طرز تهیه ضد یخ ماشین

فرمول ضد یخ :

طرز تهیه ضد یخ ماشین

در قرن گذشته در ساخت انواع ضدیخ، متانول بدست آمده از تقطیر چوب بالاترین استفاده را داشته است. در آن زمان الکل اتیلیک، گلیسیرین، کلرور کلسیم، آب نمک، آب شکر و مخلوط آب عسل مایعاتی بودند که معمولاً به عنوان خنک کننده از آنها استفاده میگردید. همچنین در آن دوران نفت و روغن های نفتی که با آب مخلوط نمی شدند نیز به عنوان مایع خنک کننده استفاده میگردید.
در میان دهه های بیست تا سی میلادی و با پیشرفت علم و صنعت خودروسازی در جهان، نیاز به مایعات خنک کننده موتور بسیار افزایش پیدا نمود. در آن سال ها یکی از موادی که برای خنک نمودن موتور از آن استفاده میگردید، الکل اتیلیک بود که این ماده به دلیل ارزان قیمت بودن و همچنین تولید مناسب، از استقبال خوبی برخوردار شده بود.
در میانه دهه ۲۰ میلادی برای نخستین بار مصرف اتیلن گلیکول به عنوان ماده خنک کننده موتور رواج پیدا نمود. در ابتدا مصرف اتیلن گلیکول کم بود و استقبال چندانی از این ماده خنک کننده نشد اما با گذشت زمان و با آگاهی بیشتر مردم نسبت به مزایای اتیلن گلیکول، مصرف آن افزایش پیدا نمود تا حدی که در حال حاضر بیشترین مصرف اتیلن گلیکول به منظور تولید سیال خنک کننده موتور است.
با افزایش مصرف اتیلن گلیکول و کاربردهای مناسب آن برای سیال خنک کننده موتور، به تدریج مصرف متانول، الکل اتیلیک و سایر مواد شیمیایی برای تولید ضد یخ کاهش پیدا نمود و مصرف این مواد در فرمولاسیون مایعات خنک کننده موتور در سال۱۹۵۰ به کلی منسوخ گردید، به شکلی که تولید و مصرف اتیلن گلیکولات ۴۹ میلیون لیتر به ۷۱ میلیون لیتر در سال رسید.

کاربرد ضد یخ :

معمولاً در بیشتر سیستم های خنک کننده خودروهای سواری و سنگین یک سیال وجود دارد که با گردش در اطراف موتور، بخش زیادی از گرمای ایجاد شده را جذب و به بیرون از موتور هدایت میکند. ساده ترین، ارزان ترین و در دسترس ترین سیال شناخته شده در جهان آب است.
استفاده از آب به دلایلی همچون محدودیت استفاده در دماهای خاص (معمولاً بین ۵ تا ۶٠ درجه سانتی گراد ) و تولید زنگ زدگی در قطعات فلزی این سیال به تنهایی نمیتواند نیاز سیستم را پاسخ دهد و باید با روش های گوناگون نقاط ضعف آن را جبران نمود.
برای رفع مشکلات استفاده از آب جهت خنک نمودن خودروهای سواری و سنگین از نوعی ترکیبات شیمیایی که با نام های (ضدیخ ، ضد جوش ، ضدزنگ) شهرت یافته اند میتوان بهبود چشمگیری در خنک کننده ها بوجود آورد.
استفاده از این ترکیبات در سیستم های خنک کننده به گونه ای میباشد که مخلوطی یکسان از آب و ماده ضدیخ با فرمولاسیون شیمیایی خاص استفاده میگردد که مضاف بر کم نمودن دمای انجماد سیال تا کمتر از منفی ٣۵ درجه سانتیگراد، سبب افزایش نقطه جوش تا بیش از ١١٢ درجه سانتیگراد و نیز جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی موتور می شود .
مواد ضدیخ ترکیبات شیمیایی میباشند که در سیستم های خنک کننده و رادیاتورهای موتورهای احتراق داخلی برای کسب اطمینان از جریان داشتن مایع در درجات کم حرارتی و به منظور جلوگیری از خسارت ناشی از تشکیل یخ به کار گرفته میشود.
ماده ضدیخ سیالی است که از ترکیب یک سیال پایه به نام اتیلن گلیکول (Ethylene Glycol) و مواد افزودنی به منظور جلوگیری از خوردگی، کف نمودن، بهبود کیفیت، زنگ زدگی آب و رنگ تشکیل شده است.طرز تهیه ضد یخ ماشین

شرح فرآیند ابتدایی تولید ضدیخ ، ضدجوش ، ضدزنگ

طرز تهیه ضد یخ ماشین

در ادامه به معرفی روند اجمالی فرآیند تولید ضدیخ ، ضدجوش ، ضدزنگ میپردازیم.
در ابتدا مونو اتیلن گلیکول از مخزن ذخیره به وسیله پمپ به داخل مخزن اختلاط تزریق میگردد و از واحد تصفیه آب، مقداری آب به آن افزوده میشود و همچنین مقداری مواد افزودنی به آن اضافه میگردد و بعد از این مرحله به آن اندیکاتور اضافه میکنند.
همزن را روشن نموده و برای مدت زمانی معین عمل اختلاط انجام میپذیرد. سپس بعد از انجام اختلاط، مواد توسط دستگاه پرکن مکیده شده و در قوطی ها یا ظروف پت ۴ لیتری بسته بندی گردیده و برچسب زده میشود و توسط کارگران در کارتن های مخصوص خود قرار می گیرد و روی پالت قرار میگیرد.
در این روال تنها مورد قابل انتخاب، نوع اختلاط و درجه اتوماسیون کارگاه میباشد که در این راستا نوع پره انتخابی و شرایط عملکرد آن به صورتی در نظر گرفته شده است که حتی الامکان بهترین شکل اختلاط را با توجه به قدرت موتور خود و سادگی ظرف همزن داشته باشد.
در صورتی که پره در یک سوم ارتفاع از کف همزن قرار بگیرد، با توجه به لزوم ایجاد اختلاط در کف مخزن کارایی خوبی را خواهد داشت.
این همزن ها در هنگام اختلاط بدلیل اینکه پره های روی شافت، مایع را به سمت جداره و کمی رو به پایین حرکت خواهند داد، دو جریان ایجاد خواهند نمود که یکی با شدت بالاتر، مواد را از انتها ظرف جدا نموده و با خود به سمت مرکز شافت حرکت میدهد و سیکل دوم، عمل اختلاط با باقیمانده مایع را انجام خواهد داد.
انتخاب سیستم پرکن اتوماتیک به این دلیل بوده که از یک طرف دور ریز بسیار کمی در هنگام بسته بندی داشته باشد و از طرف دیگر امکان بسته بندی ظروف فلزی یا پلاستیکی و بستن درب آنها به صورت اتوماتیک وجود داشته باشد.
انجام فرآیند بسته بندی ضدیخ به شکل ظروف یک و چهار لیتری و در موارد خاص ۲۰ و ۲۲۰ لیتری می باشد که این ظروف از دو جنس فلزی و پلاستیکی تهیه می گردند.
با توجه به عدم امکان انفجار و آتش سوزی یا ایجاد خوردگی در صورت ضربه و سوراخ شدن، احتیاج به بسته بندی بسیار مقاوم نیست و می توان از قوطی های فلزی و پلاستیکی با ضخامت های معمولی نیز استفاده نمود.
با توجه به اینکه ضدیخ خاصیت ضد خوردگی را نیز دارد، نیازی به قوطی های فلزی با جنس های ویژه نمی باشد و می توان از قوطی فلزی با جنس ورق گالوانیزه معمولی برای بسته بندی ضدیخ استفاده کرد.
این نکته قابل ذکر میباشد که رشد و تکامل صنایع جهان مرهون رقابت واحدهای صنعتی با یکدیگر بوده است. در این روند رقابتی هر واحد صنعتی با افزایش کیفیت محصولات خود، سعی در کسب سهم بیشتری از بازار هست و این روند به مرور زمان باعث بهبود کیفیت محصولات و در نتیجه رشد کیفی جوامع صنعتی شده است.
کنترل کیفیت جهت تعیین صحت عمل تولید، مطابق مشخصات فنی تعیین شده برای محصول انجام میگیرد. این عملیات موجب می شود تا ضمن جلوگیری از تولید محصولات معیوب، از هدر رفتن سرمایه ها جلوگیری به عمل آمده و قیمت تمام شده محصول کاهش یابد.

به طور کلی اهداف کنترل کیفیت را میتوان به صورت زیر خلاصه نمود.

این موضوع را به شکل دیگری نیز میتوان عنوان نمود که کنترل کیفیت عبارت است از اطمینان از تهیه و تولید کالا و خدمات، بر طبق استانداردهای تعیین شده و بازرسی به عنوان یکی از اجزاء جدایی ناپذیر کنترل کیفیت به منظور شناخت عیوب و تهیه اطلاعات مورد نیاز برای سیستم کنترل کیفی که در همه واحدهای صنعتی انجام میپذیرد.

مراحل بازرسی کلی با توجه به وضعیت هر صنعت به ترتیب ذیل می باشد.

هر یک از مراحل فوق ممکن است در محل عملیات یا آزمایشگاه انجام پذیرد بدین علت که روش تولید ضدیخ در طول زمان تغییری نمی کند، اگر مواد اولیه و درصد اختلاط آنها ثابت باشد، تولید ضدیخ احتیاج به کنترل دائمی نخواهد داشت.

 • طرز تهیه الویه برای 6 نفر
 •  

   

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  جهت مشاهده و اطلاعات بیشتر درباره فرمولاسیون محلول تمیز کننده رادیاتور خودرو در اینجا کلیک کنید .

  خیلی کامل و علمی ممنون

  بسیار اطلاعات مفیدی بود متشکرم

  سلام
  از اینکه مطالب ارائه شده رو بصورت کامل و قابل فهم عامه رو برای استفاده مفیدتر از ضدیخ و ضد جوش سپاسگزارم.

  سلام ، با تشکر از توجه شما

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  عالی بود. چطور میتونم اطلاعات بیشتری از مراحل ساخت تا بهره برداری به دست بیارم

  با عرض سلام ، بزرگوار لطفا جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و مشاوره با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه *

  نام *

  ایمیل *

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  Δdocument.getElementById( “ak_js_1” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.


  راه های ارتباطی ما با شما در شبکه های مجازی

  اطلاعات تماس

  شماره های تماس : 05138112111 ، 05138514365 ، 05138474264 ، 05138479699

  شماره فاکس : 05138514365

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  شماره تماس مشاور فروش : 09155057725 /// 09159875003

  ارتباط از طریق شبکه های مجازی با مشاور فروش :

  پست الکترونیک : info@formolx.ir

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  وب سایتهای ما :    www.shimiasia.com  , www.shimiasiagostar.com

  آدرس : خراسان رضوی، مشهد، خیابان کوهسنگی ، کوهسنگی 6 ، پلاک 16طرز تهیه ضد یخ ماشین

  Contact us

  Phone : 0098-5138112111 ، 0098-5138514365 ، 0098-5138474264 ، 0098-5138479699

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  Fax : 0098-5138514365

  Sales Phone : 0098-9155057725 ،،،،،، 0098-9159875003

  Social Line :

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  Email : info@formolx.ir

  Our Websites :www.shimiasia.com , www.shimiasiagostar.com

  Address : Iran, Mashhad, Kuhsangi St, Kuhsangi 6, No 16

  کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به شرکت شیمی آسیا گستر ميباشد طراحی سايت و بهينه سازی سايت توسط طراحی سايت مشهد پارس وب

  فرمول رایگان ضد یخ اتومبیل :

  آب مقطر

  اتیلن گلیکول

  منو اتانول آمین

  پر بورات سدیم

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  تترا استیک اسید

  تگزاپن

  نگهدارنده

  ضد کف

  رنگ مخصوص

   

 • طرز تهیه دونات کرمدار خانگی
 • تولید ضدیخ درجه یک

   

  رفع اشکالات تولید ضد یخ خودرو خود را به ما بسپارید.

  جهت غلیظ شدن ضد یخ باید چگونه عمل نماییم؟

  رفع بوی بد ضد یخ اتومبیل

  ساخت رنگ قرمز و سبز رادیاتوری برای شد یخ چگونه است؟

  فرمول ضد یخ خودرو *سوپر * بسیار قوی با درجه 

  چگونه ضد یخ فاسد شده را احیا نماییم؟

  آیا ضدیخ که رقیق شده باشد می توانیم مجدد غلیظ نماییم؟

  .فرمول اقتصادی ضدیخ خودرو موجود می باشد.

    آموزش تصفیه آب بدون دستگاه آر او RO

  تولید ضد یخ با کیفیت بالا و اقتصادی

  آموزش ساخت شیشه شور ضدیخ ضد بخار ارزان قیمت بدون متانول و ام ای جی

  فرمول ادبلو یورو 3 و یورو 6

  راه اندازی خط تولید ادبلو جهت ماشین های سنگین

  آموزش رایگان تولید ضد یخ گازوییل +فرمول رایگان ساخت ضدیخ گازوییل

  تولید ضد یخ بدون ام ای جی چگونه است؟

  چگونه ضد یخ خود را قوی تر نماییم؟

   

  ضد یخ یک افزودنی استکه نقطه انجماد مایع مبتنی بر آب را کاهش می دهد. مخلوط ضد یخ برای رسیدن به فرورفتگی نقطه انجماد برای محیط های سرد استفاده می شود. ضد یخ های معمولی همچنین نقطه جوش مایع را افزایش می دهند و اجازه می دهند دمای مایع خنک کننده بالاتر باشد. [1] با این حال، همه افزودنی‌های ضد یخ معمولی نیز ظرفیت گرمایی کمتری نسبت به آب دارند و توانایی آب را برای عمل به عنوان خنک‌کننده در صورت اضافه شدن به آن کاهش می‌دهند. [2]

  از آنجایی که آب خواص خوبی به عنوان خنک کننده دارد، آب به علاوه ضد یخ در موتورهای احتراق داخلی و سایر کاربردهای انتقال حرارت مانند چیلرهای HVAC و آبگرمکن های خورشیدی استفاده می شود . هدف از ضد یخ جلوگیری از ترکیدن یک محفظه سفت و سخت به دلیل انبساط در هنگام یخ زدن آب است. از نظر تجاری، هر دو ماده افزودنی (کنسانتره خالص) و مخلوط (محلول رقیق شده) بسته به زمینه، ضد یخ نامیده می شوند. انتخاب دقیق یک ضد یخ می تواند طیف وسیعی از دمایی را فعال کند که در آن مخلوط در فاز مایع باقی بماند، که برای انتقال حرارت کارآمد بسیار مهم است.و عملکرد مناسب مبدل های حرارتی . همچنین مهم است که توجه داشته باشید اکثر فرمولاسیون های ضد یخ تجاری که برای استفاده در کاربردهای انتقال حرارت در نظر گرفته شده اند، شامل انواع مختلفی از عوامل ضد خوردگی و ضد حفره هستند که از مدار هیدرولیک در برابر سایش پیشرونده محافظت می کنند.

   

  آب خنک کننده اصلی موتورهای احتراق داخلی بود. ارزان، غیر سمی است و ظرفیت گرمایی بالایی دارد. با این حال، محدوده مایع آن فقط 100 درجه سانتیگراد است، و پس از انجماد گسترش می یابد. این مشکلات با توسعه خنک کننده های جایگزین با خواص بهبود یافته برطرف می شود. نقطه انجماد و جوش خواص جمع آوری محلول است که به غلظت مواد محلول بستگی دارد. از این رو نمک ها نقطه ذوب محلول های آبی را کاهش می دهند. نمک ها اغلب برای یخ زدایی استفاده می شوند ، اما محلول های نمکی برای سیستم های خنک کننده استفاده نمی شوند زیرا باعث خوردگی می شوند.از فلزات ترکیبات آلی با وزن مولکولی پایین تمایل به نقطه ذوب کمتر از آب دارند که آنها را برای استفاده به عنوان عوامل ضد یخ مناسب می کند. محلول های ترکیبات آلی به ویژه الکل ها در آب موثر است. الکل هایی مانند متانول، اتانول، اتیلن گلیکول و غیره از زمانی که در دهه 1920 تجاری شدند، اساس همه ضدیخ ها بوده اند. [1]

   

  استفاده و وقوعویرایش کنید

   

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  هنگامی که درپوش رادیاتور خودرو برداشته شود، ضدیخ با رنگ سبز فلورسنت در مخزن هدر رادیاتور قابل مشاهده است.

  بیشتر موتورهای خودرو برای از بین بردن گرمای اتلاف با آب خنک می‌شوند، اگرچه « آب» مورد استفاده در واقع مخلوطی از آب و ضدیخ است. اصطلاح خنک کننده موتور به طور گسترده در صنعت خودرو استفاده می شود که وظیفه اصلی آن انتقال حرارت همرفتی برای موتورهای احتراق داخلی را پوشش می دهد . هنگامی که در زمینه خودرو استفاده می شود، بازدارنده های خوردگی برای کمک به محافظت از رادیاتور خودروها اضافه می شود ، که اغلب حاوی طیف وسیعی از فلزات ناسازگار الکتروشیمیایی ( آلومینیوم ، چدن ، مس ، برنج ،لحیم کاری و غیره). روان کننده آب بند پمپ آب نیز اضافه می شود.

  ضد یخ برای غلبه بر کاستی های آب به عنوان مایع انتقال حرارت ساخته شد .

  از سوی دیگر، اگر مایع خنک‌کننده موتور بیش از حد داغ شود، ممکن است در داخل موتور بجوشد و باعث ایجاد حفره‌های بخار شود که منجر به نقاط داغ موضعی و خرابی فاجعه‌بار موتور شود. اگر از آب معمولی به عنوان خنک کننده موتور در آب و هوای شمالی استفاده شود، یخ زدگی رخ می دهد و باعث آسیب قابل توجهی به موتور می شود. همچنین، آب ساده شیوع خوردگی گالوانیکی را افزایش می دهد . خنک کننده مناسب موتور و سیستم خنک کننده تحت فشار این کاستی های آب را برطرف می کند. با ضد یخ مناسب، محدوده دمای وسیعی را می توان توسط مایع خنک کننده موتور تحمل کرد، مانند -34 درجه فارنهایت (37- درجه سانتیگراد) تا +265 درجه فارنهایت (129 درجه سانتیگراد) برای 50٪ (حجمی) پروپیلن گلیکول رقیق شده با مقطر. آب و 15 psiسیستم خنک کننده تحت فشار

  ضد یخ خنک کننده اولیه موتور متانول (متیل الکل) بود. اتیلن گلیکول به این دلیل ساخته شد که نقطه جوش بالاتر آن با سیستم های گرمایش سازگارتر بود.

  رایج‌ترین محلول‌های ضدیخ مبتنی بر آب که در خنک‌کننده‌های الکترونیکی استفاده می‌شوند، مخلوطی از آب و اتیلن گلیکول (EGW) یا پروپیلن گلیکول (PGW) هستند. استفاده از اتیلن گلیکول به ویژه در صنعت خودروسازی سابقه طولانی تری دارد. با این حال، محلول های EGW فرموله شده برای صنعت خودرو اغلب دارای بازدارنده های زنگ بر پایه سیلیکات هستند که می توانند سطوح مبدل حرارتی را بپوشانند و/یا مسدود کنند. اتیلن گلیکول به عنوان یک ماده شیمیایی سمی ذکر شده است که نیاز به مراقبت در حمل و دفع دارد.

  اتیلن گلیکول دارای خواص حرارتی مطلوبی از جمله نقطه جوش بالا، نقطه انجماد پایین، پایداری در طیف وسیعی از دماها و گرمای ویژه و هدایت حرارتی بالا است. همچنین ویسکوزیته پایینی دارد و بنابراین نیاز پمپاژ آن کاهش می یابد. اگرچه EGW دارای خواص فیزیکی مطلوب تری نسبت به PGW است، خنک کننده دوم در کاربردهایی استفاده می شود که سمیت ممکن است نگران کننده باشد. PGW به طور کلی برای استفاده در برنامه های غذایی یا پردازش مواد غذایی ایمن شناخته می شود و همچنین می تواند در فضاهای بسته استفاده شود.

  مخلوط‌های مشابه معمولاً در سیستم‌های HVAC و گرمایش یا سرمایش صنعتی به‌عنوان یک رسانهانتقال حرارت با ظرفیت بالا استفاده می‌شوند . بسیاری از فرمول‌ها دارای بازدارنده‌های خوردگی هستند و انتظار می‌رود که این مواد شیمیایی (به صورت دستی یا تحت کنترل خودکار) دوباره پر شوند تا لوله‌ها و تجهیزات گران قیمت از خوردگی جلوگیری کنند.

  پروتئین های ضد یخ به ترکیبات شیمیایی تولید شده توسط برخی از حیوانات ، گیاهان و سایر موجودات اطلاق می شود که از تشکیل یخ جلوگیری می کند. به این ترتیب، این ترکیبات به ارگانیسم میزبان خود اجازه می دهند تا در دمای بسیار پایین تر از نقطه انجماد آب کار کند. پروتئین های ضد یخ به کریستال های یخ کوچک متصل می شوند تا از رشد و تبلور مجدد یخ جلوگیری کنند که در غیر این صورت کشنده خواهد بود. [3] [4]

  محافظ سرما معمولاً در کرایوبیولوژی برای جلوگیری یا مهار انجماد در اسپرم، خون، سلول‌های بنیادی، دانه‌های گیاهی و غیره استفاده می‌شود . ضد سرما [5] [6]

  مقاله اصلی: اتیلن گلیکول

  اتیلن گلیکول

  اکثر ضدیخ ها از مخلوط کردن آب مقطر با مواد افزودنی و یک محصول پایه، معمولاً MEG (مونو اتیلن گلیکول) یا MPG (مونو پروپیلن گلیکول) ساخته می شوند. محلول های اتیلن گلیکول برای اولین بار در سال 1926 در دسترس قرار گرفت و به عنوان “ضد یخ دائمی” به بازار عرضه شد زیرا نقاط جوش بالاتر مزایایی را برای استفاده در تابستان و همچنین در هوای سرد ایجاد می کرد. امروزه از آنها برای کاربردهای مختلف، از جمله خودروها استفاده می شود ، اما جایگزین هایی با سمیت کمتر ساخته شده با پروپیلن گلیکول در دسترس هستند.

  هنگامی که اتیلن گلیکول در یک سیستم استفاده می شود، ممکن است به پنج اسید آلی (فرمیک، اگزالیک، گلیکولیک، گلی اگزالیک و اسید استیک) اکسید شود. مخلوط ضد یخ اتیلن گلیکول مهار شده با افزودنی هایی که PH و قلیائیت ذخیره محلول را برای جلوگیری از اکسید شدن اتیلن گلیکول و تشکیل این اسیدها بافر می کنند، در دسترس هستند. نیتریت ها، سیلیکات ها، بورات ها و آزول ها نیز ممکن است برای جلوگیری از حمله خورنده به فلز استفاده شوند.

  اتیلن گلیکول مزه ای تلخ و شیرین دارد و باعث اشتعال می شود. اثرات سمی مصرف اتیلن گلیکول به این دلیل رخ می دهد که توسط کبد به 4 ماده شیمیایی دیگر که بسیار سمی تر هستند تبدیل می شود. دوز کشنده اتیلن گلیکول خالص 1.4 میلی لیتر بر کیلوگرم است (3 اونس مایع آمریکا (90 میلی لیتر) برای یک فرد 140 پوندی (64 کیلوگرم) کشنده است) اما اگر ظرف یک ساعت درمان شود بسیار کشنده است. [7] (به مسمومیت با اتیلن گلیکول مراجعه کنید ).

  پروپیلن گلیکول

  پروپیلن گلیکول به طور قابل توجهی کمتر از اتیلن گلیکول سمی است و ممکن است به عنوان “ضد یخ غیر سمی” برچسب گذاری شود. در مواردی که اتیلن گلیکول نامناسب است، مانند سیستم‌های فرآوری مواد غذایی یا لوله‌های آب در خانه‌هایی که ممکن است بلع اتفاقی ممکن باشد، به عنوان ضدیخ استفاده می‌شود. به عنوان مثال، FDA ایالات متحده اجازه می دهد تا پروپیلن گلیکول به تعداد زیادی از غذاهای فرآوری شده ، از جمله بستنی ، کاسترد منجمد ، سس سالاد و محصولات پخته شده اضافه شود و معمولاً به عنوان ماده اصلی در ” مایع الکترونیکی ” استفاده می شود. مورد استفاده در سیگارهای الکترونیکی پروپیلن گلیکول اکسید می شوداسید لاکتیک . [8]

  علاوه بر خوردگی سیستم خنک کننده، رسوب بیولوژیکی نیز رخ می دهد. هنگامی که لجن باکتری شروع به رشد می کند، نرخ خوردگی سیستم افزایش می یابد. تعمیر و نگهداری سیستم های با استفاده از محلول گلیکول شامل نظارت منظم بر حفاظت در برابر یخ زدگی، pH ، وزن مخصوص ، سطح بازدارنده، رنگ و آلودگی بیولوژیکی است.

  پروپیلن گلیکول زمانی که به رنگ قرمز تبدیل شد باید جایگزین شود. هنگامی که محلول آبی پروپیلن گلیکول در یک سیستم خنک کننده یا گرمایشی به رنگ قرمز یا سیاه در می آید، این نشان می دهد که آهن موجود در سیستم به طور قابل توجهی خورده می شود. در غیاب مهارکننده‌ها، پروپیلن گلیکول می‌تواند با اکسیژن و یون‌های فلزی واکنش داده و ترکیبات مختلفی از جمله اسیدهای آلی (مانند فرمیک، اگزالیک، استیک) تولید کند. این اسیدها خوردگی فلزات را در سیستم تسریع می کنند. [9] [10] [11] [12]

  پروپیلن گلیکول متیل اتر به عنوان ضد یخ در موتورهای دیزلی استفاده می شود. فرارتر از گلیکول است. [1]

  گلیسرول پس از استفاده برای ضد یخ خودرو، این مزیت را دارد که غیرسمی است، در برابر دماهای نسبتاً بالا مقاومت می کند و خورنده نیست. با این حال به طور گسترده استفاده نمی شود. [1] گلیسرول از لحاظ تاریخی به عنوان یک ضد یخ برای کاربردهای خودرو قبل از جایگزینی با اتیلن گلیکول استفاده می شد. [13] [14] فولکس واگن ضد یخ G13 (TL 774-G) حاوی گلیسرول را در سال 2008 معرفی کرد که به دلیل سمیت کم و کاهش انتشار CO 2 ، برای محیط زیست بهتر به بازار عرضه شد. [15] با این حال، از سال 2018، آنها به G12EVO (TL 774-L) رفته اند که دیگر حاوی گلیسرول نیست.[16]

  گلیسرول برای استفاده به عنوان ضد یخ در بسیاری از سیستم های اسپرینکلر الزامی است. [ نیازمند منبع ]

   

  هنگامی که ضدیخ با آب مخلوط شد و مورد استفاده قرار گرفت، به طور دوره ای نیاز به نگهداری دارد. اگر مایع خنک کننده موتور نشت کند، بجوشد، یا اگر سیستم خنک کننده نیاز به تخلیه و پر کردن مجدد داشته باشد، باید محافظ ضد یخ ضد یخ در نظر گرفته شود. در موارد دیگر، یک وسیله نقلیه ممکن است نیاز به کار در یک محیط سردتر داشته باشد که به ضد یخ بیشتر و آب کمتری نیاز دارد. معمولاً از سه روش برای تعیین نقطه انجماد محلول با اندازه گیری غلظت استفاده می شود: [17]

   

  1.       وزن مخصوص – (با استفاده از نوار تست هیدرومتر یا نوعی نشانگر شناور)،

  2.       انکسارسنج – که ضریب شکست محلول ضد یخ را اندازه گیری می کند و

  3.       نوارهای تست – نشانگرهای تخصصی و یکبار مصرف ساخته شده برای این منظور.

  هم وزن مخصوص و هم ضریب شکست تحت تأثیر دما قرار می گیرند، اگرچه اولی به طور فاجعه بار کمتری تحت تأثیر قرار می گیرد. با این وجود، جبران دما برای اندازه گیری RI توصیه می شود. [17] محلول‌های پروپیلن گلیکول را نمی‌توان با استفاده از وزن مخصوص آزمایش کرد، زیرا نتایج مبهم دارند (محلول‌های 40 و 100 درصد وزن مخصوص یکسانی دارند)، [17] اگرچه استفاده‌های معمولی به ندرت از غلظت 60 درصد فراتر می‌رود.

  نقطه جوش را می توان به طور مشابه با غلظت داده شده از یکی از سه روش تعیین کرد. برگه‌های اطلاعات مخلوط‌های خنک‌کننده گلیکول/آب معمولاً از فروشندگان مواد شیمیایی موجود است. [18]

  بازدارنده های خوردگیویرایش کنید

   

  بیشتر فرمولاسیون های ضد یخ تجاری شامل ترکیبات بازدارنده خوردگی و یک رنگ رنگی ( معمولاً سبز فلورسنت ، قرمز، نارنجی، زرد یا آبی) برای کمک به شناسایی هستند. [19] معمولاً از رقت 1:1 با آب استفاده می شود که بسته به فرمولاسیون، نقطه انجماد در حدود -34 درجه فارنهایت (-37 درجه سانتیگراد) ایجاد می شود. در مناطق گرمتر یا سردتر، به ترتیب از رقت‌های ضعیف‌تر یا قوی‌تر استفاده می‌شود، اما محدوده‌ای از 40%/60% تا 60%/40% برای اطمینان از حفاظت در برابر خوردگی و 70%/30% برای حداکثر جلوگیری از یخ زدگی مشخص می‌شود. -84 درجه فارنهایت (64- درجه سانتیگراد). [20]

   

  در صورت عدم وجود نشتی، مواد شیمیایی ضد یخ مانند اتیلن گلیکول یا پروپیلن گلیکول ممکن است خواص اولیه خود را به طور نامحدود حفظ کنند. در مقابل، بازدارنده‌های خوردگی به تدریج مصرف می‌شوند و باید هر از گاهی دوباره پر شوند. سیستم‌های بزرگ‌تر (مانند سیستم‌های HVAC ) اغلب توسط شرکت‌های تخصصی نظارت می‌شوند که مسئولیت افزودن بازدارنده‌های خوردگی و تنظیم ترکیب خنک‌کننده را بر عهده دارند. برای سادگی، اکثر خودروسازان تعویض دوره‌ای کامل مایع خنک‌کننده موتور را برای تجدید همزمان بازدارنده‌های خوردگی و حذف آلودگی‌های انباشته شده توصیه می‌کنند.

  به طور سنتی، دو بازدارنده اصلی خوردگی در وسایل نقلیه استفاده می شد: سیلیکات ها و فسفات ها . خودروهای ساخت آمریکا به طور سنتی از سیلیکات و فسفات استفاده می کردند. [21] محصولات اروپایی حاوی سیلیکات و سایر مهارکننده‌ها هستند، اما فسفات ندارند. [21] ژاپنی ها به طور سنتی از فسفات و سایر مهارکننده ها استفاده می کنند، اما سیلیکات ندارند. [21] [22]

  اکثر خودروهای مدرن با فناوری اسید آلی (OAT) ضد یخ (به عنوان مثال، DEX-COOL [23] )، یا با فرمولاسیون فناوری اسید آلی هیبریدی (HOAT) (مثلا Zerex G-05)، [24] که هر دوی آنها هستند، ساخته می شوند. ادعا می شود که عمر مفید پنج سال یا 240000 کیلومتر (150000 مایل) افزایش یافته است.

  DEX-COOL به طور خاص باعث بحث و جدل شده است. دعوای قضایی آن را با خرابی واشر منیفولد ورودی در موتورهای 3.1 و 3.4 لیتری جنرال موتورز (GM) و سایر خرابی ها در موتورهای 3.8 و 4.3 لیتری مرتبط دانسته است. یکی از اجزای ضد خوردگی ارائه شده به عنوان سدیم یا پتاسیم 2-اتیل هگزانوات و اتیل هگزانوئیک اسید با نایلون 6،6 و لاستیک سیلیکون ناسازگار است و نرم کننده شناخته شده ای است. دعاوی دسته جمعی در چندین ایالت ایالات متحده و کانادا ثبت شد [25]برای رسیدگی به برخی از این ادعاها. اولین موردی که تصمیم گرفت در میسوری بود، جایی که در اوایل دسامبر 2007 توافقنامه اعلام شد . [27] جنرال موتورز ( شرکت انحلال موتورها ) در سال 2009 اعلام ورشکستگی کرد، که تا زمانی که دادگاه تعیین کند چه کسی حقوق می گیرد، مطالبات معوق را به هم بست. [28]

  به گفته سازنده DEX-COOL، “اختلاط یک خنک کننده “سبز” [غیر OAT] با DEX-COOL فاصله تغییر دسته را به 2 سال یا 30000 مایل کاهش می دهد، اما در غیر این صورت هیچ آسیبی به موتور وارد نمی کند.” [29] ضد یخ DEX-COOL از دو بازدارنده استفاده می کند: سبکات و 2-EHA ( 2-اتیل هگزانوئیک اسید )، دومی که به خوبی با آب سخت موجود در ایالات متحده کار می کند، اما نرم کننده ای است که می تواند باعث نشت واشرها شود. [21]

  با توجه به اسناد داخلی GM، [29] به نظر می رسد که مقصر نهایی خودروهایی است که برای مدت طولانی با سطح خنک کننده پایین کار می کنند. مایع خنک کننده کم به دلیل درپوش های فشاری است که در حالت باز از کار می افتند. (درپوش ها و بطری های ریکاوری جدید همزمان با DEX-COOL معرفی شدند). این امر اجزای موتور داغ را در معرض هوا و بخارات قرار می دهد و باعث خوردگی و آلودگی مایع خنک کننده با ذرات اکسید آهن می شود که به نوبه خود می تواند مشکل درپوش فشار را تشدید کند زیرا آلودگی باعث می شود درپوش ها برای همیشه باز شوند. [29]

  خنک کننده جدید هوندا و تویوتا با عمر طولانی از OAT با سبکت استفاده می کنند، اما بدون 2-EHA. برخی از فسفات های اضافه شده در حین ایجاد OAT محافظت می کنند. [21] هوندا به طور خاص 2-EHA را از فرمول های خود حذف می کند.

  به طور معمول، ضد یخ OAT حاوی رنگ نارنجی است تا آن را از خنک کننده های معمولی مبتنی بر گلیکول (سبز یا زرد) متمایز کند، اگرچه برخی از محصولات OAT ممکن است حاوی رنگ قرمز یا ارغوانی باشند. برخی از خنک کننده های OAT جدیدتر ادعا می کنند که با انواع خنک کننده های OAT و مبتنی بر گلیکول سازگار هستند. اینها معمولاً به رنگ سبز یا زرد هستند. [19]

  خنک کننده های HOAT معمولا یک OAT را با یک بازدارنده سنتی، معمولا سیلیکات ها، مخلوط می کنند. [30]

  یک مثال Zerex G05 است که یک فرمول کم سیلیکات و بدون فسفات است که شامل مهارکننده بنزوات است. [21]

  یک خنک کننده HOAT می تواند عمر مفیدی به اندازه 10 سال / 180000 مایل داشته باشد. [30]

  خنک کننده های P-HOAT فسفات ها را با HOAT مخلوط می کنند. [30] این فناوری معمولاً در تولیدات آسیایی استفاده می شود و اغلب به رنگ قرمز یا آبی رنگ می شود. [30]

  خنک کننده های Si-OAT سیلیکات ها را با HOAT مخلوط می کنند. [30] این فناوری معمولاً در ساخت‌های اروپایی استفاده می‌شود و اغلب صورتی رنگ می‌شود. [30]

   

  تمام فرمولاسیون های ضد یخ خودرو، از جمله فرمولاسیون های اسید آلی جدیدتر (ضد یخ OAT)، به دلیل ترکیب مواد افزودنی (حدود 5٪) از جمله روان کننده ها، بافرها و بازدارنده های خوردگی برای محیط زیست خطرناک هستند. [31] از آنجایی که افزودنی‌ها در ضدیخ اختصاصی هستند، برگه‌های اطلاعات ایمنی (SDS) ارائه‌شده توسط سازنده، تنها ترکیباتی را فهرست می‌کنند که هنگام استفاده مطابق با توصیه‌های سازنده، خطرات ایمنی قابل توجهی در نظر گرفته می‌شوند. افزودنی های متداول شامل سیلیکات سدیم ، دی سدیم فسفات ، مولیبدات سدیم ، بورات سدیم ، بنزوات دناتونیوم و دکسترین هستند.(نشاسته هیدروکسی اتیل).

   

  رنگ دی‌سدیم فلورسین به فرمول‌های معمولی اتیلن گلیکول اضافه می‌شود تا مقادیر نشت‌شده را از سایر مایعات وسیله نقلیه تشخیص دهد و به‌عنوان نشانگر نوع آن را از انواع ناسازگار متمایز کند. [19] این رنگ هنگامی که توسط نور آبی یا UV از نور روز یا لامپ‌های آزمایشی روشن می‌شود، سبز روشن فلورسانس می‌شود.

  ضد یخ خودرو به دلیل افزودنی tolyltriazole که یک بازدارنده خوردگی است بوی خاصی دارد. بوی نامطبوع در تولیل تریازول مصارف صنعتی ناشی از ناخالصی های موجود در محصول است که از ایزومرهای تولویدین ( اورتو ، متا و پارا تولویدین) و متا دیامینو تولوئن که محصولات جانبی در ساخت تولیل تریازول هستند، ایجاد می شود. [32] این محصولات جانبی بسیار واکنش پذیر هستند و آمین های آروماتیک فرار تولید می کنند که مسئول بوی نامطبوع هستند. [33]

   

   

   

  فرمول ضد یخ با دارا بودن خاصیت ضد جوش و ضد خوردگی

  فرمول اقتصادی و استاندارد

  فرمول همراه با کد استاندارد محصول

  HTTP://WWW.SHIMIS.IR

   

   

  اتیلن گلیکول

  اتیلن گلیکول از اتیلن (اتن) از طریق اکسید اتیلن واسطه تولید می شود . اتیلن اکسید با آب واکنش می دهد و اتیلن گلیکول را مطابق معادله شیمیایی تولید می کند :

  C 2 H 4 O + H 2 O → HO-CH 2 CH 2 -OH

  این واکنش می‌تواند توسط اسیدها یا بازها کاتالیز شود یا در pH خنثی در دماهای بالا رخ دهد. بیشترین بازده اتیلن گلیکول در pH اسیدی یا خنثی با مقدار زیادی آب رخ می دهد. تحت این شرایط می توان بازده اتیلن گلیکول 90 درصد را به دست آورد. محصولات جانبی اصلی عبارتند از الیگومرهای دی اتیلن گلیکول ، تری اتیلن گلیکول و تترااتیلن گلیکول . جداسازی این الیگومرها از آب انرژی بر است. سالانه حدود 6.7 میلیون تن تولید می شود. [7]

  گزینش پذیری بالاتر با استفاده از فرآیند OMEGA شل به دست می آید . در فرآیند OMEGA، اتیلن اکسید ابتدا با دی اکسید کربن (CO 2 ) به کربنات اتیلن تبدیل می شود . سپس این حلقه در مرحله دوم با یک کاتالیزور پایه هیدرولیز می شود تا مونو اتیلن گلیکول با گزینش پذیری 98 درصد تولید شود. [8] دی اکسید کربن در این مرحله دوباره آزاد می شود و می تواند به مدار فرآیند بازگردانده شود. دی اکسید کربن بخشی از تولید اکسید اتیلن است که در آن بخشی از اتیلن به طور کامل اکسید می شود .

  اتیلن گلیکول از مونوکسید کربن در کشورهایی با ذخایر زغال سنگ زیاد و مقررات زیست محیطی سخت گیرانه تر تولید می شود. کربنیلاسیون اکسیداتیو متانول به دی متیل اگزالات یک رویکرد امیدوارکننده برای تولید C ارائه می دهد. 1اتیلن گلیکول مبتنی بر [9] دی متیل اگزالات را می توان در بازده بالا (94.7٪) به اتیلن گلیکول تبدیل کرد [10] با هیدروژناسیون با کاتالیزور مس: [11]

   

  از آنجایی که متانول بازیافت می شود، فقط مونوکسید کربن، هیدروژن و اکسیژن مصرف می شود. یک کارخانه با ظرفیت تولید 200000 تن اتیلن گلیکول در سال در مغولستان داخلی است و کارخانه دوم در استان هنان چین با ظرفیت 250000 تن در سال برای سال 2012 برنامه ریزی شده بود. [12] از سال 2015.چهار نیروگاه در چین با ظرفیت 200000 تن در هر یک در حال فعالیت بودند و حداقل 17 کارخانه دیگر در حال فعالیت بودند. [13]

  مسیرهای

  کاترپیلار پروانه مومی بزرگ، Galleria mellonella ، دارای باکتری های روده با توانایی تجزیه پلی اتیلن (PE) به اتیلن گلیکول است. [14] [15] [16]

  مسیرهای

  طبق اکثر منابع، شیمیدان فرانسوی چارلز آدولف ورتز (1817-1884) برای اولین بار اتیلن گلیکول را در سال 1856 تهیه کرد . [17] او برای اولین بار “اتیلن یدید” را درمان کرد. C 2 H 4 I 2 ) با استات نقره و سپس “اتیلن دی استات” حاصل را با هیدروکسید پتاسیم هیدرولیز کرد . وورتز نام ترکیب جدید خود را “گلیکول” گذاشت زیرا هم با اتیل الکل (با یک گروه هیدروکسیل) و هم با گلیسیرین (با سه گروه هیدروکسیل) دارای خصوصیات مشترک بود. [18] در سال 1859، ورتز اتیلن گلیکول را از طریق هیدراتاسیون اکسید اتیلن تهیه کرد. [19] به نظر می رسد که هیچ تولید تجاری یا استفاده ای از اتیلن گلیکول قبل از جنگ جهانی اول وجود نداشته است، زمانی که از اتیلن دی کلراید سنتز شد.در آلمان و به عنوان جایگزینی برای گلیسرول در صنعت مواد منفجره استفاده می شود.

  در ایالات متحده، تولید نیمه تجاری اتیلن گلیکول از طریق اتیلن کلروهیدرین در سال 1917 آغاز شد. اولین کارخانه تجاری گلیکول در مقیاس بزرگ در سال 1925 در چارلستون جنوبی، ویرجینیای غربی ، توسط Carbide and Carbon Chemicals Co. (در حال حاضر Union Carbide Corp.) احداث شد. . تا سال 1929، اتیلن گلیکول تقریباً توسط تمام تولیدکنندگان دینامیت استفاده می شد. در سال 1937، کاربید اولین کارخانه را بر اساس فرآیند Lefort برای اکسیداسیون فاز بخار اتیلن به اکسید اتیلن راه اندازی کرد. کاربید تا سال 1953 انحصار فرآیند اکسیداسیون مستقیم را حفظ کرد، زمانی که فرآیند طراحی علمی تجاری شد و برای صدور مجوز ارائه شد.

  کاربرد عمده اتیلن گلیکول به عنوان یک عامل ضد یخ در خنک کننده در خودروها و سیستم های تهویه مطبوع است که یا چیلر یا هواگیر را در بیرون قرار می دهند یا باید زیر دمای انجماد آب خنک شوند. در سیستم های گرمایش/خنک کننده زمین گرمایی ، اتیلن گلیکول سیالی است که گرما را از طریق پمپ حرارتی زمین گرمایی منتقل می کند . اتیلن گلیکول یا از منبع (دریاچه، اقیانوس، چاه آب ) انرژی می گیرد یا گرما را به سینک می ریزد، بسته به اینکه سیستم برای گرمایش یا سرمایش استفاده می شود.

  اتیلن گلیکول خالص دارای ظرفیت گرمایی ویژه تقریباً نصف آب است. بنابراین، در حالی که محافظت در برابر یخ زدگی و افزایش نقطه جوش را فراهم می کند، اتیلن گلیکول ظرفیت گرمایی ویژه مخلوط های آب را نسبت به آب خالص کاهش می دهد. یک مخلوط جرمی 1:1 ظرفیت گرمایی ویژه ای در حدود 3140 ژول بر (کیلوگرم درجه سانتیگراد) (0.75 BTU/(lb·°F)) دارد که سه چهارم آب خالص است، بنابراین نیاز به افزایش نرخ جریان در همان دما دارد. مقایسه سیستم با آب

  مخلوط اتیلن گلیکول با آب مزایای بیشتری را برای محلول های خنک کننده و ضد یخ فراهم می کند، مانند جلوگیری از خوردگی و تخریب اسید، و همچنین مهار رشد بیشتر میکروب ها و قارچ ها. [20] مخلوط اتیلن گلیکول و آب گاهی اوقات به طور غیر رسمی در صنعت به عنوان کنسانتره، ترکیب، مخلوط یا محلول گلیکول نامیده می شود.

  ضد  یخ

  اتیلن گلیکول خالص در حدود -12 درجه سانتیگراد (10.4 درجه فارنهایت) منجمد می شود، اما هنگامی که با آب مخلوط می شود، مخلوط در دمای پایین تری یخ می زند. به عنوان مثال، مخلوطی از 60٪ اتیلن گلیکول و 40٪ آب در دمای -45 درجه سانتیگراد (49- درجه فارنهایت) منجمد می شود. [7] دی اتیلن گلیکول رفتار مشابهی دارد. فرورفتگی نقطه انجماد برخی از مخلوط ها را می توان به عنوان یک ویژگی جمعی محلول ها توضیح داد، اما در مخلوط های بسیار غلیظ مانند نمونه، انحراف از رفتار محلول ایده آل به دلیل تأثیر نیروهای بین مولکولی انتظار می رود.. توجه به این نکته ضروری است که اگرچه آب خالص و مقطر ظرفیت گرمایی ویژه بیشتری نسبت به هر مخلوط ضد یخ و آب دارد، ضد یخ های تجاری نیز معمولاً حاوی یک افزودنی ضد خوردگی هستند تا از خوردگی آب خالص در مسیرهای خنک کننده در بلوک موتور، سرسیلندر جلوگیری کند. (ها)، پمپ آب و رادیاتور.

  بسته به اینکه اتیلن گلیکول یا پروپیلن گلیکول باشد، نسبت اختلاط تفاوت دارد. برای اتیلن گلیکول، نسبت اختلاط معمولاً 30/70 و 35/65 است، در حالی که نسبت اختلاط پروپیلن گلیکول معمولاً 35/65 و 40/60 است. مهم است که مخلوط در کمترین دمای عملیاتی ضد یخ باشد. [21]

  به دلیل دمای پایین انجماد، اتیلن گلیکول به عنوان مایع یخ زدایی برای شیشه جلو و هواپیما، به عنوان ضد یخ در موتورهای خودرو، و به عنوان جزئی از مخلوط های شیشه ای (ضد تبلور) برای حفظ در دمای پایین بافت ها و اندام های بیولوژیکی استفاده می شود.

  استفاده از اتیلن گلیکول نه تنها نقطه انجماد مخلوط های آبی را کاهش می دهد، بلکه نقطه جوش آنها را نیز افزایش می دهد. این باعث می شود که محدوده دمای عملیاتی برای سیالات انتقال حرارت در هر دو انتهای مقیاس دما گسترش یابد. افزایش دمای جوش به این دلیل است که اتیلن گلیکول خالص دارای نقطه جوش بسیار بالاتر و فشار بخار کمتر از آب خالص است، همانطور که در اکثر مخلوط های دوتایی مایعات فرار معمول است .

  پیش ساز

  در صنعت پلاستیک ، اتیلن گلیکول یک پیش ساز مهم برای الیاف و رزین های پلی استر است . پلی اتیلن ترفتالات که برای ساخت بطری های پلاستیکی نوشابه استفاده می شود از اتیلن گلیکول تهیه می شود.

   

  اتیلن گلیکول یکی از پیش سازهای پلی اتیلن ترفتالات است که سالانه در مقیاس چند میلیون تنی تولید می شود.

  عامل کم آبیویرایش کنید

  اتیلن گلیکول در صنعت گاز طبیعی برای حذف بخار آب از گاز طبیعی قبل از پردازش بیشتر، تقریباً به روش تری اتیلن گلیکول (TEG) استفاده می شود.

  مهار هیدراتویرایش کنید

  اتیلن گلیکول به دلیل نقطه جوش بالا و میل ترکیبی به آب، یک خشک کننده مفید است. اتیلن گلیکول به طور گسترده ای برای جلوگیری از تشکیل کلترات گاز طبیعی (هیدرات ها) در خطوط لوله چند فازی طولانی استفاده می شود که گاز طبیعی را از میادین گازی دورافتاده به یک مرکز پردازش گاز منتقل می کند. اتیلن گلیکول را می توان از گاز طبیعی بازیابی کرد و پس از تصفیه که آب و نمک های معدنی را حذف می کند، به عنوان یک بازدارنده دوباره استفاده کرد.

  گاز طبیعی توسط اتیلن گلیکول کم آب می شود. در این کاربرد، اتیلن گلیکول از بالای یک برج به پایین جریان می یابد و با مخلوطی از بخار آب و گازهای هیدروکربنی در حال افزایش برخورد می کند . گاز خشک از بالای برج خارج می شود. گلیکول و آب جدا می شوند و گلیکول بازیافت می شود. به جای حذف آب، از اتیلن گلیکول نیز می توان برای کاهش دمایی که در آن هیدرات ها تشکیل می شوند، استفاده کرد. خلوص گلیکول مورد استفاده برای سرکوب هیدرات (مونواتیلن گلیکول) معمولاً حدود 80٪ است در حالی که خلوص گلیکول مورد استفاده برای آبگیری (تری اتیلن گلیکول) معمولاً 95 تا بیش از 99٪ است. علاوه بر این، نرخ تزریق برای سرکوب هیدرات بسیار کمتر از نرخ گردش خون در یک برج آبگیری گلیکول است.

  برنامه های کاربردیویرایش کنید

  کاربردهای جزئی اتیلن گلیکول شامل ساخت خازن ها به عنوان یک واسطه شیمیایی در ساخت 1،4-دیوکسان ، به عنوان یک افزودنی برای جلوگیری از خوردگی در سیستم های خنک کننده مایع برای رایانه های شخصی و داخل دستگاه های عدسی از نوع لوله اشعه کاتدی است. تلویزیون های پروژکتور عقب اتیلن گلیکول نیز در ساخت برخی از واکسن ها استفاده می شود ، اما خود در این تزریق ها وجود ندارد. این ماده به عنوان یک ماده جزئی (1-2٪) در جلا دهنده کفش استفاده می شودو همچنین در برخی از جوهرها و رنگها. اتیلن گلیکول به عنوان یک درمان پوسیدگی و قارچی برای چوب، هم به عنوان یک پیشگیری و هم به عنوان یک درمان بعد از این واقعیت استفاده می شود. در چند مورد برای درمان اشیاء چوبی نیمه پوسیده برای نمایش در موزه ها استفاده شده است. این یکی از معدود درمان هایی است که در مقابله با پوسیدگی در قایق های چوبی موفق بوده و نسبتاً ارزان است. اتیلن گلیکول همچنین ممکن است یکی از اجزای جزئی در محلول های تمیز کننده صفحه نمایش، همراه با ماده اصلی ایزوپروپیل الکل باشد. اتیلن گلیکول معمولا به عنوان یک نگهدارنده برای نمونه های بیولوژیکی استفاده می شود، به ویژه در مدارس متوسطه در طول تشریح به عنوان جایگزین ایمن تر برای فرمالدئید .. همچنین به عنوان بخشی از سیال هیدرولیک مبتنی بر آب برای کنترل تجهیزات تولید نفت و گاز زیر دریا استفاده می شود.

  اتیلن گلیکول به عنوان یک گروه محافظ در سنتز آلی برای محافظت از ترکیبات کربونیل مانند کتون ها و آلدئیدها استفاده می شود. [22]

  دی اکسید سیلیکون در رفلاکس گرم شده تحت دی نیتروژن با اتیلن گلیکول و یک پایه فلز قلیایی واکنش می دهد تا سیلیکات های پنج هماهنگی بسیار واکنش پذیر تولید کند که دسترسی به طیف گسترده ای از ترکیبات جدید سیلیکونی را فراهم می کند. [23] سیلیکات ها اساساً در همه حلال های قطبی به جز متانول نامحلول هستند.

  همچنین می توان از آن در ساخت واکسن یا به عنوان جایگزین فرمالدئید در هنگام نگهداری نمونه های بیولوژیکی استفاده کرد. [24]

  اتیلن گلیکول به عنوان یک گروه محافظ برای گروه های کربونیل در سنتز آلی استفاده می شود . درمان یک کتون یا آلدهید با اتیلن گلیکول در حضور یک کاتالیزور اسیدی (به عنوان مثال، اسید p-toluenesulfonic ؛ BF 3 · Et 2 O ) مربوطه یک 1،3- دیوکسولان را می دهد که در برابر بازها و دیگر نوکلئوفیل ها مقاوم است. پس از آن می توان گروه محافظ 1،3-دیوکسولان را با هیدرولیز اسیدی حذف کرد . [25] در این مثال، ایزوفورون با استفاده از اتیلن گلیکول با اسید p-toluenesulfonic در بازده متوسط محافظت شد. آب توسط حذف شدتقطیر آزئوتروپیک برای تغییر تعادل به سمت راست. [26]

   

  مقاله اصلی: مسمومیت با اتیلن گلیکول

  اتیلن گلیکول سمیت نسبتاً بالایی در پستانداران دارد که تقریباً برابر با متانول است، با LD Lo = 786 میلی گرم بر کیلوگرم برای انسان. [27] خطر عمده به دلیل طعم شیرین آن است که می تواند کودکان و حیوانات را به خود جذب کند. پس از مصرف، اتیلن گلیکول به اسید گلیکولیک اکسید می شود ، که به نوبه خود به اسید اگزالیک که سمی است اکسید می شود . این و محصولات جانبی سمی آن ابتدا سیستم عصبی مرکزی ، سپس قلب و در نهایت کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. مصرف مقادیر کافی در صورت عدم درمان کشنده است. [28] سالانه چندین مرگ تنها در ایالات متحده ثبت می شود. [29]

  محصولات ضد یخ برای مصارف خودرویی حاوی پروپیلن گلیکول به جای اتیلن گلیکول موجود است. به طور کلی استفاده از آنها بی خطرتر در نظر گرفته می شود، زیرا پروپیلن گلیکول چندان خوش طعم نیست [یادداشت 1] و در بدن به اسید لاکتیک تبدیل می شود که محصول طبیعی متابولیسم و ورزش است. [32]

  استرالیا، بریتانیا و هفده ایالت ایالات متحده (از سال 2012) نیاز به افزودن طعم دهنده تلخ ( بنزوات دناتونیوم ) به ضد یخ دارند. در دسامبر 2012، تولیدکنندگان ضد یخ ایالات متحده به طور داوطلبانه موافقت کردند که طعم تلخی را به تمام ضدیخ هایی که در بازار مصرف ایالات متحده فروخته می شود، اضافه کنند. [33]

  اتیلن گلیکول یک ماده شیمیایی با حجم بالا است . در حدود 10 روز در هوا و در عرض چند هفته در آب یا خاک تجزیه می شود. از طریق پراکندگی محصولات حاوی اتیلن گلیکول، به ویژه در فرودگاه ها، که در یخ زدایی باندها و هواپیماها استفاده می شود، وارد محیط می شود. [34] در حالی که دوزهای پایین طولانی مدت اتیلن گلیکول هیچ سمی نشان نمی دهد، در دوزهای کشنده (≥ 1000 میلی گرم بر کیلوگرم در روز) اتیلن گلیکول به عنوان یک تراتوژن عمل می کند . بر اساس یک پایگاه داده نسبتاً گسترده، تغییرات و ناهنجاری‌های اسکلتی را در موش‌ها و موش‌ها با همه مسیرهای قرار گرفتن در معرض ایجاد می‌کند. [35] این مولکول در فضای بیرونی مشاهده شده است. [36]

   

   

  کلمات کلیدی :

  رایگان مایع ظرفشویی,تولید مایع ظرفشویی در منزل,تولید مایع ظرفشویی در خانه,تولید,لوسیون,نرم کننده حوله و لباس,شامپو خودرو بدون نیاز به دخالت دست انسان,سفید کننده به صورت ژل بسازیم,چسب فرنگی چگونه بسازیم,چسب صنعتی ساخت,ایزوتیازولین در مایع ظرفشویی چیست,نگهدارنده غذا,چگونه غذا را بدون نیاز به یخچال باقی بماند,سیانوسین چیست,رنگ قالی,رنگ مایع ظرفشویی چیست,کاز پا کن ژله ای بسازیم,مزار شریف ,,وکس بدن,وکس بدن؛وکس کنسروی,درامد زایی,

   آزمایشگاهی مایع ظرفشویی,تولید مایع دستشویی در منزل,تولید مایع دست شویی در خانه,تولید در خانه,مایع ظرفشویی در خانه,مایع ظرفشویی,ریکا,غلظت همچون پریل,جام,گلی,دست شور,تولید در منزل,تولید در زیر زمین,تولید رنگ نیم پلاستیک الوان,کیفیت بالا,

  فرمول مایع صابون,فرمولاسیون صابون مایع,روش ساخت صابون مایع,آموزش تولید صابون,Afghanistan,تولید صابون در افغانستان,تولید پودر در آسیا,فرمولاسیون در افغانستان,فقط فرمول در ایران,Tajikistan,مایع ظرفشویی با کیفیت گلرنگ را فقط از ما بخواهید,شوینده گلرنگ,شامپو گلرنگ,پودر دریا,Kyrgyzstan,رنگ استری,رنگ کیلر سیلر در افغانستان چگونه تولید کنیم,لایه پی وی سی را رنگ بزنیم,چگونه خاکستر زغال را سفید کنیم خاکستر زغال نمیریزد چرا؟Iraq,مایع,آموزش تصویری صابون مایع,فرمول ساده صابون مایع,مایع ظرفشویی بدون دستگاه,تولید بدون دستگاه مایع دستشویی,بدون ابزار,مایع ظرفشویی,تربت,جام,سبزوار,همدان,یزد,مایع صابون تولید فرمول,کارواش,استفاده در کارواش,تمیز کننده,کرم موبر,دستشویی,ظرفشوییTajikistan,به دلیل ترکیب شدن ضد یخ با آب رادیات باید قوی باشد تا یخ زدگی ایجاد نشود,

  ,,مشهد,اردبیل,کرج,تهران,البرز,ایلام ,تبریز,اذربایجان,اذربایجان غربی,آذربایجان شرقی,ارومیه,بوشهر,چهار محال بختیاری,شهرکرد,مشهد,بیرجند,بجنورد,خراسان,خراسان,تولید ضد یخ مناسب تولید در ایران,ضد جوش بودن ضد یخ در استان های جنوبی ضروری می باشد,ضدیخ با ضد خوردگی باشد تا به رادیات ضرر نزند, جنوبی,خراسان شمالی,خوزستان,اهواز,خرمشهر,سنندج,زنجان,سمنان,زاهدان,زابل,سیستان و بلوچستان, فارس,, فارس,شیراز,زنجان,قم,کردستان,کرمان کرمانشاه,کهگیلویه و بویر احمد,یاسوج,گلستان,مازندران,ساری, رشت,گیلان,خرم آباد لرستان,مرکزی اراک,هرمزگان بندر عباس, آلکان ها,تولید مایع دستشویی

   الکن ها ,آلکین ها ,الکل ها ,اتراکسید, آلدهید, اسیدها, آمین ها, نیتریل ها, استرها, انل ها,formula افغاستان,فرمول,فرمولاسیون ساده,ارزان,پیچیده,فرمول تینر در افغانستان,فرمول در کشور  شیمی آلی, طرض تهیه نفت جامد ,ورنی  ,تئوری الکتروستاتیک, چسب‌های فنولیک برای فلزات ,چسب‌های تراکمیفرمالدئید برای چوب, چسب‌های آکریلیک, چسب‌های غیر هوازی, چسب های پلی سولفیدی سفت شدن لاستیکی چسب‌های,ساختمانی, سیلیکون‌ها چسب‌های,ماستیک,فرمول ماستیک,پمادی, امولسیونهای آبی دکسترین,روش تولید فوم بتن ارزان قیمت,چگونه چسب پایه آب بسازیم که با حلال مثلا بنزین خورده نشود و خاصیت الاستیکی داشته باشد….فرمول تولید ادبلو را از کجا بگیرم,فرمولاسیون ادبلو,چگونه گازوییل را بی بو  و بی رنگ کنیم,

   

  مونو اتیلن گلیکول – یا MEG – یک عنصر حیاتی برای تولید الیاف پلی استر و فیلم، رزین های پلی اتیلن ترفتالات (PET) و خنک کننده های موتور است.

  کاربردهای نهایی MEG از لباس و سایر منسوجات، از بسته بندی گرفته تا ظروف آشپزخانه، خنک کننده موتور و ضد یخ را شامل می شود. پارچه های پلی استر و پشمی، اثاثه یا لوازم داخلی، فرش و بالش، و همچنین ظروف سبک و محکم پلی اتیلن ترفتالات و ظروف مواد غذایی از اتیلن گلیکول نشات می گیرند. خواص مرطوب کننده (جذب آب) محصولات MEG همچنین آنها را برای استفاده در درمان الیاف، کاغذ، چسب، جوهر چاپ، چرم و سلفون ایده آل می کند.

  MEG یک مایع بی رنگ و بی بو با قوام شربت مانند است.

  55 درصد MEG برای ساخت الیاف پلی استر استفاده می شود. 25 درصد MEG در بسته بندی و بطری های پلی اتیلن ترفتالات – یا PET – استفاده می شود.

  45 درصد از تولید MEG جهان در چین مصرف می شود.

  تقاضای جهانی MEG در سال 2010 حدود 21 میلیون تن بود. پیش بینی ها نشان می دهد که تا سال 2015، تقاضا می تواند بیش از 28 میلیون تن در سال باشد. در چین، تقاضای MEG هر سال حدود 7 درصد به رشد خود ادامه می دهد.

  شل یکی از بزرگترین کارخانه های MEG جهان را در نوامبر 2009 در مرکز مجتمع پالایشگاهی و پتروشیمی خود در سنگاپور افتتاح کرد. ظرفیت سالانه این کارخانه 750000 تن است.

  تولید سالانه کارخانه MEG در سنگاپور می تواند بیش از دو میلیون تن پلی استر تولید کند که برای تولید 6.7 میلیارد پیراهن پلی استر کافی است – تعداد پیراهن ها بیشتر از تعداد مردم جهان است.

  MEG از اتیلن از طریق اکسید اتیلن تولید می شود که به نوبه خود با استفاده از فرآیند تولید حرارتی یا کاتالیزوری هیدراته می شود.

  شل یک تولید کننده جهانی MEG با کارخانه های در مقیاس جهانی در بازارهای کلیدی، پایگاه مشتری جهانی و قابلیت تدارکات جهانی اثبات شده است.

  شل یک مجوز جهانی پیشرو در زمینه فناوری فرآیند اختصاصی برای تولید کاتالیزوری/حرارتی و صرفاً کاتالیستی MEG است.

  فناوری فرآیند MASTER شل، که از یک کاتالیزور برای تبدیل اتیلن و اکسیژن به اکسید اتیلن و به دنبال آن فرآیند حرارتی استفاده می کند، همچنین مقادیر کمتری از محصولات مشترک دی اتیلن گلیکول (DEG) و تری اتیلن گلیکول (TEG) را تولید می کند.

  فناوری جدید فرآیند کاتالیزوری OMEGA شل تنها اتیلن گلیکول تولید می کند.

  اطلاعات بیشتر در مورد MEG و فناوری فرآیند اکسید اتیلن شل، از جمله OMEGA، در یک برگه اطلاعات جداگانه است.

   

   

   

  اتیلن گلیکول

  اتیلن گلیکول از اتیلن (اتن) از طریق اکسید اتیلن واسطه تولید می شود . اتیلن اکسید با آب واکنش می دهد و اتیلن گلیکول را مطابق معادله شیمیایی تولید می کند :

  C 2 H 4 O + H 2 O → HO-CH 2 CH 2 -OH

  این واکنش می‌تواند توسط اسیدها یا بازها کاتالیز شود یا در pH خنثی در دماهای بالا رخ دهد. بیشترین بازده اتیلن گلیکول در pH اسیدی یا خنثی با مقدار زیادی آب رخ می دهد. تحت این شرایط می توان بازده اتیلن گلیکول 90 درصد را به دست آورد. محصولات جانبی اصلی عبارتند از الیگومرهای دی اتیلن گلیکول ، تری اتیلن گلیکول و تترااتیلن گلیکول . جداسازی این الیگومرها از آب انرژی بر است. سالانه حدود 6.7 میلیون تن تولید می شود. [7]

  گزینش پذیری بالاتر با استفاده از فرآیند OMEGA شل به دست می آید . در فرآیند OMEGA، اتیلن اکسید ابتدا با دی اکسید کربن (CO 2 ) به کربنات اتیلن تبدیل می شود . سپس این حلقه در مرحله دوم با یک کاتالیزور پایه هیدرولیز می شود تا مونو اتیلن گلیکول با گزینش پذیری 98 درصد تولید شود. [8] دی اکسید کربن در این مرحله دوباره آزاد می شود و می تواند به مدار فرآیند بازگردانده شود. دی اکسید کربن بخشی از تولید اکسید اتیلن است که در آن بخشی از اتیلن بهطور کامل اکسید می شود .

  اتیلن گلیکول از مونوکسید کربن در کشورهایی با ذخایر زغال سنگ زیاد و مقررات زیست محیطی سخت گیرانه تر تولید می شود. کربنیلاسیون اکسیداتیو متانول به دی متیل اگزالات یک رویکرد امیدوارکننده برای تولید C ارائه می دهد. 1اتیلن گلیکول مبتنی بر [9] دی متیل اگزالات را می توان در بازده بالا (94.7٪) به اتیلن گلیکول تبدیل کرد [10] با هیدروژناسیون با کاتالیزور مس: [11]

  از آنجایی که متانول بازیافت می شود، فقط مونوکسید کربن، هیدروژن و اکسیژن مصرف می شود. یک کارخانه با ظرفیت تولید 200000 تن اتیلن گلیکول در سال در مغولستان داخلی است و کارخانه دوم در استان هنان چین با ظرفیت 250000 تن در سال برای سال 2012 برنامه ریزی شده بود. [12] از سال 2015.چهار نیروگاه در چین با ظرفیت 200000 تن در هر یک در حال فعالیت بودند و حداقل 17 کارخانه دیگر در حال فعالیت بودند. [13]

  مسیرهای

  کاترپیلار پروانه مومی بزرگ، Galleria mellonella ، دارای باکتری های روده با توانایی تجزیه پلی اتیلن (PE) به اتیلن گلیکول است. [14] [15] [16]

  مسیرهای

  طبق اکثر منابع، شیمیدان فرانسوی چارلز آدولف ورتز (1817-1884) برای اولین بار اتیلن گلیکول را در سال 1856 تهیه کرد . [17] او برای اولین بار “اتیلن یدید” را درمان کرد. C 2 H 4 I 2 ) با استات نقره و سپس “اتیلن دی استات” حاصل را با هیدروکسید پتاسیم هیدرولیز کرد . وورتز نام ترکیب جدید خود را “گلیکول” گذاشت زیرا هم با اتیل الکل (با یک گروه هیدروکسیل) و هم با گلیسیرین (با سه گروه هیدروکسیل) دارای خصوصیات مشترک بود. [18] در سال 1859، ورتز اتیلن گلیکول را از طریق هیدراتاسیون اکسید اتیلن تهیه کرد. [19] به نظر می رسد که هیچ تولید تجاری یا استفاده ای از اتیلن گلیکول قبل از جنگ جهانی اول وجود نداشته است، زمانی که از اتیلن دی کلراید سنتز شد.در آلمان و به عنوان جایگزینی برای گلیسرول در صنعت مواد منفجره استفاده می شود.

  در ایالات متحده، تولید نیمه تجاری اتیلن گلیکول از طریق اتیلن کلروهیدرین در سال 1917 آغاز شد. اولین کارخانه تجاری گلیکول در مقیاس بزرگ در سال 1925 در چارلستون جنوبی، ویرجینیای غربی ، توسط Carbide and Carbon Chemicals Co. (در حال حاضر Union Carbide Corp.) احداث شد. . تا سال 1929، اتیلن گلیکول تقریباً توسط تمام تولیدکنندگان دینامیت استفاده می شد. در سال 1937، کاربید اولین کارخانه را بر اساس فرآیند Lefort برای اکسیداسیون فاز بخار اتیلن به اکسید اتیلن راه اندازی کرد. کاربید تا سال 1953 انحصار فرآیند اکسیداسیون مستقیم را حفظ کرد، زمانی که فرآیند طراحی علمی تجاری شد و برای صدور مجوز ارائه شد.

  کاربرد عمده اتیلن گلیکول به عنوان یک عامل ضد یخ در خنک کننده در خودروها و سیستم های تهویه مطبوع است که یا چیلر یا هواگیر را در بیرون قرار می دهند یا باید زیر دمای انجماد آب خنک شوند. در سیستم های گرمایش/خنک کننده زمین گرمایی ، اتیلن گلیکول سیالی است که گرما را از طریق پمپ حرارتی زمین گرمایی منتقل می کند . اتیلن گلیکول یا از منبع (دریاچه، اقیانوس، چاه آب ) انرژی می گیرد یا گرما را به سینک می ریزد، بسته به اینکه سیستم برای گرمایش یا سرمایش استفاده می شود.

  اتیلن گلیکول خالص دارای ظرفیت گرمایی ویژه تقریباً نصف آب است. بنابراین، در حالی که محافظت در برابر یخ زدگی و افزایش نقطه جوش را فراهم می کند، اتیلن گلیکول ظرفیت گرمایی ویژه مخلوط های آب را نسبت به آب خالص کاهش می دهد. یک مخلوط جرمی 1:1 ظرفیت گرمایی ویژه ای در حدود 3140 ژول بر (کیلوگرم درجه سانتیگراد) (0.75 BTU/(lb·°F)) دارد که سه چهارم آب خالص است، بنابراین نیاز به افزایش نرخ جریان در همان دما دارد. مقایسه سیستم با آب

  مخلوط اتیلن گلیکول با آب مزایای بیشتری را برای محلول های خنک کننده و ضد یخ فراهم می کند، مانند جلوگیری از خوردگی و تخریب اسید، و همچنین مهار رشد بیشتر میکروب ها و قارچ ها. [20] مخلوط اتیلن گلیکول و آب گاهی اوقات به طور غیر رسمی در صنعت به عنوان کنسانتره، ترکیب، مخلوط یا محلول گلیکول نامیده می شود.

  ضد  یخ

  اتیلن گلیکول خالص در حدود -12 درجه سانتیگراد (10.4 درجه فارنهایت) منجمد می شود، اما هنگامی که با آب مخلوط می شود، مخلوط در دمای پایین تری یخ می زند. به عنوان مثال، مخلوطی از 60٪ اتیلن گلیکول و 40٪ آب در دمای -45 درجه سانتیگراد (49- درجه فارنهایت) منجمد می شود. [7] دی اتیلن گلیکول رفتار مشابهی دارد. فرورفتگی نقطه انجماد برخی از مخلوط ها را می توان به عنوان یک ویژگی جمعی محلول ها توضیح داد، اما در مخلوط های بسیار غلیظ مانند نمونه، انحراف از رفتار محلول ایده آل به دلیل تأثیر نیروهای بین مولکولی انتظار می رود.. توجه به این نکته ضروری است که اگرچه آب خالص و مقطر ظرفیت گرمایی ویژه بیشتری نسبت به هر مخلوط ضد یخ و آب دارد، ضد یخ های تجاری نیز معمولاً حاوی یک افزودنی ضد خوردگی هستند تا از خوردگی آب خالص در مسیرهای خنک کننده در بلوک موتور، سرسیلندر جلوگیری کند. (ها)، پمپ آب و رادیاتور.

  بسته به اینکه اتیلن گلیکول یا پروپیلن گلیکول باشد، نسبت اختلاط تفاوت دارد. برای اتیلن گلیکول، نسبت اختلاط معمولاً 30/70 و 35/65 است، در حالی که نسبت اختلاط پروپیلن گلیکول معمولاً 35/65 و 40/60 است. مهم است که مخلوط در کمترین دمای عملیاتی ضد یخ باشد. [21]

  به دلیل دمای پایین انجماد، اتیلن گلیکول به عنوان مایع یخ زدایی برای شیشه جلو و هواپیما، به عنوان ضد یخ در موتورهای خودرو، و به عنوان جزئی از مخلوط های شیشه ای (ضد تبلور) برای حفظ در دمای پایین بافت ها و اندام های بیولوژیکی استفاده می شود.

  استفاده از اتیلن گلیکول نه تنها نقطه انجماد مخلوط های آبی را کاهش می دهد، بلکه نقطه جوش آنها را نیز افزایش می دهد. این باعث می شود که محدوده دمای عملیاتی برای سیالات انتقال حرارت در هر دو انتهای مقیاس دما گسترش یابد. افزایش دمای جوش به این دلیل است که اتیلن گلیکول خالص دارای نقطه جوش بسیار بالاتر و فشار بخار کمتر از آب خالص است، همانطور که در اکثر مخلوط های دوتایی مایعات فرار معمول است .

  پیش ساز

  در صنعت پلاستیک ، اتیلن گلیکول یک پیش ساز مهم برای الیاف و رزین های پلی استر است . پلی اتیلن ترفتالات که برای ساخت بطری های پلاستیکی نوشابه استفاده می شود از اتیلن گلیکول تهیه می شود.

  اتیلن گلیکول یکی از پیش سازهای پلی اتیلن ترفتالات است که سالانه در مقیاس چند میلیون تنی تولید می شود.

  عامل کم آبیویرایش کنید

  اتیلن گلیکول در صنعت گاز طبیعی برای حذف بخار آب از گاز طبیعی قبل از پردازش بیشتر، تقریباً به روش تری اتیلن گلیکول (TEG) استفاده می شود.

  مهار هیدراتویرایش کنید

  اتیلن گلیکول به دلیل نقطه جوش بالا و میل ترکیبی به آب، یک خشک کننده مفید است. اتیلن گلیکول به طور گسترده ای برای جلوگیری از تشکیل کلترات گاز طبیعی (هیدرات ها) در خطوط لوله چند فازی طولانی استفاده می شود که گاز طبیعی را از میادین گازی دورافتاده به یک مرکز پردازش گاز منتقل می کند. اتیلن گلیکول را می توان از گاز طبیعی بازیابی کرد و پس از تصفیه که آب و نمک های معدنی را حذف می کند، به عنوان یک بازدارنده دوباره استفاده کرد.

  گاز طبیعی توسط اتیلن گلیکول کم آب می شود. در این کاربرد، اتیلن گلیکول از بالای یک برج به پایین جریان می یابد و با مخلوطی از بخار آب و گازهای هیدروکربنی در حال افزایش برخورد می کند . گاز خشک از بالای برج خارج می شود. گلیکول و آب جدا می شوند و گلیکول بازیافت می شود. به جای حذف آب، از اتیلن گلیکول نیز می توان برای کاهش دمایی که در آن هیدرات ها تشکیل می شوند، استفاده کرد. خلوص گلیکول مورد استفاده برای سرکوب هیدرات (مونواتیلن گلیکول) معمولاً حدود 80٪ است در حالی که خلوص گلیکول مورد استفاده برای آبگیری (تری اتیلن گلیکول) معمولاً 95 تا بیش از 99٪ است. علاوه بر این، نرخ تزریق برای سرکوب هیدرات بسیار کمتر از نرخ گردش خون در یک برج آبگیری گلیکول است.

  برنامه های کاربردیویرایش کنید

  کاربردهای جزئی اتیلن گلیکول شامل ساخت خازن ها به عنوان یک واسطه شیمیایی در ساخت 1،4-دیوکسان ، به عنوان یک افزودنی برای جلوگیری از خوردگی در سیستم های خنک کننده مایع برای رایانه های شخصی و داخل دستگاه های عدسی از نوع لوله اشعه کاتدی است. تلویزیون های پروژکتور عقب اتیلن گلیکول نیز در ساخت برخی از واکسن ها استفاده می شود ، اما خود در این تزریق ها وجود ندارد. این ماده به عنوان یک ماده جزئی (1-2٪) در جلا دهنده کفش استفاده می شودو همچنین در برخی از جوهرها و رنگها. اتیلن گلیکول به عنوان یک درمان پوسیدگی و قارچی برای چوب، هم به عنوان یک پیشگیری و هم به عنوان یک درمان بعد از این واقعیت استفاده می شود. در چند مورد برای درمان اشیاء چوبی نیمه پوسیده برای نمایش در موزه ها استفاده شده است. این یکی از معدود درمان هایی است که در مقابله با پوسیدگی در قایق های چوبی موفق بوده و نسبتاً ارزان است. اتیلن گلیکول همچنین ممکن است یکی از اجزای جزئی در محلول های تمیز کننده صفحه نمایش، همراه با ماده اصلی ایزوپروپیل الکل باشد. اتیلن گلیکول معمولا به عنوان یک نگهدارنده برای نمونه های بیولوژیکی استفاده می شود، به ویژه در مدارس متوسطه در طول تشریح به عنوان جایگزین ایمن تر برای فرمالدئید .. همچنین به عنوان بخشی از سیال هیدرولیک مبتنی بر آب برای کنترل تجهیزات تولید نفت و گاز زیر دریا استفاده می شود.

  اتیلن گلیکول به عنوان یک گروه محافظ در سنتز آلی برای محافظت از ترکیبات کربونیل مانند کتون ها و آلدئیدها استفاده می شود. [22]

  دی اکسید سیلیکون در رفلاکس گرم شده تحت دی نیتروژن با اتیلن گلیکول و یک پایه فلز قلیایی واکنش می دهد تا سیلیکات های پنج هماهنگی بسیار واکنش پذیر تولید کند که دسترسی به طیف گسترده ای از ترکیبات جدید سیلیکونی را فراهم می کند. [23] سیلیکات ها اساساً در همه حلال های قطبی به جز متانول نامحلول هستند.

  همچنین می توان از آن در ساخت واکسن یا به عنوان جایگزین فرمالدئید در هنگام نگهداری نمونه های بیولوژیکی استفاده کرد. [24]

  اتیلن گلیکول به عنوان یک گروه محافظ برای گروه های کربونیل در سنتز آلی استفاده می شود . درمان یک کتون یا آلدهید با اتیلن گلیکول در حضور یک کاتالیزور اسیدی (به عنوان مثال، اسید p-toluenesulfonic ؛ BF 3 · Et 2 O ) مربوطه یک 1،3- دیوکسولان را می دهد که در برابر بازها و دیگر نوکلئوفیل ها مقاوم است. پس از آن می توان گروه محافظ 1،3-دیوکسولان را با هیدرولیز اسیدی حذف کرد . [25] در این مثال، ایزوفورون با استفاده از اتیلن گلیکول با اسید p-toluenesulfonic در بازده متوسط محافظت شد. آب توسط حذف شدتقطیر آزئوتروپیک برای تغییر تعادل به سمت راست. [26]

  مقاله اصلی: مسمومیت با اتیلن گلیکول

  اتیلن گلیکول سمیت نسبتاً بالایی در پستانداران دارد که تقریباً برابر با متانول است، با LD Lo = 786 میلی گرم بر کیلوگرم برای انسان. [27] خطر عمده به دلیل طعم شیرین آن است که می تواند کودکان و حیوانات را به خود جذب کند. پس از مصرف، اتیلن گلیکول به اسید گلیکولیک اکسید می شود ، که به نوبه خود به اسید اگزالیک که سمی است اکسید می شود . این و محصولات جانبی سمی آن ابتدا سیستم عصبی مرکزی ، سپس قلب و در نهایت کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. مصرف مقادیر کافی در صورت عدم درمان کشنده است. [28] سالانه چندین مرگ تنها در ایالات متحده ثبت می شود. [29]

  محصولات ضد یخ برای مصارف خودرویی حاوی پروپیلن گلیکول به جای اتیلن گلیکول موجود است. به طور کلی استفاده از آنها بی خطرتر در نظر گرفته می شود، زیرا پروپیلن گلیکول چندان خوش طعم نیست [یادداشت 1] و در بدن به اسید لاکتیک تبدیل می شود که محصول طبیعی متابولیسم و ورزش است. [32]

  استرالیا، بریتانیا و هفده ایالت ایالات متحده (از سال 2012) نیاز به افزودن طعم دهنده تلخ ( بنزوات دناتونیوم ) به ضد یخ دارند. در دسامبر 2012، تولیدکنندگان ضد یخ ایالات متحده به طور داوطلبانه موافقت کردند که طعم تلخی را به تمام ضدیخ هایی که در بازار مصرف ایالات متحده فروخته می شود، اضافه کنند. [33]

  اتیلن گلیکول یک ماده شیمیایی با حجم بالا است . در حدود 10 روز در هوا و در عرض چند هفته در آب یا خاک تجزیه می شود. از طریق پراکندگی محصولات حاوی اتیلن گلیکول، به ویژه در فرودگاه ها، که در یخ زدایی باندها و هواپیماها استفاده می شود، وارد محیط می شود. [34] در حالی که دوزهای پایین طولانی مدت اتیلن گلیکول هیچ سمی نشان نمی دهد، در دوزهای کشنده (≥ 1000 میلی گرم بر کیلوگرم در روز) اتیلن گلیکول به عنوان یک تراتوژن عمل می کند . بر اساس یک پایگاه داده نسبتاً گسترده، تغییرات و ناهنجاری‌های اسکلتی را در موش‌ها و موش‌ها با همه مسیرهای قرار گرفتن در معرض ایجاد می‌کند. [35] این مولکول در فضای بیرونی مشاهده شده است. [36]

   روش ساخت ضد یخ بتن

  شیشه پاک کن اتومبیلی( ضد یخ و ضد بخار ):

  ضد یخ گازوئیل

  آموزش رایگان ضدیخ اتومبیل/راه اندازی خط تولید ضد یخ خودرو

  آموزش رایگان تولید ضد یخ گازوییل +فرمول رایگان ساخت ضدیخ گازوییل

   

  تماس با ما:آدرس:مشهد مقدس- بلوار فکوری -فکوری 17 – نبش لاله 2-شرکت ویلاتوس تهران خیابان آیت الله کاشانی بلوار اباذر جنب بیمارستان پیامبران ساختمان سپید www.drformol.ir —- www.4mul.com 09151154934 مشاور آنلاین واتساپ* / روبیکا / بله / تلگرام / ایتا / ایمو 09171205271 دکتر مقدم / 09155604003 دکتر نظری 09155664006 مهندس سیاوشی

   در گذشته از آب به دليل قيمت ارزان و خاصيت انتقال حرارتي آن به عنوان مايع خنك كننده در بخش هاي داخلي موتور استفاده مي شد. اما با گذشت زمان و پيشرفت تكنولوژي مشخص شد كاربرد آب به تنهايي به عنوان خنك كننده داراي معايب مختلف است كه مي توان به موارد زير اشاره كرد:

  -پايين بودن نقطه جوش آب يكي از ويژگي هاي منفي آن است. با پيشرفت صنايع خودرو سازي و توليد حرارت بيشتر در موتورهاي جديد، آب در سيستم خنك كننده بخار شده و موجب اختلال در اين سيستم مي شود.- بالا بودن نقطه انجماد آب و افزايش حجم حدود9 درصدي آن (برخلاف ساير تركيبات شيميايي كه در اثر انجماد كاهش حجم مي يابند) موجب تخريب رادياتور و حتي بخشي از موتور خواهد شد.

   – خوردگي و زنگ زدگي فلزات مصرفي در سيستم خنك كننده توسط آب بسيار شديد است.

   تا سال1920 ميلادي متانول بدست آمده از تقطير چوب، بيشترين كاربرد را در ساخت ضد يخ داشت. الكل اتيليك، گليسيرين، كلرور كلسيم و همچنين آب نمك مايعاتي بودند كه به عنوان خنك كننده به كار مي رفتند. آب شكر و مخلوط آب عسل نيز به مقدار محدود به عنوان مايع خنك كننده كاربرد داشتند. همچنين نفت و روغن هاي نفتي كه با آب مخلوط نمي شوند نيز به عنوان مايع خنك كننده كاربردهاي محدودي داشتند.

   در طول سال هاي1920 تا1930 ميلادي و با توسعه صنعت خودروسازي، مصرف مايعات خنك كننده موتور نيز افزايش چشمگيري پيدا كرد. در اين سالها الكل اتيليك به دليل قيمت ارزان و توليد مناسب به عنوان بهترين مايع خنك كننده موتور به كار گرفته شد و به تدريج استفاده از تركيبات ياد شده هر يك به دلايلي منسوخ شد.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  در اين ميان كاربرد ضد يخ پايه الكلي، به دليل پايين بودن نقطه جوش مخلوط آب و الكل، تبخير سريع الكل و احتمال آتش گرفتن آن و همچنين سمّي بودنِ متانول كه موجب صدمه به سرنشينان مي شد، نامناسب تشخيص داده شد. مصرف گليسيرين نيز تابع بازار توليد و مصرف بود. مصرف كلسيم كلريد و آب نمك نيز كه در بعضي نواحي به عنوان مايع ضديخ به كار مي رفت، به دليل خاصيت شديد خورندگي، به ميزان قابل توجهي محدود شد. همچنين استفاده از محلول شكر و يا عسل در آب به دليل نياز به محلول هاي غليظي از اين مواد براي نزول نقطه انجماد منسوخ شد.

  در اين سالها روغن هاي نفتي كه به علت نقطه انجماد پايين و عدم خوردگي مورد توجه قرار گرفته بودند، به دلايلي از جمله نياز به حجم بيشتري از سيال (به علت عدم اختلاط با آب)، گران بودن، اثر نامطلوب بر لوله هاي لاستيكي و خطر آتشگيري، ديگر مورد استفاده قرار نگرفت. همچنين بكارگيري مايعاتي از قبيل روغن هاي معدني و نفتي به دليل پايين بودن قابليت انتقال حرارتي و افزايش گرانروي آنها در فصل زمستان (كه موجب كاهش تبادل حرارتي مي شود) متوقف شد. علاوه بر دلايل ياد شده هنگام استفاده از اين تركيبات، اگر درجه نشان دهنده دما در خودرو خراب مي شد، بالا رفتن حرارت مايع خنك كننده معلوم نمي شد و بدين ترتيب اين تركيبات در حرارت هاي بالا موجب ذوب لحيم هاي موجود در رادياتور و سوختن موتور مي شد. در برخي موارد از متوكسي و پروپانول كه يك گليكول اتر است به عنوان ضديخ استفاده مي شد، كه مزيت آن سازگاري با روغن موتور و مخلوط شدن با آن (در صورت ايجاد نشت) بود. ولي به دليل پايين بودن نقطه اشتعال، نقطه جوش و قيمت بالا كاربرد آن منسوخ شد.

   در سال1925 ميلادي براي اولين بار مصرف اتيلن گليكول به عنوان خنك كننده موتور رواج پيدا كرد. در ابتدا مصرف اين ماده كم بود ولي به تدريج با آگاهي بيشتر نسبت به مزاياي محصول توليدي، مصرف آن افزايش يافت و در حال حاضر بيشترين مصرف اتيلن گليكول به منظور توليد سيال خنك كننده موتور است.با افزايش مصرف اتيلن گليكول و كاربردهاي مناسب آن براي سيال خنك كننده موتور، به تدريج مصرف متانول، الكل اتيليك و ساير مواد شيميايي براي توليد ضد يخ كاهش يافت مصرف اين مواد در فرمولاسيون مايعات خنك كننده موتور در سال1950 به كلي منسوخ شد به گونه اي كه توليد و مصرف اتيلن گليكول از49 ميليون ليتر به71 ميليون ليتر در سال رسيد.

   خواص فيزيكي گليكول ها با ساير تركيبات مصرفي به عنوان ضد يخ مورد مقایسه قرار گرفته است. محلول44 تا70 درصد اتيلن گليكول در آب، سيستم رادياتور را در بالاترين ظرفيت طراحي شده نگه مي دارد و به اين ترتيب با استفاده از اين محلول مطمئن مي شويم كه موتور به دليل جوش آوردن صدمه نخواهد ديد.

  علاوه بر اين، اختلاط نسبت معيني از اتيلن گليكول با آب، عمل خنك كردن را در دامنه وسيعي از دما انجام مي دهد و نقطه انجماد آب را به ميزان كافي پايين مي برد.

   يكي ديگر از مزاياي به كارگيري اتيلن و پروپيلن گليكول به عنوان سيال پايه در فرمولاسيون ضد يخ، پايين بودن ميزان آثار مخرب زيست محيطي اين تركيبات است. اتيلن و پروپيلن گليكول مي توانند پس از مصرف وارد محيط آبي شوند. هر دو محلول قابليت حلاليت بالا داشته و ميزان آثار زيان بار اين دو ماده براي ماهي ها، حيات وحش، حيات گياهي و ميكروارگانسيم ها پايين است. تجزيه بيوشيميايي اين دو ماده سريع و كامل انجام مي شود.(از سایت iran-eng)

 • طرز تهیه ترشی مشهدی با گوجه
 • ****

  فرايند توليد ضديخ:

  فرايند توليد ضديخ بسيار ساده است و با اختلاط چند ماده درون همزن توليد ميگردد و در اين ميان استفاده از اتانول به عنوان ماده اصلي كاملا منسوخ شده و بين استفاده از پروپيلن گليكول و اتيلن گليكول، به علت وارداتي بودن پروپيلن گليكول و هزينه بالاي استفاده از آن، ميتوان تنها استفاده از مونو اتيلن گليكول را توصيه نمود. 

   استفاده از مواد ضد خورندگي به تشخيص توليد كننده قابل تغيير است. به منظور توليد ضد يخ، مواد مورد نياز با حجم خاصي درون مخزن ريخته شده و تحت شرايط محيط به هم زده ميشوند. در نتيجه تفاوت خاصي بين روشهاي توليد ضديخ وجود نداشته و نقاط قوت و ضعف قابل ملاحظه اي وجود ندارد.

   شرح فرایند:

  به منظور توليد 1.25 تن محصول ضد يخ، مقدار ۸۰۰ ليتر مونو اتيلن گليكول از مخزن ذخيره خود به وسيله پمپ به داخل مخزن اختلاط تزريق شده و از واحد تصفيه آب، ۱۰۰ كيلوگرم آب به آن اضافه شده و ۹۰ ليتر مواد افزودنی در آن ريخته و پس از اضافه كردن ۱۰ ليتر انديكاتور، همزن را روشن كرده و به مدت ۲۰ دقيقه عمل اختلاط را انجام ميدهند. پس از انجام اختلاط، مواد توسط دستگاه پركن مكيده شده و در قوطي هاي ۴ ليتري بسته بندي شده (برچسب ميخورد) و توسط كارگران در كارتن قرار ميگيرد و روي پالت گذاشته ميشود.

  تنها مورد قابل انتخاب، نوع اختلاط و درجه اتوماسيون کارگاه ميباشد که در اين راستا نوع پره انتخابي و شرايط عملکرد آن به صورتي در نظر گرفته شده است که حتي الامکان بهترين شکل اختلاط را با توجه به قدرت موتور خود و سادگي ظرف همزن داشته باشد. در صورتي که اين پره در يک سوم ارتفاع از کف همزن قرار بگيرد، باتوجه به لزوم ايجاد اختلاط در کف مخزن کارايي خوبي خواهد داشت. اين همزن در هنگام عملکرد مطابق شکل عمل اختلاط را انجام ميدهد که چون پره هاي روي شافت، مايع را به سمت جداره و کمي رو به پايين حرکت خواهند داد، دو جريان ايجاد خواهد شد که يکي با شدت بيشتر، مواد را از ته ظرف کنده و با خود به سمت مرکز شافت حرکت ميدهد و سيکل دوم، عمل اختلاط با باقيمانده مايع را انجام خواهد داد. انتخاب سيستم پرکن اتوماتيک به اين علت بوده است که از طرفي دور ريز بسيار کمي در هنگام بسته بندي خواهد داشت و نيز امکان بسته بندي ظروف فلزي و بستن در آنها به صورت اتوماتيک وجود دارد.

  کنترل کيفيت جهت تعيين صحت عمل تو ليد، مطابق مشخصات فني تعيين شده براي محصول انجام ميگيرد. اين عمليات سبب ميشود تا ضمن جلوگيري از توليد محصولات معيوب، از هدر رفتن سرمايه ها جلوگيري به عمل آمده و قيمت تمام شده محصول کاهش يابد.

   به طور کلي اهداف کنترل کيفيت را ميتوان به صورت زير خلاصه کرد.

  – حفظ استانداردهاي تعيين شده

  – تشخيص و بهبود انحرافات در فرايند توليد

  -تشخيص و بهبود محصولات خارج از استاندارد

  – ارزيابي کارايي افراد و واحدها

   به عبارت ديگر مي توان گفت کنترل کيفيت عبارت است از اطمينان از تهيه و توليد کالا و خدمات، بر طبق استانداردهاي تعيين شده و بازرسي به عنوان يکي از اجزا جدايي ناپذير کنترل کيفيت به منظور شناخت عيوب و تهيه اطلاعات مورد نياز براي سيستم کنترل کيفي که در همه واحدهاي صنعتي انجام مي گيرد .

   مراحل بازرسي کلي با توجه به وضعيت هر صنعت به ترتيب ذيل مي باشد.

  ۱- در مرحله تحويل مواد اوليه

  ۲- در مرحله آغاز توليد

  ۳- قبل از آغاز عمليات پر هزينه

  ۴- قبل از شروع عمليات غير قابل بازگشت

  ۵- پيش از آغاز عملياتي که سبب پوشيده شدن عيوب ميگردد

  ۶- در مرحله پاياني کار

   هر يک از اين مراحل بازرسي ممکن است در محل عمليات يا آزمايشگاه انجام گيرد.

  چون روش توليد ضديخ در طول زمان تغييري نمي کند، اگر مواد اوليه و درصد اختلاط آنها ثابت باشد، توليد آنها احتياج به کنترل دائمي نخواهد داشت. اما چون هميشه عمل اختلاط دستي مطمئن نمي باشد و در ضمن کيفيت مواد اوليه تهيه شده از بازار ثابت نمي باشد، يک آزمايشگاه که در آن به صورت تصادفي، نمونه هايي از محصول را از جهات نقطه جوش، نقطه انجماد، اندازه گيري خاکستر، آزمون خوردگي و تستهاي فيزيکي روي ظروف بسته بندي براي اطمينان از مقاومت در هنگام حمل، تحت آزمايش قرار دهد.

  در مورد توليد ضد يخ، تنها مورد محدود کننده در توليد، مخزن اختلاط مي باشد که در آن مخزن در هر20  دقيقه یک بچ محصول(به عنوان مثال 1/25 تن محصول) را ميتواند توليد کند. برنامه توليد را ميتوان به دو صورت مد نظر قرار داد.

   الف-برنامه توليد فقط ضد يخ :

  در صور تي که کارخانه بر ميناي توليد فقط ضديخ برنامه ريزي شده باشد، با توجه به نياز بازار، ايمن ترين توليد در يک دوره ٥ ماهه خواهد بود که شامل اواسط مهرماه تا اواسط اسفند مي باشد. با توجه به شرايط فروش در بازار ايران، توليد قبل از مهرماه هنوز به زمان اوج بازار نزديک نيست و امکان انباشتگي در انبار را خواهد داشت. توليد پس از اسفند نيز تا فصل سرماي بعدی خريدار نخواهد داشت.

   ب-برنامه توليد فصلي و مقطعي مواد:

  در اين حالت مي توان دو يا چند نوع تو ليد را در برنامه گنجانيد، به صور تي که در فصل مورد نياز، ضد يخ را فراوري نمايد و در فصول د يگر بسته به نياز بازار نوع کار خود را به شرايطي ديگر مطابق با ماشين آلات تغيير دهدمی توان  با آشنا کردن افکار عمومي و افز ايش سطح آگاهي ها بتوان با توجه به خواص ضديخ، آن را در فصل گرما به عنوان ضدجوش به فروش رساند که با توجه به مستهلک بودن اکثر خودروهاي موجود در کشور و عدم استفاده از آب با کيفيت خوب در رادياتور که موجب رسوب گرفتن و مسدود شدن مسير خواهد شد، ميتواند راه حل دور از ذهني نباشد.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  مطلب ديگر اينکه در فصول غير از اوج مصرف ضديخ، با اختلاط آب سختي گيري شده و مواد ضدخورندگي، محصول را به عنوان آب رادياتور ضد خورندگي و با قيمت پايين تر به فروش رساند که در صورت آشنا کردن بازار با اين محصول فروش خوبي خواهد داشت.

  از: کوشا

  ****

  خواص ضروري مايعات خنك‌كننده:

  مقاله ای از(فاطمه یاری کننده / ماهنامه پیام بهمن شماره 89)

  1- ضديخ بايد قادر به پايين آوردن نقطه انجماد آب تا حداقل دماي ممكن در زمستان باشد.

  2- از نظر شيميايي و كاركرد، پايداري كافي داشته باشد.

  3- از نقطه جوش بالايي برخوردار باشد و در دماي بالا رسوب نكند.

  4- روي لاستيك مصرفي در سيستم تاثير نامطلوب نداشته باشد.

  5- حرارت را به خوبي منتقل كرده و هيچ‌گونه اثر نامساعدي روي تبادل حرارتي در سيستم خنك‌كننده نداشته باشد.

  6- داراي كمترين اثر سمي باشد.

  7- آتشگير نباشد.

  8- بوي نامطلوب نداشته باشد.

  9- داراي كف جزئي باشد.

  10- ضريب انبساط حرارتي پايين داشته باشد.

  11- در دما پايين گرانروي كم و قابل‌قبول داشته باشد.

  12- بيشترين حفاظت را از خوردگي فلزات مورد استفاده در سيستم خنك‌كننده  داشته باشد.

  13- روي رنگ بدنه خودرو اثر نامطلوب نداشته باشد.

  لازم به ذكر است بر خلاف عقيده بعضي‌ها، با قرار دادن ضديخ در فريزر نمي‌توان به مرغوبيت آن پي برد، از اين طريق فقط خاصيت ممانعت از انجماد ضديخ سنجيده مي‌شود و وجود مواد افزودني بازدارنده خوردگي در اين روش سنجيده نمي‌شود، همچنين نمي‌توان دريافت كه سيال اصلي ضديخ از نوع گليكول‌هاي مرغوب است يا از دي‌متيل‌متانول، كه سمي و آتشگير است. از آنجايي‌كه ضديخ خالص در 5- تا 18- منجمد مي‌شود اگر ضديخ خالص در فريزر قرار داده شود و در دمايي پايين‌تر از 18- منجمد شود نشان‌دهنده مخلوط شدن آن با آب و نامرغوب بودن آن است.

  حال اين سوال مطرح است كه ضديخ مناسب بر چه اساسي انتخاب مي‌شود؟ بهترين معيار براي انتخاب ضديخ خودرو يا موتورهاي متحرك توصيه سازنده موتور است. در غير اينصورت بايد با توجه به دارا بودن علامت استاندارد، ضديخ مناسب را شناسايي و خريداري كرد پس از انتخاب و خريد ضديخ مناسب چنانچه از نوع خالص باشد مي‌توان آن را بر اساس جدول اختلاط مشخص شده بر روي برچسب ظرف (كه يكي از الزامات نشانه‌گذاري اين فرآورده مي‌باشد) با آب دي يونيزه رقيق كرد

   نمونه‌اي از جداول به شكل ذيل مي‌باشد:

  نسبت آب به ضد يخ

  در صد ضديخ در آب

  نقطه انجماد

  °C

  نقطه جوش

  °C

  0      100

  100

  18-

  170

  1      1

  50

  34-

  108

  1      2

  33

  14-

  105

  1پ   3

  25

  10-

  103

  برخي از مصرف كنندگان تصور مي‌كنند با افزودن مقدار ضديخ مي‌توان به نقطه انجماد پايين‌تري رسيد اين تصور كاملا اشتباه است و غلظت‌هاي بيشتر از 68 درصد حجمي ضديخ در آب توصيه نمي‌شود زيرا در غلظت 68 درصد حجمي (68 در صد ضديخ و 32 در صد آب) مخلوط پايين‌ترين نقطه انجاد را خواهد داشت (69- درجه سيلسيوس)و اگر غلظت ضديخ از اين مقدار بيشتر شود نقطه انجماد محلول بالاتر مي‌رود و زودتر منجمد مي‌شود اين پديده به عنوان نقطه اتكتيك شناخته مي‌شود.

   انتخاب ضديخ:

  مشابه هر تركيب شيميايي ديگر، ضديخ از عناصر و مواد گوناگوني تشكيل يافته است كه با گذشت زمان و محدوديت‌هاي زيست محيطي و قوانين وضع شده در اين زمينه، روزبه‌روز شرايط سخت‌تري براي توليدكنندگان اين تركيب به وجود مي‌آيد. امروزه فرآورده (ضديخ، ضدجوش) توليدكنندگان معتبر، عاري از فلزات سنگيني همچون باريم و تركيبات مضري از قبيل بوراكس مي‌باشد كه مصرف‌كنندگان در هنگام خريد بايستي به اين نكات به دقت توجه داشته باشند. مي‌توان گفت كه نوع خنك‌كننده قابل استفاده براساس نوع نيازمندي سازندگان تجهيزات اصلي (OEMs) تعيين مي‌شود.

  اغلب ضديخ‌هاي موجود، پايه اتيلن گليكول و پروپيلن گليكول دارند و از اين لحاظ طبقه‌بندي خاصي از نظر نوع تركيبات وجود ندارد و تنها از نظر درصد تركيبات، تفاوت‌هايي در انواع ضديخ وجود دارد.

  ضديخ مايعي است سمي و چون منو اتيلن گليكول به خودي خود بي‌رنگ و بي‌بو است، در طول فرآيند توليد به آن رنگ مخصوص اضافه مي‌شود تا به اين ترتيب ضديخ از مايعات مشابه مانند آب، قابل تشخيص شود. منواتيلن گليكول به دليل دارا بودن OH در ساختمان خود به راحتي در آب حل مي‌شود و بر اثر مرور زمان دو فازي نمي‌شود. منو اتيلن گليكول به شدت خورنده است و در دماي بالا نزديك سيلندر و حتي در داخل رادياتور مي‌تواند ايجاد خوردگي، سوراخ و پوسيدگي كند، به همين دليل از مواد ضـدخوردگي (Anti Oxidant) در آن استفاده مي‌كنند تا در مقابل اكسيد شدن فلزات مختلف موجود در طول مسير جريان آب خنك‌كننده، مقاومت ايجاد كند.

  اين مواد به طور كلي به دو دسته آلي و غيرآلي تقسيم مي‌شوند. مواد آلي شامل آمين‌ها، آميدها، بنزوات‌ها، مركاپتان‌ها، تري آزول‌ها و مواد غيرآلي شامل بورات‌ها، نيترات‌ها، فسفات‌ها، سيليكات‌ها و كربنات‌ها مي‌باشند. اين مواد بازدارنده مرغوبيت، محصول توليد شده را به شدت تحت تاثير قرار مي‌دهد.

   توصيه‌هايي در مورد پركردن سيستم خنك‌كننده و سرويس ضروري آن:

  1- قبل از تعويض و استفاده از محلول جديد ضديخ، مسير و مجاري سيستم خنك‌كننده، بايد بازرسي و در صورت نياز سرويس شود.

  2- هنگامي كه موتور داغ است هرگز درپوش رادياتور را بر نداريد زيرا سيستم خنك‌كننده تحت فشار است هنگامي كه موتور سرد شد درپوش را با احتياط به اندازه يك دور بازكنيد چنانچه در اين هنگام مايع خنك‌كننده سرريز شد بلافاصله درپوش را محكم كرده و پس از اينكه سيستم خنك‌كننده سردتر شد آنرا بازكنيد.

  3- قبل از استفاده از ضديخ خالص به نسبت مساوي با آب دي يونيزه (آب با سختي پايين) مخلوط كرده و سپس اضافه كنيد.

  4- بهترين نسبت اختلاط يك به يك است.

  5- وضعيت و مايع سطح مايع خنك‌كننده كنترل شود.

  6- آزمون فشار براي شناسايي نشت انجام گيرد(هنگامه كه موتور سرد است انجام شود)

  7- درپوش فشار و دهانه پركننده رادياتور بررسي شود.

  8- در صورتي‌كه هنگام كار، موتور خيلي سرد و يا گرم مي‌شود ترموستات بررسي و در صورت لزوم با ترموستات پيشنهاد شده توسط توليدكننده تعويض شود.

  9- استفاده از محلول ضديخ مناسب و نصب ترموستات مناسب و سالم درتمام طول سال ضروري است.

  نكات مهم در مورد ضديخ:

  – رنگ ضد يخ ربطي به كيفيت آن ندارد.

  – همرنگ بودن ضديخ‌ها دليلي بر يكسان بودن كيفيت آنها نيست و نبايد به هم اضافه شوند

  – در مورد رقيق‌سازي بايد به اطلاعات روي ظرف ضديخ عمل نمود.

  – آب مصرفي در ضديخ بايد داراي سختي بسيار پاييني (دي يونيزه) باشد.

  – ضديخ‌ها معمولا كف توليد نمي‌كنند

  مشاهده كف مي‌تواند به علت ورود هوا به سيستم مكش واتر پمپ باشد، در اين صورت بايد رادياتور را كاملا تخليه كرده و تمامي لوله‌هاي رابط و واشرها بررسي و نسبت به تعمير قطعات معيوب اقدام كرد.

  – سطح سيال بايد كنترل شود.

  معمولاً كارهاي زير در اول هر بهار و پاييز بايد انجام شود:

  – غلظت ضديخ- ضدجوش را كنترل كنيد كه از حداقل ضروري (متناسب با تغييرات دماي هوا) كمتر نباشد.

  – اندازه و شرايط ضديخ را بررسي نماييد. در صورت كثيف بودن يا داشتن مواد ناشي از زنگ زدن فلزات آن را عوض كنيد.

  – دستگاه را براي اطمينان از عدم وجود نشتي، تحت فشار (ترجيحاً وقتي ضديخ سرد است) آزمايش كنيد.

  – در پوش و لوله متصل به در پوش رادياتور را بازرسي كنيد.

  – لوله‌ها را بازبيني كرده و محل اتصال لوله‌ها را محكم كنيد.

  – تسمه پروانه‌ها را از لحاظ سالم بودن و كشش صحيح، كنترل كنيد.

  – در صورتي كه دماي آب رادياتور بيش از حد گرم يا سرد مي‌شود، ترموستات را كنترل كنيد.

   نكته: آب مصرفي جهت رقيق سازي مايع خنك‌كننده بايد سختي كمي داشته تا رسوب نگيرد.

  هر1000 كيلومتر يا هفته‌اي يك بار بايد سطح سيال خنك‌كننده بازديد شود. زمان تعويض سيال خنك‌كننده در شرايط عادي معمولاً سالانه و يا پس از طي مسافت 30000 كيلومتر است، اما زمان‌هاي تعويض سيال در شرايط سخت رانندگي و بسته به شرايط، انجام مي‌شود.

  شرايط سخت عبارتند از: بكسل كردن، يدك كشيدن كمپ، استفاده از باربند در مسافت‌هاي طولاني، حركت در جاده‌هاي نمك پاشيده شده، خاكي، غبارآلود، طي كردن مكرر مسافت‌هاي كوتاه (كمتر از8 كيلومتر در هر نوبت رانندگي)، طي كردن مسافت‌هاي طولاني با سرعت‌هاي يكنواخت و پايين و دوره طولاني عدم استفاده از خودرو.

   

  اتيلن كليگول ، مهمترين سيال در مايعات خنك كننده:

   

  در گذشته از آب به دليل قيمت ارزان و خاصيت انتقال حرارتي آن به عنوان مايع خنك كننده در بخش هاي داخلي موتور استفاده مي شد. اما با گذشت زمان و پيشرفت تكنولوژي مشخص شد كاربرد آب به تنهايي به عنوان خنك كننده داراي معايب مختلف است كه مي توان به موارد زير اشاره كرد:

   

  – پايين بودن نقطه جوش آب يكي از ويژگي هاي منفي آن است. با پيشرفت صنايع خودرو سازي و توليد حرارت بيشتر در موتورهاي جديد، آب در سيستم خنك كننده بخار شده و موجب اختلال در اين سيستم مي شود.- بالا بودن نقطه انجماد آب و افزايش حجم حدود9 درصدي آن (برخلاف ساير تركيبات شيميايي كه در اثر انجماد كاهش حجم مي يابند) موجب تخريب رادياتور و حتي بخشي از موتور خواهد شد.

   

  – خوردگي و زنگ زدگي فلزات مصرفي در سيستم خنك كننده توسط آب بسيار شديد است.

   

  تا سال1920 ميلادي متانول بدست آمده از تقطير چوب، بيشترين كاربرد را در ساخت ضد يخ داشت. الكل اتيليك، گليسيرين، كلرور كلسيم و همچنين آب نمك مايعاتي بودند كه به عنوان خنك كننده به كار مي رفتند. آب شكر و مخلوط آب عسل نيز به مقدار محدود به عنوان مايع خنك كننده كاربرد داشتند. همچنين نفت و روغن هاي نفتي كه با آب مخلوط نمي شوند نيز به عنوان مايع خنك كننده كاربردهاي محدودي داشتند.

   

  در طول سال هاي1920 تا1930 ميلادي و با توسعه صنعت خودروسازي، مصرف مايعات خنك كننده موتور نيز افزايش چشمگيري پيدا كرد. در اين سالها الكل اتيليك به دليل قيمت ارزان و توليد مناسب به عنوان بهترين مايع خنك كننده موتور به كار گرفته شد و به تدريج استفاده از تركيبات ياد شده هر يك به دلايلي منسوخ شد.

  در اين ميان كاربرد ضد يخ پايه الكلي، به دليل پايين بودن نقطه جوش مخلوط آب و الكل، تبخير سريع الكل و احتمال آتش گرفتن آن و همچنين سمّي بودنِ متانول كه موجب صدمه به سرنشينان مي شد، نامناسب تشخيص داده شد. مصرف گليسيرين نيز تابع بازار توليد و مصرف بود. مصرف كلسيم كلريد و آب نمك نيز كه در بعضي نواحي به عنوان مايع ضديخ به كار مي رفت، به دليل خاصيت شديد خورندگي، به ميزان قابل توجهي محدود شد. همچنين استفاده از محلول شكر و يا عسل در آب به دليل نياز به محلول هاي غليظي از اين مواد براي نزول نقطه انجماد منسوخ شد.

   

  در اين سالها روغن هاي نفتي كه به علت نقطه انجماد پايين و عدم خوردگي مورد توجه قرار گرفته بودند، به دلايلي از جمله نياز به حجم بيشتري از سيال (به علت عدم اختلاط با آب)، گران بودن، اثر نامطلوب بر لوله هاي لاستيكي و خطر آتشگيري، ديگر مورد استفاده قرار نگرفت. همچنين بكارگيري مايعاتي از قبيل روغن هاي معدني و نفتي به دليل پايين بودن قابليت انتقال حرارتي و افزايش گرانروي آنها در فصل زمستان (كه موجب كاهش تبادل حرارتي مي شود) متوقف شد. علاوه بر دلايل ياد شده هنگام استفاده از اين تركيبات، اگر درجه نشان دهنده دما در خودرو خراب مي شد، بالا رفتن حرارت مايع خنك كننده معلوم نمي شد و بدين ترتيب اين تركيبات در حرارت هاي بالا موجب ذوب لحيم هاي موجود در رادياتور و سوختن موتور مي شد. در برخي موارد از متوكسي و پروپانول كه يك گليكول اتر است به عنوان ضديخ استفاده مي شد، كه مزيت آن سازگاري با روغن موتور و مخلوط شدن با آن (در صورت ايجاد نشت) بود. ولي به دليل پايين بودن نقطه اشتعال، نقطه جوش و قيمت بالا كاربرد آن منسوخ شد.

   

  در سال1925 ميلادي براي اولين بار مصرف اتيلن گليكول به عنوان خنك كننده موتور رواج پيدا كرد. در ابتدا مصرف اين ماده كم بود ولي به تدريج با آگاهي بيشتر نسبت به مزاياي محصول توليدي، مصرف آن افزايش يافت و در حال حاضر بيشترين مصرف اتيلن گليكول به منظور توليد سيال خنك كننده موتور است.با افزايش مصرف اتيلن گليكول و كاربردهاي مناسب آن براي سيال خنك كننده موتور، به تدريج مصرف متانول، الكل اتيليك و ساير مواد شيميايي براي توليد ضد يخ كاهش يافت مصرف اين مواد در فرمولاسيون مايعات خنك كننده موتور در سال1950 به كلي منسوخ شد به گونه اي كه توليد و مصرف اتيلن گليكول از49 ميليون ليتر به71 ميليون ليتر در سال رسيد.

   

  خواص فيزيكي گليكول ها با ساير تركيبات مصرفي به عنوان ضد يخ مورد مقایسه قرار گرفته است. محلول44 تا70 درصد اتيلن گليكول در آب، سيستم رادياتور را در بالاترين ظرفيت طراحي شده نگه مي دارد و به اين ترتيب با استفاده از اين محلول مطمئن مي شويم كه موتور به دليل جوش آوردن صدمه نخواهد ديد.

  علاوه بر اين، اختلاط نسبت معيني از اتيلن گليكول با آب، عمل خنك كردن را در دامنه وسيعي از دما انجام مي دهد و نقطه انجماد آب را به ميزان كافي پايين مي برد.

   

  يكي ديگر از مزاياي به كارگيري اتيلن و پروپيلن گليكول به عنوان سيال پايه در فرمولاسيون ضد يخ، پايين بودن ميزان آثار مخرب زيست محيطي اين تركيبات است. اتيلن و پروپيلن گليكول مي توانند پس از مصرف وارد محيط آبي شوند. هر دو محلول قابليت حلاليت بالا داشته و ميزان آثار زيان بار اين دو ماده براي ماهي ها، حيات وحش، حيات گياهي و ميكروارگانسيم ها پايين است. تجزيه بيوشيميايي اين دو ماده سريع و كامل انجام مي شود.

  *****

  اتيلن گليکول داراي کاربرد هاي صنعتي متفاوتي است، که از جمله آن عبارتست از:1- مواد اوليه جهت تهيه رزين هاي پلي استر2- بازدارنده تشکيل هيدرات در خطوط لوله هاي گاز طبيعي3- ضد يخ و سرد کننده4- حلال صنعتي

   

  طرز تهیه شیشه شوی ضد یخ ماشین را در این مقاله بررسی می کنیم. در ادامه با شیمیایی تهران فعال در زمینه ی خرید و فروش مواد شیمیایی همراه باشید.

  تلفن تماس: 02191006570

   

   

  در زمستان به دلیل سرمای هوا ، آب موجود در مخزن شیشه شوی اتومبیل ها دچار یخ زدگی می شود. برای جلوگیری از این یخ زدگی توصیه می شود از شیشه شو های مخصوص اتومبیل استفاده نمایید تا در فصول سرد دچار یخ زدگی نشود. این شیشه شو ها عموما دارای الکل هستند.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  الکل با دمای انجماد حدود منفی 114 درجه ی سانتی گراد از یخ زدگی جلوگیری به عمل می آورد. با این حال این ماده را به تنهایی استفاده نمی کنند زیرا الکل به خودی خود فرار است و به سرعت تبخیر می شود. در مخلوط با آب این ماده در حدود -23 درجه ی سانتی گراد از یخ زدگی جلوگیری به عمل می آورد.

  در صورتی که سطح شیشه ای اتومبیل دچار یخ زدگی شده باشد می توانید با کمک روش های زیر یخ زدگی سطح را از بین ببرید.

   

   

  شما می توانید برای مخزن شیشه شوی اتومبیل خود از مخلوط الکل و آب استفاده نمایید. برای این منظور می توانید از ایزوپروپیل الکل 70 درصد و آب به میزان 50 :50 استفاده نمایید. پیش بینی می شود این مخلوط تا دمای -20 درجه ی سانتی گراد سبب یخ زدگی آب شیشه شوی نشود. از این فرمول در تابستان استفاده نمی شود زیرا الکل به راحتی تبخیر می شود و ماندگاری چندانی در مخزن نخواهد داشت.

  در صورتی که سطح شیشه های اتومبیلتان دچار یخ زدگی شده است می توانید با کمک اسپری ای خانگی این سطوح را یخ زدایی نمایید. برخی افراد در این مواقع شروع به خراشیدن سطح یخ زده می کنند که این کار به دلیل برجای گذاشتن خط بر روی شیشه به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 • طرز تهیه ی کباب برگ با گوشت گوساله
 • برخی نیز از آب گرم برای از بین بردن برف و یخ موجود بر روی ماشین خود می کنند که به دلیل انقباظ و انبساط های به وجود آمده حاصل از تغییر دما سبب ترک خورن شیشه و یا آسیب به رنگ خودرو می شود.

  روش اول ساخت:

  در این روش نیاز به ایزوپروپیل الکل، اسپری و آب مقطر دارید.

  موارد فوق را با یکدیگر مخلوط نمایید و سپس بر روی شیشه اسپری نمایید. یک دقیقه صبر نمایید و سپس با روشن نمودن برف پاک کن سطح را به راحتی زا برف و یخ پاک نمایید

  روش دوم ساخت با سرکه:

  سرکه یا همان استیک اسید در شیشه شو های ضد یخ می تواند سبب از بین بردن برف و یخ از سطوح شود

  مواد فوق را با بکدیگر مخلوط نمایید و در قوطی اسپری بریزید. در فصول سرد این محلول می تواند شما را از شر یخ بستگی سطوح نجات دهد

  توجه نمایید که حتما از ایزوپزوپیل الکل استفاده نمایید. استفاده از اتانول به جای ایزوپروپیل می تواند به مرور زمان سبب آسیب به تیغه های برف پاک کن اتومبیلتان شود.

  استفاده از متانول در این شیشه شو ها نیز می تواند به مرور زمان سبب آسیب های جدی به رنگ اتومبیلتان شود.

  در نتیجه توصیه می شود از ایزوپروپیل در این شیشه شو ها استفاده نمایید.

  آیا پروپیلن گلیکول نیز می تواند گزینه ی مناسبی باشد؟

  پروپیلن گلیکول گران قیمت است و به راحتی تبخیر نمی شود. در شیشه شو های اتومبیل تبخیر یکی از فاکتور های مهمی است که نباید نادیده گرفته شود.

  الکل با سرعت تبخیر بالا و از بین بردن در از سطح شیشه می تواند بهترین گزینه برای طرز تهیه شیشه شوی ضد یخ ماشین در خانه و یا در صنعت باشد.

  توصیه میشود اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید، ریختن الکل در شیشه شور خودرو را فراموش نکنید.

  در ویدیو ی زیر می توانید با چرایی استفاده از شیشه شو ضد یخ در زمستان بیشتر آشنا شوید.

  برای خرید و فروش انواع مواد شیمیایی در گرید های دارویی، صنعتی، خوراکی و… با شیمیایی تهران همراه باشید. تلفن تماس: 02191006570

  خرید ایزوپروپیل الکل در شیمیایی تهران

  تشکر از حس مسئولیت شناسی و زحمت شما.

  ممنون از همراهی شما با شیمیایی تهران (فعال در زمینه ی خرید و فروش مواد شیمیایی)

  عالی آیا اتیلن گلیکول برای فروش دارید؟

  سلام بله موجوده کارشناسان فروش ما با شما در ارتباط خواهند بود.
  شماره تماس: 02191006570

  سلام بسیار عالی بود

  سلام ممنون از همراهی شماږ برای خرید مواد اولیه شیمیایی در خدمت شما هستیم

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه * document.getElementById(“comment”).setAttribute( “id”, “aaeadd66f423888bdda521fd63f75fc1” );document.getElementById(“ja975f5e4b”).setAttribute( “id”, “comment” );

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  تلفن تماس : 

  021-91006570

  کارشناس پشتیبانی:

   

  ایمیل پشتیبانی :

  Info@tehran-chem.com

  تلگرام: t.me/shimiiai_tehran

  اینستاگرام: instagram.com/shimiai_tehran

  آدرس : تهران

   

  بازرگانی شیمیایی تهران با نام رسمی شیما رز از سال 1365 توسط اسدالله خواجه پیری به عنوان یکی از موسسات بازرگانی در زمینه واردات و صادرات مواد شیمیایی صنعتی، دارویی، غذایی با همراهی گروهی از متخصصان این حرفه تاسیس گردید.
  بازرگانی شیمیایی تهران در حوزه تامین مواد صنعتی همچون حلال‌ها، اسیدها، نمک‌ها و مواد آلی سابقه و تجربه درخشانی دارد.

  پرفروش ترین محصولات:

  برای خرید مواد شیمیایی با ما در شیمیایی تهران در ارتباط باشید

  آدرس : تهران ، قیطریه

  تلفن : 09911123342 – 02191006570
  ایمیل : info@tehran-chem.com

   

  ساخت ضد یخ ابزار خاصی نمی خواهد….

  صرفه ی اقتصادی بالاست….

  ضد یخ باید ضد جوش و ضد خوردگی باشد…..

  09151154934 تلگرام و واتساپ

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  www.shimis.ir

  ////////////////////////////////////////////////////////////////

  مایع تبلت و ال سی دی,شیر پاک کن,شیشه شیر,ماژیک وایتبر,ماژیک,رنگ,مایع ظرفشویی,فرمول,پرسش و پاسخ,فرق تینر 20000 و لوساید,اسامی تولید کنندگان استان خراسان,براق کننده سنگ مصنوعی,بتونه سفید,قرمز,چرب,نفت بدون بو,شفافیت,راه اندازی کارخانه تینر سازی در غرب کشور,اسانس ,فروش اسانس,فروش رنگ مخصوص مایع ظرفشویی در ایران,انواع رنگ برای تولید مایع ظرفشویی,خرید فرمول مایع ظرفشویی,فروش مایع ظرفشویی با کیفیت های مختلف,چکونه مایع ظرفشویی شفاف بستزیم؟,چگونه مایع دستشویی کدر بسازیم,روش تولید مایع دستشویی مات,فرمول,تینر فوری انواع مواد بهداشتی شیشه پاک کن اتومبیلی( ضد یخ و ضد بخار ):,فرمول پودر لباسشویی,فرمول مواد شیمیایی,فروش انواع مواد اولیه,راهکار تولید مواد شوینده در خارج کشور,راه های تولید محصولات شیمیایی, فرمول,انواع نگهدارنده محصولات ارایشی,نگهدارنده ها,نگهدارنده شامپو,نگهدارنده شیمیایی,افزایش تاریخ انقضاء محصولات بهداشتی در ایران,صادرات مواد شوینده با اکتیو بالا به اربیل عراق,انالیز دقیق تینر فوری,روزنامه خراسان,همشهری,کیاکلاه,روستا,ده,شهر,بزرگ,قیمت تینر در تبریز,تولید تینر در غرب کشور,با حداقل سرمایه کسب درامد کنید,لیست تولید ها,تولید مایع ظرفشویی در کرمان,تولید مایع دستشویی در مشهد,چگونگی استارت تولید شوینده,چگونه مواد شوینده تولید نماییم,قدم اول برای راه اندازی کارخانه مواد شوینده,چسب مو به پوست,چسب مناسب برای پوست,چکونه نفت رنگی را سفید نماییم؟,چگونه نفت را از رنگ محلول جدا نماییم,تینر روغنی با بهترین کیفیت,تینر روغنی درجه ممتاز,قابل رقابت در بازار,راه اندازی تولیدی مجاز در افغانستان,چگونه در کابل کارخانه ی مجوز دار تاسیس نماییم,راهاندازی شرکت,شرکت تولید چسب,ذقال,زقال,ذغال,زغال,ذقال گیاهی,چسب زقال,ذغال سنگ,ذغال بدون بو تولید نمایید,چسب گیاهی برای ذغال . ذغال سفید میسوزد.ذغال بوی بد نمیدهد.ذغال سر درد نمیاورد,نوشتن طرح توجیهی مواد شوینده,نوشتن طرح توجیحی مواد شیمیایی,طرح جدید خوش بازده,تولید با سرمایه کم,شرکت شیمیایی ویلا توس,به آسانی در منزل خودتان مایع ظرفشویی تولید نمایید,تولید در خانه,تولید مواد شوینده در خانه,سنجش,ارائه دهنده ی دستگاه پر کن در ایران,فروش دستگاه تولید مواد شوینده,دستگاه تولید ذغال قالبی,خرید فرمول مواد شوینده,خرید فرمولاسیون تولید پودر,خرید فرمول مایع ظرفشویی,خرید محصول,از تولید به مصرف,پوشش دستکش ضد برش,پوشش دستکش ضد حرارت,پوشش دهنده گرما,سرما,میکسر دو جداره,میکسر تک جداره,نیازمند,راه های تولید,راهکار صنعت,طریقه ی ساخت,طریقه تولید آسان,راه تولید بدون دستگاه,روش ساخت خط تولید,آیا برای تولید شیشه شور دستگاه نیاز است,فرمول رایگان تولید مایع ظرفشویی,آموزش رایگان ساخت مواد شوینده,با سرمایه اندک تولید کننده ی بزرگ شوید,استاندارد ملی,اخذ مجوز بهداشت,کمک به گرفتن مجوز بهره برداری ,چگونه پروانه ی تولید بگیریم,روش گرفتن مجوز,روش تولید ضد یخ بدون دستگاه,با تولید شیشه شوی کسب درامد کنید,تولید کننده ی تینر شوید,یک بشکه تیبر 10000 ,فهدثق,قشدل,lhdu zvta,dd,jdkv,vk’,خط تولید بدون دستگاه شیشه شور,چگونه بدون دستگاه پودر بسازیم,روش تولید پودر ماشین بدون دستگاه,چه موادی می توان به پودر دستی اضافه کرد تا تبدیل به پودر ماشین شود,چگونه حجم پودر لباسشویی خود را تغییر دهیم,اموزش تولید مایع ظرفشویی,روش تولید مایع ظرفشویی در منزل,کارواش اتومبیل چه فرمول هایی می خواهد,فرایند تولید,lain,مایع ظرفشوی در مشهد,تولید  مایع ظرفشوی,رنگ,رنگ آبی برای تیر آهن,فمولاسیون,سیا,فورمول,چرا تولید سخته,نحوه ی تولید بدون دستگاه ,تولید بر طبق استاندارد در افغانستان,hdvhk , hdvhkdو,tvl,g,tvl,ghsd,k,راهکار تولید,آموزش,آموزش حضوری تولید,مایع کارواش بدون آب,نانو,ساده بگم,واکس داشبرد و چرم,چرم مشهد,تهران,طهران,واکس کیف و کفش,شیشه پاک کن عینک,شیشه ی عینک را ضد عفونی کنید,چگونه شیشه پاک کنی تولید کنیم که از گرد و خاک دوری کند.یعنی گرد و غبار جذب نکند,مایع دفع کننده گرد و غبار هوا,مایه مخصوص آینه که بخار رویش نشیند,مایه ضد بخار مخصوص آینه حمام,فروش اقلام مورد نیاز هتل داران,ماظرفشویی براس رستوران و کترینگ ها,فروش مواد پاک کننده,مواد شوینده جهت هتل اپارتمان و مهمان پذیر,فروش انواع پاک کننده های صنعتی,وایتکس و آب ژاول و تیرک بسیار غلیظ,فروش فرمول شیشه شوی,فروش مایع چند منظوره,شامپو هتلی,صابون هتلی,صادرات مواد شوینده,ارسال شوینده صنعتی,نمایندگی در افغانستان,نهاد ها و ادارات دولتی,تگزاپن مهمترین مواد اولیه در شوینده,فروش مواد اولیه جهت آزمایش در ابعاد پایین,تولید پودر بدون نیاز به دستگاه های پیچیده,پاک کننده چند منظوره مخصوص چربی و چوهر در لباس,تولید چسب چوب در تهران و قزوین,تولید مواد شوینده در حومه ی تهران,کیک و کولوچه,کلوچه,ماندگاری محصولات غذایی خود را افزایش دهید,تولید مواد شوینده در یزد,تضمین خرید محصول,تضمین خرید محصول نوع جدید کلاه برداری ,فیلتر هوا,آیا میدانید تضمین خرید فیلتر هوا دروغی بیش نیست,آگاه باشید,فقط با ما مشورت کنید,آیا میدانید تولید شیشه شوی دستگاه نمیخواهد,آیا میدانید فروش دستگاه شیشه شور کاملا دروغ است,آب رادیات دستگاه نمیخواهد,چرا انقد دروغ؟,ما بهترین نیستیم ولی قصد سو استفاده از مال شما را نداریم,تولید مواد شوینده با روش خاص,تولید تینر فوری بدون نیاز به دستگاه,روش ساخت آسان رنگ سوله,رنگ چمنی,رنگ سبز سوله,رنگ ضد زنگ,ضد برق ,براق کننده,مجوز تولید رنگسازی,مجوز تولی مواد پاک کننده صنعتی,جواز تولید تمیز کننده صنعتی,گرفتن مجوز,گرفتن جواز تاسیس,ارائه طرح توجیحی,ارائه طرح توجیهی,ارائه طرح تولید مواد شوینده ,اداره صنایع

   

  سوالات تولید کنندگان,پرسش و پاسخ جهت تولید مواد,سوالات علمی,نحوه تولید مواد شوینده,مکانیسم نوین تولید ژل آتشزنه,نحوه تولید آب رادیات,روش ساخت دقیق شیشه پاک کن اتومبیل,شیشه شور ماشین,آبرادیاتور ,رادیات ماشین سنگین,ماده جدید برای غلظت بیشتر مایع ظرفشویی,تولید ریکا,راهکارهای ایجاد غلظت در مواد شوینده,ویسکوز خود را بالا ببرید,پودر را بدون نیاز به دستگاه تولید نمایید,روش حفظ رنگ در مایع ظرفشویی,آیا مایع ظرفشویی تولید شده بی رنگ شده است,شفافیت در محصول,رنگ پریدن مایع ظرفشویی,جلوگیری از بی رنگ شدن مایع ظرفشویی,مایع ظرفشویی بی رنگ شده را چگونه مصرف نمایم,مایع ظرفشویی دو فاز شده خود را چگونه قابل استفاده نمایم,روش تولید صابون,فرمول صابون رخت شویی,صابون کهنه شویی,کهنه شوی,فرمول خمیر و پنیر پیتزا,فروش قالب صابون سنتی,روش تولید وانیل,فرمول تولید بگینگ پودر,فرمول مواد خوراکی,بی بو سازی گازوئیل,چگونه گازوییل را بی بو و شفاف نماییم,خمیر مایع,تولید مایع ظرفشویی در اصفهان,تولید مواد شوینده در کاشان,فرمول تولید در دامغان,سوالات تخصصی,نفر اول در گوگل,نفر اول شیمی در ایران مهندس سیاوش نظر علیزاده,کسب مقام نوبل شیمی (سیاوش نظرعلی زاده عطار),سیاوش علیزاده طرقبه,تخصص ما ,تولید شیر خشک,تولید چسب پی یو ,تفوت چسب پی یو و صنعتی,چسب صنعتی,پسب,موسی نور محمدی,خامنه,رفسنجان,شوشاب,اردستان,احمد اباد,روستای سیاوش,میکسر چسب,میکسر چسب و رزین,میکسر دو جداره,چسب قطره ای ارزان درست میشود,فرمول سفید کننده,تولید مایع ظرفشویی,]sf,رنگ,رزین,ماشین آلات صنعتی,تولید مایع ظرفشویی به روش ساده,آسان مایع ظرفشویی بسازید,خرید مایع ظرفشویی,فروش مایع ظرفشویی با غلظت بالا,کسب درامد اسان,کمکم کنید,j,gdn fi ;l; alhو,چگونه در یزد نفتالین تولید نماییم,رنگ سحر,یزد رنگ,تولید رنگ با کیفیت بالا,نحوه مخلوط سازی پلی ونیل الکل با آب, محلول سازی,ژل نفتی,ژلی نفتی که راحت با استفاده از نمک نفت آن جدا میشود,چسب کرپ,آنالیز,انالیز ترکیبات,آنالیز فرمول,آنالیز مواد در مشهد,آزمایشگاه آنالیز در مشهد,ویبراتور,قالب صابون,ضد برشکستگی,تولیدی در خانه,چه چیز هایی در خانه قابل تولید است,تولید تگزاپن در منزل,مروش مواد اولیه در مشهد,مواد اولیه در مقدار کم,شرق کشور,حساب و کتاب,فرمول جدید مایع ظرفشویی,فرمولاسیون تولید الکل,روش  ساخت آب مقعطر,اسمز معکوس,تولید در لوله ی پی وی سی,تهنشینی,زقال چینیچسب ذقال چینی,فرمول چسب زغال چینی در ایران,نحوه ساخت چسب زقال چینی,زغال سنگ,ذغال,شامپو موی سر غلیط نمیشود,چه چیزی تولید کنیم استفاده ی خوبی داشته باشد,نحوه ساخت را از کدام شرکت بگیریم,میسر 200 لیتری چگونه بسازیم؟,تولید نفتا,روش تولید حلال های عالی,روش تولید حلال آلی,فرمول حلال 403,روش ساخت حلال پالایشگاه,چگونه نفتا تولید نماییم,فرمول تولید راحت ریکا در زیر زمین خانه,سفید کننده,چسب یک دو سه,چسب 123,چسب اقتصادی پی یو,فروش فرمول,خرید فرمول,ovdn , tv,a tvl,g,فروشنده فرمولاسیون با مجوز,ktj,نفت,حلال407,hkC;j,vو,انژکتور شوی مایع,اسپری انژکتور شوی,انجکتور شوی مایع,فرمول تولید آسان انژکتور شوی,تولید فوم بتون با اکتیو بالا,چگونه فوم بتون خود را همراه با کف بسیار نماییم؟,مایع پرکف فوم بتون,اشتباه بزرگ در تولید فوم بتون,فوم بوتون,فوم بتن,]’,ki ,چگونه فوم بتون خود را با کیفیت نماییم,فرمول مایع ظرفشویی لیتری 500 تومان,فوم بتن خود را زیر لیتری هزار تومان تولید نمایید,ژل آتش زا جامد بدون نیاز بسته بندی,جل اتشزنه,فروش انواع فرمول های شیمیایی,برقراری ارتباط با وایبر,ارتباط با اینترنت,فروش فرمولاسیون مواد شوینده

   

 • طرز تهیه مرغ ترش شمالی با لپه
 • بازیافت پلاستیک,تمیز کننده پلاستیک در بازیافت,پلاستیک آسیاب شده را چگونه پاکیزه نماییم,شوینده پلاستیک,شوینده انواع بازیافت پلاستیک,بهترین شوینده برای مواد پلاستیکی,فرمول تولید آسان چسب ذغال,روش جدید تولید چسب ذغال,با استفاده از این چسب ذغال تولید شده دود نمیکند-خوب میسوزد-خاکستر آن سفید است-هیچ گونه بویی ندارد-خورد نمیشود,بی بو سازی پارافین بدون نیاز به دستگاه,بی رنگ سازی پارافین,تولید پارافین,فرمول پارافین,پاک کن,ضد چروکیدگی پوست,فرمول فروش,چسب مخصوص زغال فشرده,ذوغال فشرده,چسب ذغال فشورده,زوغال,زوقال قالبی,tvl,g,tvl,ghsd,k,]sf,vk’,jdkv,t,vd,a,dkni,http://formol5.blogfa.com,رسانه,فرمول ساخت مواد گوناگون,مهندس شیمی,likns wkhdu , luhnk ;a,v,مهندس صنایع,مهندس عمران و شهرسازی,فرمول های خاص,مهندس یک شیمی در کشور,نفر اول شیمی,آقای فرمول شیمیایی در ایران,فرمول درخواستی افغانستان,چه ترکیبی به زغال فشرده اضافه شود تا دیر بسوزد.آیا میشود به آسانی مواد شوینده در منزل تولید کرد؟,چسب رسانا به نقره,فرمول چسب رسانا,;hkd,کانی,formoul.blogfa.com,سنگهای کانی,معدن,رنگ های خاص,غیر رسانا,فرمول تولید آینه,چگونه آب رادیات در خانه تولید نماییم؟,راهکار تولید مواد شوینده,فرمول مواد شوینده رایگان,برای فرمول پول ندهید,فرمول مطمعن تولید مواد شیمیایی,چگونه به درستی فرمول اطمینان کنیم,تولید رنگ پلاستیک با کیفیت مطلوب,تولید ساخت آسان مواد شوینده در منزل مسکونی,تولیدگنندگان,ارغام,هندسی,فرض,مواد اولیه پودری,رنگ قالی,چسب رسانا برای زغال یخچال,خمیر بازی قالب,تولید در افغانستان مشکل است,برای برند چکار کنیم,مایع رگ رگه دارد…مانند نوار تفلن در مایع ظرفشویی,چرا,

  رویکرد,توان,درصد,راهکار,کاربرد,پلی ارتان,چسب پلی اورتان,چسب رسانای مس,یورتان,کار آسان,فرمول تولید آسان,فرمول ارزان,قیمت مناسب فرمول,چگونه با قیمت مناسب فرمول ایده آل خرید نماییم,واکس لاستیک,واکس داشبرد شیری رنگ,تفاوت واکس لاستیک با داشبرد در چیست,واکی ژلی,روش ساخت چسب رسانا,تولید مایع ظرفشویی چند جز تشکیل دهنده دارد؟,اسانس عضو مواد شوینده به حساب می آید؟,تفاوت کربنات سدیم سبک و سنگین,مراغه,فرمول تولید اسان و پر درامد,با تولید مایع ظرفشویی کسب درامد نمایید,سکرت,فرکول,فرمول لاک ناخون,لاک ناخن براق,چگونه لاک مات می شود؟,رنگ های مختلف لاک ناخن,فرمول یک ایران,فرمول نویسی,فرمول مهندسی,فرمول نهایی,روش تولید کود مایع طیور,کود مایع مرغ,فرمول چسب یک دو سه,تولید انحصاری جسب حرارتی,واجبات,شیشه شوی خانگی,ضدیخ و ضد جوش,اب رادیات,تولید ساده اب رادیات,مایع رادیات,آبلیمو صنعتی,تولید مایع ظرفشویی,تولید ریکا,پودر بتونه مخصوص رنگ,بتونه کناف,فیمت تمام شده یک کیلو,رنگ نیم پلی استر,چسب قرمز,رنگ جدولی پایه آب,چگونه رنگ لباس را ثابت نماییم,چگونه غلظت را بالا ببریم,چگونه در افغانستان کسب درامد نماییم,شراکت در افغانستان,تولید مایع ظرفشویی در حمام,تولید شامپو کارواش در محیط کوچک حتی حمام,رنگ خمیری رزین,رنگ خمیری روغنی,رنگ خمیری پایه آب,

  formulation فرمولاسیون – فرمولاسیون

  ضد یخ نوعی ماده افزودنی است که به کمک آن می‌توان نقطه انجماد مایعات پایه آبی را کاهش داد. در محیط‌های سرد،‌ از مخلوط ضد یخ بمنظور کاهش نقطه انجماد مایعات استفاده می‌کنند. ضد یخ معمول که در فروشگاه‌ها یافت می‌شود، علاوه بر کاهش نقطه انجماد، نقطه جوش مایعات را نیز افزایش می‌دهد. در نتیجه، اگر از این مایعات به عنوان خنک‌کننده استفاده شود، می‌توانند دمای بالاتری را جهت خنک‌کنندگی تحمل کنند.

  از آن‌جایی‌که آب، خواص مناسبی به عنوان خنک‌کننده دارد،‌ از مخلوط آب و ضدیخ در موتورهای درونسوز بهره می‌گیرند. از جمله وظایف ضدیخ، جلوگیری از ترک خوردن محفظه‌ها و لوله‌های حاوی آب، به هنگام انجماد و منبسط شدن آن است.

  در گذشته، آب، اصلی‌ترین سیال خنک‌کننده در موتورهای درون‌سوز به شمار می‌آمد. آب، مایعی ارزان، غیرسمی و با ظرفیت گرمایی بالا است. البته، تغییرات این مایع، تنها در بازه‌ای محدود به ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد رخ می‌دهد که به هنگام انجماد، منبسط می‌شود. مشکل انبساط آب در دمای پایین، با توسعه سیالات خنک‌کننده برطرف شد. لازم به ذکر است که نقطه ذوب و جوش، از جمله «خواص کولیگاتیو» (Colligative Properties) در محلول‌ها به شمار می‌آیند که به غلظت مواد حل‌شونده بستگی دارند. به همین دلیل، نمک‌ها،‌ نقطه ذوب محلول‌های آبی را کاهش می‌دهند.

  از نمک‌ها به طور معمول در فرآیندهای «یخ‌زدائی» (De-icing) بهره می‌گیرند اما به دلیل ایجاد خوردگی در فلزات،‌ نمی‌توان از نمک‌های محلول به عنوان ضد یخ استفاده کرد. ترکیبات آلی با جرم مولکولی کم، نقطه ذوب پایین‌تری از آب دارند و می‌توان از آن‌ها به عنوان ضد یخ استفاده کرد. محلول‌های آلی به ویژه الکل‌ها،‌ جایگزین مناسبی به شمار می‌آیند که از آن‌جمله می‌توان به اتانول، متانول و اتیلن گلایکول اشاره کرد. مواد ذکر شده، پایه تمامی ضدیخ‌های تجاری از دهه 1920 تا به امروز محسوب می‌شوند.

  در ادامه قصد داریم تا با ترکیبات اصلی که در ضد یخ وجود دارند آشنا شویم. این ترکیبات، به طور عمده شامل اتیلن گلایکول و پروپیلن گلایکول هستند.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  بیشتر ضدیخ‌ها از مخلوط کردن آب مقطر با مواد افزودنی همچون «مونو اتیلن گلایکول» (Mono Ethylene Glycol) تهیه می‌شوند. از سال ۱۹۲۶، استفاده از این ماده به عنوان یک ضد یخ دائمی در دنیا رواج داشته است چراکه نقطه جوش بالای اتیلن گلایکول، امکان استفاده از آن را در تابستان و دمای بالاتر نیز فراهم می‌کند. امروزه نیز این ماده علاوه بر خودروها، در بسیاری از موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته مواد جایگزین دیگری همچون پروپیلن گلایکول نیز در دسترس هستند که خاصیت سمی کمتری نسبت به اتیلن گلایکول دارند.

  زمانی که در یک سیستم، از اتیلن گلایکول استفاده شود، این ماده در اثر واکنش‌های ردوکس، به پنج نوع اسید، اکسید خواهد شد که عبارتند از:

  مواد افزودنی وجود دارند که با بافر کردن pH و حفظ خاصیت قلیایی، از اکسیداسیون اتیلن گلایکول و تشکیل اسید، جلوگیری می‌کنند. علاوه بر این، برای جلوگیری از خوردگی فلزات، موادی همچون نیتریت‌ها، سیلیکات‌ها، «بورات‌ها» (Borates) و «آزول‌ها» (Azoles) را به ضد یخ اضافه می‌کنند. اتیلن‌گلایکول، ماده‌ای سمی و تلخ‌مزه است. در صورت خوردن اتیلن‌گلایکول، این ماده توسط کبد به ۴ ماده شیمیایی سمی دیگر تبدیل خواهد شد.

  این ماده، خاصیت سمی بسیار کمتری نسبت به اتیلن گلایکول دارد و به عنوان ضد یخ غیر سمی شناخته می‌شود. پروپیلن گلایکول زمانی کاربرد دارد که بکارگیری اتیلن گلایکول میسر نباشد. از جمله این موارد می‌توان به کاربرد در صنایع غذایی و لوله‌های آب غیر شرب در منازل اشاره کرد. به طور مثال، سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA)، اضافه کردن پروپلیلن‌ گلایکول را در بسیاری از مواد غذایی فرآوری‌شده همچون بستنی، سس‌های سالاد و خمیر نانوایی مجاز دانسته است.

  زمانی که رنگ پروپیلن گلایکول، به قرمز تغییر کند، باید آن‌را تعویض کرد. در حقیقت، زمانی که محلول پروپیلن گلایکول در یک سیستم خنک‌کننده یا گرمایشی، به رنگ قرمز می‌رسد، نشانگر خوردگی شدید آهن است. در نبود عوامل ضدخوردگی، پروپیلن گلایکول با اکسیژن و یون‌های فلزی واکنش می‌دهد و ترکیبات مختلفی شامل اسیدهای آلی تشکیل می‌دهد که خوردگی را تشدید می‌کنند.

 • طرز تهیه دلمه برگ کلم پیچ
 • پروپیلن گلایکول متیل اتر با فرمول $$C_4H _ {10}O_2$$ را در موتورهای دیزل به عنوان ضد یخ بکار می‌گیرند که فراریت بالاتری نسبت به دو ماده دیگر دارد. علاوه بر این، از گلیسرول نیز می‌توان به عنوان ضد یخ خودروها نام برد. این ماده خاصیت سمی کمتری دارد و می‌توان آن را در دماهای بالاتر نیز به کار برد. البته استفاده از این گلیسرول، کاربرد کمتری دارد.

  بسیاری از موتور خودروها از آب برای خنک کردن گرمای تولیدی موتور بهره می‌گیرند. توجه داشته باشد که در موتور خودروها، از مخلوط آب و ضد یخ استفاده می‌شود و به همین دلیل بهتر است در این موارد از واژه سیال خنک‌کننده استفاده کنیم. وظیفه اصلی این ماده، کاهش حرارت موتور از طریق پدیده «همرفتی» (Convection) و انتقال حرارت جابجایی است. مواد ضدخوردگی نیز به ضدیخ‌ها اضافه می‌شوند چراکه در رادیاتور خودروها، آلیاژها و فلزاتی همچون آلومینیوم، چدن، مس، برنج و … وجود دارند که باید در برابر خوردگی محافظت شوند.

  لازم به ذکر است اگر سیال خنک‌کننده موتور، بیش از اندازه گرم شود،‌ ممکن است در داخل موتور شروع به جوشیدن کند که در اثر جوشش، حباب‌هایی ایجاد می‌شوند که به موتور، صدمات جبران‌ناپذیری وارد می‌کنند. اگر از آب خالص به عنوان سیال خنک‌کننده استفاده شود، خوردگی گالوانیک ایجاد می‌کند. در نتیجه، بهره‌گیری از خنک‌کننده مناسب در یک سیستم تحت فشار، نقاط ضعف آب را بر طرف می‌کند. اگر به نسبت ۵۰/۵۰ از آب و اتیلن گلایکول استفاده شود، در سیستمی با فشار حدود $$15 psi$$، می‌توان به بازده دمایی از $$-37 C ^ circ$$ تا $$+129 C ^ circ$$، بدون جوشیدن یا انجماد آب دست پیدا کرد.

  تمامی ضدیخ‌هایی که در خودروها بکار می‌روند، همگی به دلیل وجود موادی همچون روان‌کننده‌ها، بافرها و همچنین مواد ضد خوردگی، برای طبیعت مضر هستند. مواد افزودنی که به طور معمول در ضدیخ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، در زیر آورده شده‌اند:

  رنگ سبز دی‌سدیم فلورسین را به طور معمول به اتیلن گلایکول اضافه می‌کنند تا بتوان نشتی این مایع را در خودروها به راحتی تشخیص داد. زمانی که به این رنگ، اشعه فرابنفشی از خورشید یا لامپ برسد، به رنگ سبز دیده می‌شود. ضدیخ در خودروها، بوی مشخصی دارد که ناشی از اضافه کردن ماده ضد خوردگی «تولی تری‌آزول» (Tolytriazole) است.

  اتیلن گلایکولی که در بیشتر ضد یخ‌ها وجود دارد، ماده‌ای سمی برای انسان و سایر موجودات زنده به شمار می‌آید که حمل و استفاده از آن باید با احتیاط صورت بگیرد. خوردن این ماده، تهوع را به همراه دارد که ممکن است با سایر بیماری‌ها اشتباه گرفته شود. با تبدیل شدن گلایکولیک اسید در بدن به گلیوکسیلیک اسید و پس از آن به اگزالیک اسید، در نهایت، اگزالیک اسید تولیدی با کلسیم، بلورهای کلسیم اگزالات را تولید می‌کند که ممکن است در مغز، قلب، کلیه و شش‌ها رسوب و مشکلاتی به خصوص در کلیه‌ها ایجاد کنند.

  اگر این مطلب برای شما مفید بوده‌ است،‌ آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

  ^^

  سلام مهندس
  مهندس دارم شیشه شور تولید میکنم
  اگر بخوام شیشه شورم یخ نزنه میتونم الکل صنعتی بهش اضافه کنم
  در مجموع میتونید یه راهنمایی کنید بنده رو

  سلام ببخشید من دانش آموزم تو کتاب من نوشته ( ضد یخ نقطه انجماد محلول درون رادیاتور را پایین می آورد تا از یخ زدگی جلوگیری شود) این یعنی چی ؟نقطه انجماد پایین میاد چه اتفاقی میفته ؟

  با سلام؛
  این جمله به این معنی است که محلول در دمای پایین‌تری منجمد می‌شود. برای آشنایی بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مطلب «نقطه انجماد — به زبان ساده»‌ را مطالعه کنید.

  با تشکر از همراهی شما با مجله فرادرس

  سلام مهندس خواستم بدونم ضدیخ خودرو اگه روی بدنه خودرو پاشیده بشه مشکلی برای رنگ خودرو پیش میاد یا خیر ؟؟

  با سلام
  من یک راهنمایی در مورد ضد یخ میخواستم
  ممنون میشم اگر یک ایمیل به من بزنی

  سلام جناب بحرکاظمی خسته نباشید عذرمیخوام من یه سوال داشتم خدمتتون

  میخواستم محلول ضد یخ ماشین و بتن تولید کنم
  اگه در زمینه فرمولاسیون و هزینه راه اندازی این کار راهنمای بفرمایید ممنون میشم ??

  با سلام؛

  فرمول و مواد افزودنی در ضد یخ به طور کامل در داخل مطلب توضیح داده شده است. با این وجود، ترکیب مواد را می‌توان به کمک کروماتوگرافی نیز مشخص کرد که برای این منظور پیشنهاد می‌شود مطلب «کروماتوگرافی چیست؟ — به زبان ساده» را مطالعه کنید.
  متاسفانه در رابطه با هزینه‌های تولید نیز این موضوع در تخصص من نیست و توانایی راهنمایی ندارم.

  با تشکر از همراهی شما با مجله فرادرس

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Δdocument.getElementById( “ak_js_1” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

  ضد یخ چیست؟ این ماده یک ترکیب پرکاربرد در صنعت می باشد و به وفور در خودرو ها مورد استفاده قرار می گیرد. در زمستان این ماده به عنوان ضد یخ و در تابستان برای جلوگیری از به جوش آمدن موتور ماشین مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با چگونگی استفاده از ضد یخ ، طرز تهیه و ساخت آن بیشتر آشنا خواهیم شد. پس با ما همراه باشید.

  موادی که به عنوان ضد یخ شناخته می شوند به آب افزوده  می شوند تا نقطه انجماد آب را کاهش و نقطه جوش را افزایش دهند. محلول ضد یخ در محیط سرد برای کم کردن نقطه انجماد استفاده می شود.  همچنین برای افزایش نقطه جوش (به عنوان ضد جوش )استفاده می شود تا دمای  سیستم خنک کننده افزایش یابد  بدون اینکه محلول بجوشد. نقطه ذوب ، انجماد و جوش ، خواص  کولیگاتیو هستند  که به مقدار و غلظت مواد محلول بستکی دارند.

  ضد یخ های شیمیایی شامل کلسیم کلرید، الکل هایی مثل متانول،اتانول و۲- پروپانول، گلیسرول و گلایکول ها هستند.

  ضدیخ ها در طیف وسیعی از تجهیزات مکانیکی در طی ماه های زمستان به منظور جلوگیری از یخ زدگی مایعات منتقل کننده گرما مورد استفاده قرار میگیرند.به طور معمول ضدیخ ها به مایعاتی اطلاق میشوند که موتور را به طور اتوماتیک خنک میکنند اگرچه این مایعات در موارد دیگری همچون سیستم های خنک کننده(به عنوان خنک کننده ثانویه)، سیستم های تهویه هوا،واحدهای انرژی خورشیدی و بسیاری از کاربردهای دیگر نیز مورد استفاده قرار میگیرد.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  خنک کننده سیالی(مایع) است که برای جلوگیری از افزایش بیش از اندازه  دما بین یا اطراف دستگاه (موتور)عبور می کند همچنین گرمای تولید شده توسط دستگاه را به دستگاه های  دیگری انتقال می دهد.به عبارت  ساده تر مایع خنک کننده مایعی است که باعث می شود موتور در محدوده دمایی مناسب کار کند

   یکی دیگر از وظایف خنک کننده این است که  گرما را از موتور می گیرد و سپس به رادیاتور منتقل می کند . و هنگامی که شما  وسیله نقیله خود را حرکت می دهید این گرما از طریق مبدل حرارتی واقع  در قسمت  جلوی خودرو از بین می رود.

  ضد یخ مخلوطی از اتیلن یا مونو پروپیلن گلیکول و آب (معمولا با نسبت 50 به  50  ) به همراه یکسری مواد شیمیایی به عنوان افزودنی می باشد.

  یک خنک کننده وضد یخ ایده آل باید ظرفیت گرمایی بالا،ویسکوزیته پایین،غیر سمی، از نظر شیمیایی خنثی و از نظر اقتصادی به صرفه باشد، وهمچنین باعث خوردگی  سیستم خنک کننده نشود.

  وظیفه خنک کننده، تنظیم دمای موتور درهرشرایط دمایی می باشد. سیال خنک کننده باید یک سیال خاص باشد به طوریکه در دمای خیلی پایین (زیر صفر درجه) همچنان مایع باقی بماند،اما نباید در دمای خیلی زیاد (بالای 100 درجه)  به جوش آید وتبخیر شود.خنک کننده برای ماشین ها همچنین باید دارای خاصیت ضد خوردگی نیز باشند تا از سطح فلزات بخش های مختلف موتور محافظت کند.

 • طرز تهیه ی حلوای خوشمزه مجلسی
 • برای آشنایی بیشتر با چگونگی عملکرد ضد یخ لینک زیر را مطالعه نمایید:

  {
  “@context”: “https://schema.org”,
  “@type”: “VideoObject”,
  “name”: “ضد یخ و آشنایی بیشتر با چگونگی عملکرد آن”,
  “description”: “ضدیخ ها وظیفه جلوگیری از یخ زدن و یا جوش آوردن موتورها را برعهده دارند.در این ویدئو با نحوه عملکرد ضدیخ ها بیشتر آشنا خواهیم شد. “,
  “thumbnailUrl”: [
  “https://www.mbkchemical.com/wp-content/uploads/2020/01/ضد-یخخخ-1.jpg”
  ],
  “uploadDate”: “2020-01-28”,
  “duration”: “PT0M55S”,
  “contentUrl”: “https://www.mbkchemical.com/wp-content/uploads/2020/01/Zede-Yakh-Final.mp4”,
  “embedUrl”: “https://www.mbkchemical.com/embed/Zede-Yakh-Final”,
  “author”: {
  “@type”: “Organization”,
  “name”: “مبتکران شیمی”
  }
  }

  محصولی که روی لیبل آن خنک کننده نوشته می شود در واقع مخلوط  آماده برای محلول ضد یخ و آب می باشد  که می تواند مستقیم  به درون  سیستم خنک کننده ریخته شود. اما محصولی که روی لیبل آن عنوان ضد یخ نوشته می شود در واقع مایع غلیظی می باشد که قبل از اینکه به سیستم خنک کننده  اضافه شود با آب و سایر مواد شیمیایی از جمله ضد خوردگی ها  باید رقیق شود.

  ویژگی های ضد یخ همانند مایع خنک کننده می باشد  با این تفاوت که ضد یخ در برابر سرما و انجماد باید مقاومت بیشتری داشته باشد ضد یخ ها به طور معمول بر پایه گلیکول و حاوی ضد خوردگی هایی  مانند بی کرومات سدیم و … می باشد. این ماده برای استفاده باید در غلظت های مناسب رقیق شود.مایع رقیق شده معمولا خنک کننده نامیده می شود. ضد یخ ،موتورماشین شما را از یخ زدن محافظت می کند در حالیکه از اجزاء موتور هم در برابر خوردگی محافظت می کند. همچنین نقش مهمی در تعادل حرارتی موتور با حذف گرما دارد.

  موتورها از چندین فلز مختلف تشکیل شده است

  حدودا 60% خرابی و مشکلاتی که برای موتورها ایجاد می شود را می توان به مشکلات  سیستم خنک کننده نسبت داد .

  ضد یخ ها برای عملکرد صحیح موتور حیاتی هستند.

  جلوگیری از خوردگی
  انتقال دهنده مناسب گرما
  مانع از انجماد
  مانع از تشکیل رسوب
  سازگاری با آب سخت
  پایدار در دمای بالا
  سازگار با پلاستیک و الاستومرهای مورد استفاده در موتور
  تولید کف (فوم ) کم

  رایج ترین  خنک کننده،  آب است. آب ظرفیت گرمایی بالایی دارد ، از نظر اقتصادی به صرفه است وبرای انتقال گرما مناسب می باشد . این ماده همیشه با مواد شیمیایی دیگر به عنوان افزودنی به کار می رود ،از جمله این مواد شیمیایی مواد  ضد خوردگی  و ضد یخ   می باشد. در سال 1930 نیاز پیشگیری از یخ زدن و انتقال گرما با مخلوط کردن آب و اتیلن گلیکول فراهم شد .آب بهترین انتقال دهنده گرما و گلیکول ها  نیز همچنین برای جلوگیری از یخ زدگی استفاده می شوند.

  از انواع گلیکول ها می توان به مونو اتیلن گلیکول (MEG) ،پروپیلن گلیکول (PEG)، دی اتیلن گلیکول (DEG) اشاره کرد  . پروپیلن گلیکول به عنوان ماده ای که نسبت به اتیلن گلیکول ها کمتر خطرناک(سمیت کمتر) می باشند به عنوان جایگزینی برای اتیلن گلیکول ها معرفی شده است اگرچه این ماده بسیار گرانتر است و برخی تولید کنندگان تمایلی به استفاده از آن ندارند و از مونو اتیلن گلیکول استفاده می کنند.

  دیاگرام زیر درصد استفاده از ضد یخ  اتیلن گلیکول برای رسیدن به دمای مورد نظر برای افزایش نقطه جوش و کاهش نقطه انجماد را نشان می دهد

  همچنین در دیاگرام زیر اتیلن گلیکول( EG) با پروپیلن گلیکول ( PG) مقایسه شده است :

  مواد ضد یخ قبل از استفاده باید رقیق شوند و غلظت 40 تا 50 درصد (حجمی ) توصیه می شود. تقریبا تمام موتورها از محلول های ضد یخ با ترکیب  مشابه استفاده می کنند: ترکیبی 50/50 اتیلن گلیکول و آب.

  مخلوط 50/ 50 اتیلن گلیکول و آب از  یخ زدن تا دمای 36- درجه سانتی گراد ( 34- درجه فارنهایت) و مخلوط 50 /50 (پروپیلن گلیکول و آب ) از یخ زدن تا دمای 32.2- درجه سانتی گراد( 26- درجه فارنهایت )جلوگیری می کند.

  در برخی موارد موتورهای صنعتی ممکن است از ترکیبات دیگر استفاده کنند مانند مواد افزودنی آب یا مخلوطی از پروپیلن گلیکول و آب استفاده کنند.

  علاوه برمواد اولیه تهیه ضد یخ مواد دیگری ازجمله ضد خوردگی ،ضد کف ،رنگ ها  وسایر افزودنی ها نیز به محلول اضافه می شود.

  محلول ضد یخ با توجه به موادی که به آن اضافه می شود به رنگ های سبز،آبی ، قرمز و یا حتی بی رنگ  می باشد . محلول های ضد یخ معمولا سبز رنگ هستند. این خنک کننده های(ضد یخ های)سبز رنگ معمولا از ترکیب فسفات ها/ بی کرومات ها/ نیتریت ها مخلوط با ترکیبات اصلی در سیستم مهار کننده خود استفاده می کنند.

  ضد یخ های سبز رنگ باید به طور منظم در فاصله زمانی دوساله یعنی هر دوسال یک بار یا 50,000 کیلومتر استفاده از خودرو عوض شوند.

  ممنون.بیشتر مقاله علمی
  ارائه دهید .متشکر

  با سلام آیا از مونواتیلن گلایکول برای جلوگیری از یخ زدگی در رنگهای اکرلیک میتوان استفاده کرد؟ اگر جواب مثبت است لطفا درصد ترکیبی آن را بفرمایید

  سلام.چه مقداراتیلن با آب مخلوط شود تا ازیخ زدگی منفی ۵درجه جلوگیری کند میشود باحساب مرا راهنمایی کنید

  همان طور که در متن مقاله مشاهده می کنید نمودار درصد ضدیخ مورد نیاز برحسب دما رسم شده است و شما بر روی این نمودار در هر دمایی می توانید درصد مورد نظر خود را بیابید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه * document.getElementById(“comment”).setAttribute( “id”, “a537f4e5179abe2d6786ee0b6f26e61e” );document.getElementById(“c08a1a06c7”).setAttribute( “id”, “comment” );

  نام *

  ایمیل *

  وب‌ سایت

  طرز تهیه ضد یخ ماشین

  محصولات ویژه:
  سود پرک ، دی اتانول آمین ، تری سدیم فسفات

  سدیم تری پلی فسفات ، پلی اکریل آمید ،

  مونو آمونیوم فسفات، نیتریت سدیم ، گلیسیرین

  پتاس ، بی کربنات سدیم ، تگزاپون

  پلی الکترولیت ، حلال 402 ،  فلوکولانت ، اسید فسفریک

  لینک های مفید

  راهنمای خرید

  مقالات علمی

  انیمیشن و ویدئو

  پرسش و پاسخ

  خرید مواد شیمیایی

  مبتکران شیمی در زمینه فروش مواد شیمیایی به صورت عمده فعالیت دارد و محصولاتی از بهترین برندهای جهانی را در اختیار شما می گذارد. اگر قصد خرید مواد شیمیایی را دارید، کافی است محصول مورد نظر خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

  آدرس: تهران – خیابان شریعتی – ابتدای خیابان ملک

  ایمیل: mbkchem@yahoo.com

  شرکت مهندسی کار اندیش صنعت شیمی

  شرکت مهندسی کاراندیش صنعت شیمی انواع فرمولاسیون ضد یخ ماشین و خط تولید ضد یخ ماشین را طبق جدیدترین روش های ساخت و تولید و مورد تایید بهداشت و استاندارد ملی با کمترین سرمایه و مبتنی برتجربه مهندسین و محققین شیمی خود ارائه می نماید.

  این شرکت در زمینه زیر فعالیت می نمایید:

  راه اندازی خط تولید ضد یخ ماشین ارائه فرمول ساخت ضد یخ ماشین,طرز تهیه ضد یخ ماشین

   آموزش تولیدضد یخ ماشین, تامین مواد اولیه ضد یخ ماشین,

  فروش تجهیزات تولید ضد یخ ماشین

      

  مهمترین تفاوت شرکت مهندسی کاراندیش صنعت شیمی با سایر شرکت ها این است که علاوه بر ارائه فرمول های جدید و با کیفیت تولید ضد یخ ماشین و تجهیزات تولید و مواد اولیه مورد نیاز شما تاسالها پشتیبانی مستقیم تولید شما را چه از نظر علمی و کیفیت و چه از نظر به روزرسانی فرمول های ساخت ضدیخ ماشین شما انجام می دهد و همراه با شما قدم به قدم و گام به گام پیش می رویم تا در کار خود استاد و بهترین شوید.

  قبل از هرگونه اقدام عملی جهت ثبت شرکت, گرفتن مجوزات لازم, خرید مواد اولیه, خرید فرمولاسیون, راه اندازی خط تولید ضد یخ ماشین, ساخت واحد تولیدی و دیگر اقدامات عملی حتما از مشاوره رایگان متخصصین ما استفاده نمایید.

  سالها تجربه موفق در امر مشاوره جهت راه اندازی و ساخت و تولید انواع ضد یخ ماشین

 • طرز تهیه دلمه برگ مو با گوشت چرخ کرده خام
 • آماده ارائه مشاوره کاملا رایگان ازطریق:

  ارتباط از طریق شبکه مجازی:(واتساپ, ایمو, تلگرام)

  شماره موبایل: 09154747970

  شماره دفتر: 05136144019

  شماره فاکس: 05136144019

  جیمیل: karandishsanatco@gmail.com

  مشاوره رایگان توسط متخصص شیمی مطابق با استاندارد های ملی با کمترین هزینه ها و قیمت اقتصادی و قابل رقابت با کلیه تولید کنندگان ضد یخ ماشین انجام می شود.

  ضد یخ مایعی سبزگ رنگ است که از ماده ” اتیلن گیلکول” تشکیل شده است. این ماده غیر قابل اشتعال بوده و در آب کاملا محلول می گردد و باعث کاهش نقطه انجماد آب می گردد تا در روزهای سرد آب موجود در موتور یخ نزند.

   خودروهای درون سوز بنزینی و دیزلی و حتی گاز سوز در هنگام تولید انرژی بطور ناخواسته ایجاد حرارت زیادی می کنند که این میزان حرارت به شدت برای روغن موتور و تمامی اجزای پیشرانه مخرب است به همین دلیل سیستم خنک کننده موتور با ارسال آب به درون موتور و اطراف سیلندر خودرو, گرمای جذب شده را دریافت می کند و سپس با انتقال به رادیاتور خودرو باعث خنک شدن آب گرم شده می گردد و این چرخه دائما در حال تکرار است تا از بالا رفتن دمای موتور بیش از حد مجاز جلوگیری کند. از همین رو متوجه شدیم که در تمامی منافذ موتور از جمله  سر سیلندر، بلوک سیلندر و غیره آب دائما وجود دارد. اما آب به عنوان سیال خنک کننده دارای یک خاصیت مرگبار برای موتور خودرو است. آب زمانی که به نقطه انجماد یا همان یخ زدگی می رسد ماهیت خود را تغییر داده و به جامد یا همان یخ تبدیل می گردد. این تغییر و تحول باعث خواهد شد حجم آب افزایش یابد و یا بعبارتی منبسط گردد. حال اگر این آب درون محفظه ای محدود سر بسته باشد به منظور تغییر حجم نیاز به فضای بیشتر دارد و میزان فشار آنقدر زیاد خواهد بود که با ایجاد ترک های ریز و شکننده در بدنه موتور و نهایت موجب از بین رفتن موتور می گردد. لذا ضدیخ برای جلوگیری از این خاصیت آب استفاده می شود.

  1) ضد رسوب

  2) خاصیت ضد خورندگی

  3) ضد اشتعال

  4) کیفیت بالا

  5) قیمت اقتصادی

  ضد یخ ها معمولا بعد از مدتی خاصیت خود را از دست می دهند بنابراین باید هر یک سال یا نهایتا هر دو سال کاملا تعویض گردند. ضد یخ را نباید با درصد خارج از عرف با آب مخلطو نمایید چرا که برخی اعتقاد دارند هر چه غلظت ضد یخ نسبت به آب بیشتر باشد از کارایی بیشتری برخوردار است. از همین رو بهتر است به منظور استفاده از ضد یخ به برچسب نصب شده بر روی بسته بندی دقت نمایید و به همان میزان از ضد یخ در موتور خودرو استفاده نمایید. همچنین معمولا ضد یخ از انواع یکسانی هستند اما بهتر برای انتخاب نوع ضد یخ مصرفی خودروی خود به کتابچه راهنما و یا متخصصین مراجعه فرمایید. اما اگر به هیچکدام از این دو دسترسی نداشته باشید بهتر از از نسبت 50 درصد ضد یخ و 50 درصد آب استفاده نمایید.

  چگونه باید ضدیخ را با آب مخلوط کنیم؟| هر چند وقت یک‌بار، موتور خودروی شما داغ می‌شود و برای حفظ دمای بهینه، به سیستم خنک‌ کننده نیاز دارد. سیستم خنک‌ کننده خودرو به انتقال گرما از موتور کمک می‌کند و به خودرو اجازه می‌دهد در دمای متوسط کار کند. ضد یخ باید دمای سرد را بدون یخ زدن حفظ کند و تضمین کند که موتور شما در سرد ترین موقع زمستان نیز، به آرامی کار می کند. با این حال، باید آب و ضد یخ را در مقادیر مناسب مخلوط کنید تا مطمئن شوید که خنک کننده عملکرد خود را به درستی انجام می دهد.  به طور کلی، مناطق گرم کشور ضد یخ را با آب به نسبت ۷۰ به ۳۰ مخلوط می کنند، اما اکثر سازندگان توصیه می کنند که آنها را ۵۰ به ۵۰ مخلوط کنید.

  برای اینکه ما به طور کامل بفهمیم که چه مقدار مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده ماشین نیاز داریم، ابتدا باید به طور کامل نحوه عملکرد ضد یخ را درک کنیم. ضد یخ از اتیلن گلیکول تشکیل شده است که با آب ترکیب می شود تا موتور شما را خنک کند و در برابر یخ زدگی مقاومت کند.

  سازندگان ضد یخ همچنین افزودنی‌های مختلفی مانند سیلیکات‌ها و فسفات‌ها را برای کمک به جلوگیری از خوردگی قطعات موتور و همچنین کمک به حفظ دمای خنک آن، اضافه می‌کنند.

  به طور کلی، آب یک مایع خنک کننده فوق العاده است، اما می تواند باعث خوردگی موتور و همچنین زنگ زدن اجزای داخلی آن شود. از طرف دیگر، ضدیخ دارای نقطه جوش بالاتر و نقطه انجماد کمتری نسبت به آب است که به محافظت از موتور شما در شرایط آب و هوایی شدید کمک می کند. به این ترتیب، از جوشیدن آب در هنگام گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  هنگامی که آب با ضد یخ مخلوط می شود، خواص آب با افزایش دمای جوش تغییر می کند و به آن اجازه می دهد گرمای بیشتری را تحمل کند. در نتیجه، توانایی آب برای خنک کردن موتور افزایش می ‌یابد زیرا رسانای عالی گرما است. محلول تشکیل شده گرمای بیشتری را بدون تغییر به حالت گازی حفظ می کند.

  همیشه توصیه می شود که ضد یخ را طبق دستورالعمل سازنده با آب مخلوط کنید. به این ترتیب که قبل از شروع هر گونه مخلوط کردن مایعات، حتما برچسب را بخوانید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که ضد یخ به دلیل طعم شیرین برای حیوانات سمی و برای گربه ها و سگ ها مضر و کشنده است. رایج ترین نسبت هایی که استفاده می شود ۷۰ درصد آب به ۳۰ درصد ضد یخ برای مناطق گرم تر کشور است، اما در مناطق سردتر بهتر است از نسبت ۵۰ به ۵۰ ضد یخ به آب استفاده شود.

  قبل از شروع مخلوط کردن ضدیخ غلیظ و آب، ابتدا باید دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید. بخشی به مشخصات استفاده از مایع خنک کننده یا ضد یخ اختصاص داده شده است. به همین ترتیب، همیشه ایده خوبی است که یک ظرف خالی تمیز در اطراف نگه دارید زیرا ممکن است در هنگام مخلوط کردن ضد یخ و آب مفید مورد استفاده قرار بگیرد.

  همچنین ذکر این نکته مفید است که آب لوله کشی دارای چندین ماده معدنی مانند کلسیم، منیزیم و ردپای آهن است که می تواند در سیستم خنک کننده شما رسوب کند و باعث آسیب شود. بنابراین، از آب غیر معدنی استفاده کنید زیرا اجزای داخلی خودرو شما را از بین نمی برد و باید مطمئن شوید که هر دو سیستم موتور و خنک کننده ماشین شما قبل از استارت کاملا خنک هستند. پس از تخلیه سیستم خنک کننده خودرو و ترکیب مخلوط مناسب آب و ضد یخ، مخلوط را در سیستم خنک کننده خودرو خود قرار دهید و آماده حرکت شوید.

  بسیار مهم است که مطمئن شوید وسیله نقلیه شما دارای غلظت مناسب آب برای ضدیخ در سیستم خنک کننده خود است. مخلوط مناسب ضد یخ و آب از رادیاتور و موتور در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می کند. اگر برای پر کردن مایع خنک کننده خود و تعیین وضعیت آن به کمک نیاز دارید، با مکانیک مورد اعتماد خود تماس بگیرید تا خنک کننده شما را به طور مناسب پر کند و به شما کمک کند تا بهترین ضد یخ را از تولید کننده ضدیخ تهیه کنید.

 • طرز تهیه الویه برای ۱۰ نفر
 • منبع: https://motorbeast.org/how-to-mix-concentrated-antifreeze-with-water/

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  آدرس:
  تهران، کیلومتر ۲۸ جاده مخصوص
  بازرگانی شیمیایی آبان

  ایمیل:
  sup[at]abanchemical.ir

  تلفن:
  02122307530 – 02122307528
  09122107655 – 09122218316

  .Copyright © 2021 – All Rights Reserved

  WhatsApp

  abanchemical.ir

  چگونه باید ضدیخ را با آب مخلوط کنیم؟| هر چند وقت یک‌بار، موتور خودروی شما داغ می‌شود و برای حفظ دمای بهینه، به سیستم خنک‌ کننده نیاز دارد. سیستم خنک‌ کننده خودرو به انتقال گرما از موتور کمک می‌کند و به خودرو اجازه می‌دهد در دمای متوسط کار کند. ضد یخ باید دمای سرد را بدون یخ زدن حفظ کند و تضمین کند که موتور شما در سرد ترین موقع زمستان نیز، به آرامی کار می کند. با این حال، باید آب و ضد یخ را در مقادیر مناسب مخلوط کنید تا مطمئن شوید که خنک کننده عملکرد خود را به درستی انجام می دهد.  به طور کلی، مناطق گرم کشور ضد یخ را با آب به نسبت ۷۰ به ۳۰ مخلوط می کنند، اما اکثر سازندگان توصیه می کنند که آنها را ۵۰ به ۵۰ مخلوط کنید.

  برای اینکه ما به طور کامل بفهمیم که چه مقدار مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده ماشین نیاز داریم، ابتدا باید به طور کامل نحوه عملکرد ضد یخ را درک کنیم. ضد یخ از اتیلن گلیکول تشکیل شده است که با آب ترکیب می شود تا موتور شما را خنک کند و در برابر یخ زدگی مقاومت کند.

  سازندگان ضد یخ همچنین افزودنی‌های مختلفی مانند سیلیکات‌ها و فسفات‌ها را برای کمک به جلوگیری از خوردگی قطعات موتور و همچنین کمک به حفظ دمای خنک آن، اضافه می‌کنند.

  به طور کلی، آب یک مایع خنک کننده فوق العاده است، اما می تواند باعث خوردگی موتور و همچنین زنگ زدن اجزای داخلی آن شود. از طرف دیگر، ضدیخ دارای نقطه جوش بالاتر و نقطه انجماد کمتری نسبت به آب است که به محافظت از موتور شما در شرایط آب و هوایی شدید کمک می کند. به این ترتیب، از جوشیدن آب در هنگام گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  هنگامی که آب با ضد یخ مخلوط می شود، خواص آب با افزایش دمای جوش تغییر می کند و به آن اجازه می دهد گرمای بیشتری را تحمل کند. در نتیجه، توانایی آب برای خنک کردن موتور افزایش می ‌یابد زیرا رسانای عالی گرما است. محلول تشکیل شده گرمای بیشتری را بدون تغییر به حالت گازی حفظ می کند.

  همیشه توصیه می شود که ضد یخ را طبق دستورالعمل سازنده با آب مخلوط کنید. به این ترتیب که قبل از شروع هر گونه مخلوط کردن مایعات، حتما برچسب را بخوانید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که ضد یخ به دلیل طعم شیرین برای حیوانات سمی و برای گربه ها و سگ ها مضر و کشنده است. رایج ترین نسبت هایی که استفاده می شود ۷۰ درصد آب به ۳۰ درصد ضد یخ برای مناطق گرم تر کشور است، اما در مناطق سردتر بهتر است از نسبت ۵۰ به ۵۰ ضد یخ به آب استفاده شود.

  قبل از شروع مخلوط کردن ضدیخ غلیظ و آب، ابتدا باید دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید. بخشی به مشخصات استفاده از مایع خنک کننده یا ضد یخ اختصاص داده شده است. به همین ترتیب، همیشه ایده خوبی است که یک ظرف خالی تمیز در اطراف نگه دارید زیرا ممکن است در هنگام مخلوط کردن ضد یخ و آب مفید مورد استفاده قرار بگیرد.

  همچنین ذکر این نکته مفید است که آب لوله کشی دارای چندین ماده معدنی مانند کلسیم، منیزیم و ردپای آهن است که می تواند در سیستم خنک کننده شما رسوب کند و باعث آسیب شود. بنابراین، از آب غیر معدنی استفاده کنید زیرا اجزای داخلی خودرو شما را از بین نمی برد و باید مطمئن شوید که هر دو سیستم موتور و خنک کننده ماشین شما قبل از استارت کاملا خنک هستند. پس از تخلیه سیستم خنک کننده خودرو و ترکیب مخلوط مناسب آب و ضد یخ، مخلوط را در سیستم خنک کننده خودرو خود قرار دهید و آماده حرکت شوید.

  بسیار مهم است که مطمئن شوید وسیله نقلیه شما دارای غلظت مناسب آب برای ضدیخ در سیستم خنک کننده خود است. مخلوط مناسب ضد یخ و آب از رادیاتور و موتور در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می کند. اگر برای پر کردن مایع خنک کننده خود و تعیین وضعیت آن به کمک نیاز دارید، با مکانیک مورد اعتماد خود تماس بگیرید تا خنک کننده شما را به طور مناسب پر کند و به شما کمک کند تا بهترین ضد یخ را از تولید کننده ضدیخ تهیه کنید.

 • طرز تهیه بستنی با شیر و بدون ثعلب
 • منبع: https://motorbeast.org/how-to-mix-concentrated-antifreeze-with-water/

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  آدرس:
  تهران، کیلومتر ۲۸ جاده مخصوص
  بازرگانی شیمیایی آبان

  ایمیل:
  sup[at]abanchemical.ir

  تلفن:
  02122307530 – 02122307528
  09122107655 – 09122218316

  .Copyright © 2021 – All Rights Reserved

  WhatsApp

  abanchemical.ir

  چگونه باید ضدیخ را با آب مخلوط کنیم؟| هر چند وقت یک‌بار، موتور خودروی شما داغ می‌شود و برای حفظ دمای بهینه، به سیستم خنک‌ کننده نیاز دارد. سیستم خنک‌ کننده خودرو به انتقال گرما از موتور کمک می‌کند و به خودرو اجازه می‌دهد در دمای متوسط کار کند. ضد یخ باید دمای سرد را بدون یخ زدن حفظ کند و تضمین کند که موتور شما در سرد ترین موقع زمستان نیز، به آرامی کار می کند. با این حال، باید آب و ضد یخ را در مقادیر مناسب مخلوط کنید تا مطمئن شوید که خنک کننده عملکرد خود را به درستی انجام می دهد.  به طور کلی، مناطق گرم کشور ضد یخ را با آب به نسبت ۷۰ به ۳۰ مخلوط می کنند، اما اکثر سازندگان توصیه می کنند که آنها را ۵۰ به ۵۰ مخلوط کنید.

  برای اینکه ما به طور کامل بفهمیم که چه مقدار مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده ماشین نیاز داریم، ابتدا باید به طور کامل نحوه عملکرد ضد یخ را درک کنیم. ضد یخ از اتیلن گلیکول تشکیل شده است که با آب ترکیب می شود تا موتور شما را خنک کند و در برابر یخ زدگی مقاومت کند.

  سازندگان ضد یخ همچنین افزودنی‌های مختلفی مانند سیلیکات‌ها و فسفات‌ها را برای کمک به جلوگیری از خوردگی قطعات موتور و همچنین کمک به حفظ دمای خنک آن، اضافه می‌کنند.

  به طور کلی، آب یک مایع خنک کننده فوق العاده است، اما می تواند باعث خوردگی موتور و همچنین زنگ زدن اجزای داخلی آن شود. از طرف دیگر، ضدیخ دارای نقطه جوش بالاتر و نقطه انجماد کمتری نسبت به آب است که به محافظت از موتور شما در شرایط آب و هوایی شدید کمک می کند. به این ترتیب، از جوشیدن آب در هنگام گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  هنگامی که آب با ضد یخ مخلوط می شود، خواص آب با افزایش دمای جوش تغییر می کند و به آن اجازه می دهد گرمای بیشتری را تحمل کند. در نتیجه، توانایی آب برای خنک کردن موتور افزایش می ‌یابد زیرا رسانای عالی گرما است. محلول تشکیل شده گرمای بیشتری را بدون تغییر به حالت گازی حفظ می کند.

  همیشه توصیه می شود که ضد یخ را طبق دستورالعمل سازنده با آب مخلوط کنید. به این ترتیب که قبل از شروع هر گونه مخلوط کردن مایعات، حتما برچسب را بخوانید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که ضد یخ به دلیل طعم شیرین برای حیوانات سمی و برای گربه ها و سگ ها مضر و کشنده است. رایج ترین نسبت هایی که استفاده می شود ۷۰ درصد آب به ۳۰ درصد ضد یخ برای مناطق گرم تر کشور است، اما در مناطق سردتر بهتر است از نسبت ۵۰ به ۵۰ ضد یخ به آب استفاده شود.

  قبل از شروع مخلوط کردن ضدیخ غلیظ و آب، ابتدا باید دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید. بخشی به مشخصات استفاده از مایع خنک کننده یا ضد یخ اختصاص داده شده است. به همین ترتیب، همیشه ایده خوبی است که یک ظرف خالی تمیز در اطراف نگه دارید زیرا ممکن است در هنگام مخلوط کردن ضد یخ و آب مفید مورد استفاده قرار بگیرد.

  همچنین ذکر این نکته مفید است که آب لوله کشی دارای چندین ماده معدنی مانند کلسیم، منیزیم و ردپای آهن است که می تواند در سیستم خنک کننده شما رسوب کند و باعث آسیب شود. بنابراین، از آب غیر معدنی استفاده کنید زیرا اجزای داخلی خودرو شما را از بین نمی برد و باید مطمئن شوید که هر دو سیستم موتور و خنک کننده ماشین شما قبل از استارت کاملا خنک هستند. پس از تخلیه سیستم خنک کننده خودرو و ترکیب مخلوط مناسب آب و ضد یخ، مخلوط را در سیستم خنک کننده خودرو خود قرار دهید و آماده حرکت شوید.

  بسیار مهم است که مطمئن شوید وسیله نقلیه شما دارای غلظت مناسب آب برای ضدیخ در سیستم خنک کننده خود است. مخلوط مناسب ضد یخ و آب از رادیاتور و موتور در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می کند. اگر برای پر کردن مایع خنک کننده خود و تعیین وضعیت آن به کمک نیاز دارید، با مکانیک مورد اعتماد خود تماس بگیرید تا خنک کننده شما را به طور مناسب پر کند و به شما کمک کند تا بهترین ضد یخ را از تولید کننده ضدیخ تهیه کنید.

 • طرز تهیه شیر برنج مجلسی برای 20 نفر
 • منبع: https://motorbeast.org/how-to-mix-concentrated-antifreeze-with-water/

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  آدرس:
  تهران، کیلومتر ۲۸ جاده مخصوص
  بازرگانی شیمیایی آبان

  ایمیل:
  sup[at]abanchemical.ir

  تلفن:
  02122307530 – 02122307528
  09122107655 – 09122218316

  .Copyright © 2021 – All Rights Reserved

  WhatsApp

  abanchemical.ir

  چگونه باید ضدیخ را با آب مخلوط کنیم؟| هر چند وقت یک‌بار، موتور خودروی شما داغ می‌شود و برای حفظ دمای بهینه، به سیستم خنک‌ کننده نیاز دارد. سیستم خنک‌ کننده خودرو به انتقال گرما از موتور کمک می‌کند و به خودرو اجازه می‌دهد در دمای متوسط کار کند. ضد یخ باید دمای سرد را بدون یخ زدن حفظ کند و تضمین کند که موتور شما در سرد ترین موقع زمستان نیز، به آرامی کار می کند. با این حال، باید آب و ضد یخ را در مقادیر مناسب مخلوط کنید تا مطمئن شوید که خنک کننده عملکرد خود را به درستی انجام می دهد.  به طور کلی، مناطق گرم کشور ضد یخ را با آب به نسبت ۷۰ به ۳۰ مخلوط می کنند، اما اکثر سازندگان توصیه می کنند که آنها را ۵۰ به ۵۰ مخلوط کنید.

  برای اینکه ما به طور کامل بفهمیم که چه مقدار مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده ماشین نیاز داریم، ابتدا باید به طور کامل نحوه عملکرد ضد یخ را درک کنیم. ضد یخ از اتیلن گلیکول تشکیل شده است که با آب ترکیب می شود تا موتور شما را خنک کند و در برابر یخ زدگی مقاومت کند.

  سازندگان ضد یخ همچنین افزودنی‌های مختلفی مانند سیلیکات‌ها و فسفات‌ها را برای کمک به جلوگیری از خوردگی قطعات موتور و همچنین کمک به حفظ دمای خنک آن، اضافه می‌کنند.

  به طور کلی، آب یک مایع خنک کننده فوق العاده است، اما می تواند باعث خوردگی موتور و همچنین زنگ زدن اجزای داخلی آن شود. از طرف دیگر، ضدیخ دارای نقطه جوش بالاتر و نقطه انجماد کمتری نسبت به آب است که به محافظت از موتور شما در شرایط آب و هوایی شدید کمک می کند. به این ترتیب، از جوشیدن آب در هنگام گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  هنگامی که آب با ضد یخ مخلوط می شود، خواص آب با افزایش دمای جوش تغییر می کند و به آن اجازه می دهد گرمای بیشتری را تحمل کند. در نتیجه، توانایی آب برای خنک کردن موتور افزایش می ‌یابد زیرا رسانای عالی گرما است. محلول تشکیل شده گرمای بیشتری را بدون تغییر به حالت گازی حفظ می کند.

  همیشه توصیه می شود که ضد یخ را طبق دستورالعمل سازنده با آب مخلوط کنید. به این ترتیب که قبل از شروع هر گونه مخلوط کردن مایعات، حتما برچسب را بخوانید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که ضد یخ به دلیل طعم شیرین برای حیوانات سمی و برای گربه ها و سگ ها مضر و کشنده است. رایج ترین نسبت هایی که استفاده می شود ۷۰ درصد آب به ۳۰ درصد ضد یخ برای مناطق گرم تر کشور است، اما در مناطق سردتر بهتر است از نسبت ۵۰ به ۵۰ ضد یخ به آب استفاده شود.

  قبل از شروع مخلوط کردن ضدیخ غلیظ و آب، ابتدا باید دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید. بخشی به مشخصات استفاده از مایع خنک کننده یا ضد یخ اختصاص داده شده است. به همین ترتیب، همیشه ایده خوبی است که یک ظرف خالی تمیز در اطراف نگه دارید زیرا ممکن است در هنگام مخلوط کردن ضد یخ و آب مفید مورد استفاده قرار بگیرد.

  همچنین ذکر این نکته مفید است که آب لوله کشی دارای چندین ماده معدنی مانند کلسیم، منیزیم و ردپای آهن است که می تواند در سیستم خنک کننده شما رسوب کند و باعث آسیب شود. بنابراین، از آب غیر معدنی استفاده کنید زیرا اجزای داخلی خودرو شما را از بین نمی برد و باید مطمئن شوید که هر دو سیستم موتور و خنک کننده ماشین شما قبل از استارت کاملا خنک هستند. پس از تخلیه سیستم خنک کننده خودرو و ترکیب مخلوط مناسب آب و ضد یخ، مخلوط را در سیستم خنک کننده خودرو خود قرار دهید و آماده حرکت شوید.

  بسیار مهم است که مطمئن شوید وسیله نقلیه شما دارای غلظت مناسب آب برای ضدیخ در سیستم خنک کننده خود است. مخلوط مناسب ضد یخ و آب از رادیاتور و موتور در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می کند. اگر برای پر کردن مایع خنک کننده خود و تعیین وضعیت آن به کمک نیاز دارید، با مکانیک مورد اعتماد خود تماس بگیرید تا خنک کننده شما را به طور مناسب پر کند و به شما کمک کند تا بهترین ضد یخ را از تولید کننده ضدیخ تهیه کنید.

 • طرز تهیه پاستا ساده با مرغ
 • منبع: https://motorbeast.org/how-to-mix-concentrated-antifreeze-with-water/

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  آدرس:
  تهران، کیلومتر ۲۸ جاده مخصوص
  بازرگانی شیمیایی آبان

  ایمیل:
  sup[at]abanchemical.ir

  تلفن:
  02122307530 – 02122307528
  09122107655 – 09122218316

  .Copyright © 2021 – All Rights Reserved

  WhatsApp

  abanchemical.ir

  چگونه باید ضدیخ را با آب مخلوط کنیم؟| هر چند وقت یک‌بار، موتور خودروی شما داغ می‌شود و برای حفظ دمای بهینه، به سیستم خنک‌ کننده نیاز دارد. سیستم خنک‌ کننده خودرو به انتقال گرما از موتور کمک می‌کند و به خودرو اجازه می‌دهد در دمای متوسط کار کند. ضد یخ باید دمای سرد را بدون یخ زدن حفظ کند و تضمین کند که موتور شما در سرد ترین موقع زمستان نیز، به آرامی کار می کند. با این حال، باید آب و ضد یخ را در مقادیر مناسب مخلوط کنید تا مطمئن شوید که خنک کننده عملکرد خود را به درستی انجام می دهد.  به طور کلی، مناطق گرم کشور ضد یخ را با آب به نسبت ۷۰ به ۳۰ مخلوط می کنند، اما اکثر سازندگان توصیه می کنند که آنها را ۵۰ به ۵۰ مخلوط کنید.

  برای اینکه ما به طور کامل بفهمیم که چه مقدار مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده ماشین نیاز داریم، ابتدا باید به طور کامل نحوه عملکرد ضد یخ را درک کنیم. ضد یخ از اتیلن گلیکول تشکیل شده است که با آب ترکیب می شود تا موتور شما را خنک کند و در برابر یخ زدگی مقاومت کند.

  سازندگان ضد یخ همچنین افزودنی‌های مختلفی مانند سیلیکات‌ها و فسفات‌ها را برای کمک به جلوگیری از خوردگی قطعات موتور و همچنین کمک به حفظ دمای خنک آن، اضافه می‌کنند.

  به طور کلی، آب یک مایع خنک کننده فوق العاده است، اما می تواند باعث خوردگی موتور و همچنین زنگ زدن اجزای داخلی آن شود. از طرف دیگر، ضدیخ دارای نقطه جوش بالاتر و نقطه انجماد کمتری نسبت به آب است که به محافظت از موتور شما در شرایط آب و هوایی شدید کمک می کند. به این ترتیب، از جوشیدن آب در هنگام گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  هنگامی که آب با ضد یخ مخلوط می شود، خواص آب با افزایش دمای جوش تغییر می کند و به آن اجازه می دهد گرمای بیشتری را تحمل کند. در نتیجه، توانایی آب برای خنک کردن موتور افزایش می ‌یابد زیرا رسانای عالی گرما است. محلول تشکیل شده گرمای بیشتری را بدون تغییر به حالت گازی حفظ می کند.

  همیشه توصیه می شود که ضد یخ را طبق دستورالعمل سازنده با آب مخلوط کنید. به این ترتیب که قبل از شروع هر گونه مخلوط کردن مایعات، حتما برچسب را بخوانید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که ضد یخ به دلیل طعم شیرین برای حیوانات سمی و برای گربه ها و سگ ها مضر و کشنده است. رایج ترین نسبت هایی که استفاده می شود ۷۰ درصد آب به ۳۰ درصد ضد یخ برای مناطق گرم تر کشور است، اما در مناطق سردتر بهتر است از نسبت ۵۰ به ۵۰ ضد یخ به آب استفاده شود.

  قبل از شروع مخلوط کردن ضدیخ غلیظ و آب، ابتدا باید دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید. بخشی به مشخصات استفاده از مایع خنک کننده یا ضد یخ اختصاص داده شده است. به همین ترتیب، همیشه ایده خوبی است که یک ظرف خالی تمیز در اطراف نگه دارید زیرا ممکن است در هنگام مخلوط کردن ضد یخ و آب مفید مورد استفاده قرار بگیرد.

  همچنین ذکر این نکته مفید است که آب لوله کشی دارای چندین ماده معدنی مانند کلسیم، منیزیم و ردپای آهن است که می تواند در سیستم خنک کننده شما رسوب کند و باعث آسیب شود. بنابراین، از آب غیر معدنی استفاده کنید زیرا اجزای داخلی خودرو شما را از بین نمی برد و باید مطمئن شوید که هر دو سیستم موتور و خنک کننده ماشین شما قبل از استارت کاملا خنک هستند. پس از تخلیه سیستم خنک کننده خودرو و ترکیب مخلوط مناسب آب و ضد یخ، مخلوط را در سیستم خنک کننده خودرو خود قرار دهید و آماده حرکت شوید.

  بسیار مهم است که مطمئن شوید وسیله نقلیه شما دارای غلظت مناسب آب برای ضدیخ در سیستم خنک کننده خود است. مخلوط مناسب ضد یخ و آب از رادیاتور و موتور در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می کند. اگر برای پر کردن مایع خنک کننده خود و تعیین وضعیت آن به کمک نیاز دارید، با مکانیک مورد اعتماد خود تماس بگیرید تا خنک کننده شما را به طور مناسب پر کند و به شما کمک کند تا بهترین ضد یخ را از تولید کننده ضدیخ تهیه کنید.

 • طرز تهیه گوجه شور مشهدی
 • منبع: https://motorbeast.org/how-to-mix-concentrated-antifreeze-with-water/

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  آدرس:
  تهران، کیلومتر ۲۸ جاده مخصوص
  بازرگانی شیمیایی آبان

  ایمیل:
  sup[at]abanchemical.ir

  تلفن:
  02122307530 – 02122307528
  09122107655 – 09122218316

  .Copyright © 2021 – All Rights Reserved

  WhatsApp

  abanchemical.ir

  چگونه باید ضدیخ را با آب مخلوط کنیم؟| هر چند وقت یک‌بار، موتور خودروی شما داغ می‌شود و برای حفظ دمای بهینه، به سیستم خنک‌ کننده نیاز دارد. سیستم خنک‌ کننده خودرو به انتقال گرما از موتور کمک می‌کند و به خودرو اجازه می‌دهد در دمای متوسط کار کند. ضد یخ باید دمای سرد را بدون یخ زدن حفظ کند و تضمین کند که موتور شما در سرد ترین موقع زمستان نیز، به آرامی کار می کند. با این حال، باید آب و ضد یخ را در مقادیر مناسب مخلوط کنید تا مطمئن شوید که خنک کننده عملکرد خود را به درستی انجام می دهد.  به طور کلی، مناطق گرم کشور ضد یخ را با آب به نسبت ۷۰ به ۳۰ مخلوط می کنند، اما اکثر سازندگان توصیه می کنند که آنها را ۵۰ به ۵۰ مخلوط کنید.

  برای اینکه ما به طور کامل بفهمیم که چه مقدار مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده ماشین نیاز داریم، ابتدا باید به طور کامل نحوه عملکرد ضد یخ را درک کنیم. ضد یخ از اتیلن گلیکول تشکیل شده است که با آب ترکیب می شود تا موتور شما را خنک کند و در برابر یخ زدگی مقاومت کند.

  سازندگان ضد یخ همچنین افزودنی‌های مختلفی مانند سیلیکات‌ها و فسفات‌ها را برای کمک به جلوگیری از خوردگی قطعات موتور و همچنین کمک به حفظ دمای خنک آن، اضافه می‌کنند.

  به طور کلی، آب یک مایع خنک کننده فوق العاده است، اما می تواند باعث خوردگی موتور و همچنین زنگ زدن اجزای داخلی آن شود. از طرف دیگر، ضدیخ دارای نقطه جوش بالاتر و نقطه انجماد کمتری نسبت به آب است که به محافظت از موتور شما در شرایط آب و هوایی شدید کمک می کند. به این ترتیب، از جوشیدن آب در هنگام گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  هنگامی که آب با ضد یخ مخلوط می شود، خواص آب با افزایش دمای جوش تغییر می کند و به آن اجازه می دهد گرمای بیشتری را تحمل کند. در نتیجه، توانایی آب برای خنک کردن موتور افزایش می ‌یابد زیرا رسانای عالی گرما است. محلول تشکیل شده گرمای بیشتری را بدون تغییر به حالت گازی حفظ می کند.

  همیشه توصیه می شود که ضد یخ را طبق دستورالعمل سازنده با آب مخلوط کنید. به این ترتیب که قبل از شروع هر گونه مخلوط کردن مایعات، حتما برچسب را بخوانید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که ضد یخ به دلیل طعم شیرین برای حیوانات سمی و برای گربه ها و سگ ها مضر و کشنده است. رایج ترین نسبت هایی که استفاده می شود ۷۰ درصد آب به ۳۰ درصد ضد یخ برای مناطق گرم تر کشور است، اما در مناطق سردتر بهتر است از نسبت ۵۰ به ۵۰ ضد یخ به آب استفاده شود.

  قبل از شروع مخلوط کردن ضدیخ غلیظ و آب، ابتدا باید دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید. بخشی به مشخصات استفاده از مایع خنک کننده یا ضد یخ اختصاص داده شده است. به همین ترتیب، همیشه ایده خوبی است که یک ظرف خالی تمیز در اطراف نگه دارید زیرا ممکن است در هنگام مخلوط کردن ضد یخ و آب مفید مورد استفاده قرار بگیرد.

  همچنین ذکر این نکته مفید است که آب لوله کشی دارای چندین ماده معدنی مانند کلسیم، منیزیم و ردپای آهن است که می تواند در سیستم خنک کننده شما رسوب کند و باعث آسیب شود. بنابراین، از آب غیر معدنی استفاده کنید زیرا اجزای داخلی خودرو شما را از بین نمی برد و باید مطمئن شوید که هر دو سیستم موتور و خنک کننده ماشین شما قبل از استارت کاملا خنک هستند. پس از تخلیه سیستم خنک کننده خودرو و ترکیب مخلوط مناسب آب و ضد یخ، مخلوط را در سیستم خنک کننده خودرو خود قرار دهید و آماده حرکت شوید.

  بسیار مهم است که مطمئن شوید وسیله نقلیه شما دارای غلظت مناسب آب برای ضدیخ در سیستم خنک کننده خود است. مخلوط مناسب ضد یخ و آب از رادیاتور و موتور در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می کند. اگر برای پر کردن مایع خنک کننده خود و تعیین وضعیت آن به کمک نیاز دارید، با مکانیک مورد اعتماد خود تماس بگیرید تا خنک کننده شما را به طور مناسب پر کند و به شما کمک کند تا بهترین ضد یخ را از تولید کننده ضدیخ تهیه کنید.

 • دستور پخت زرشک پلو با مرغ ریش ریش شده
 • منبع: https://motorbeast.org/how-to-mix-concentrated-antifreeze-with-water/

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  آدرس:
  تهران، کیلومتر ۲۸ جاده مخصوص
  بازرگانی شیمیایی آبان

  ایمیل:
  sup[at]abanchemical.ir

  تلفن:
  02122307530 – 02122307528
  09122107655 – 09122218316

  .Copyright © 2021 – All Rights Reserved

  WhatsApp

  abanchemical.ir

  چگونه باید ضدیخ را با آب مخلوط کنیم؟| هر چند وقت یک‌بار، موتور خودروی شما داغ می‌شود و برای حفظ دمای بهینه، به سیستم خنک‌ کننده نیاز دارد. سیستم خنک‌ کننده خودرو به انتقال گرما از موتور کمک می‌کند و به خودرو اجازه می‌دهد در دمای متوسط کار کند. ضد یخ باید دمای سرد را بدون یخ زدن حفظ کند و تضمین کند که موتور شما در سرد ترین موقع زمستان نیز، به آرامی کار می کند. با این حال، باید آب و ضد یخ را در مقادیر مناسب مخلوط کنید تا مطمئن شوید که خنک کننده عملکرد خود را به درستی انجام می دهد.  به طور کلی، مناطق گرم کشور ضد یخ را با آب به نسبت ۷۰ به ۳۰ مخلوط می کنند، اما اکثر سازندگان توصیه می کنند که آنها را ۵۰ به ۵۰ مخلوط کنید.

  برای اینکه ما به طور کامل بفهمیم که چه مقدار مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده ماشین نیاز داریم، ابتدا باید به طور کامل نحوه عملکرد ضد یخ را درک کنیم. ضد یخ از اتیلن گلیکول تشکیل شده است که با آب ترکیب می شود تا موتور شما را خنک کند و در برابر یخ زدگی مقاومت کند.

  سازندگان ضد یخ همچنین افزودنی‌های مختلفی مانند سیلیکات‌ها و فسفات‌ها را برای کمک به جلوگیری از خوردگی قطعات موتور و همچنین کمک به حفظ دمای خنک آن، اضافه می‌کنند.

  به طور کلی، آب یک مایع خنک کننده فوق العاده است، اما می تواند باعث خوردگی موتور و همچنین زنگ زدن اجزای داخلی آن شود. از طرف دیگر، ضدیخ دارای نقطه جوش بالاتر و نقطه انجماد کمتری نسبت به آب است که به محافظت از موتور شما در شرایط آب و هوایی شدید کمک می کند. به این ترتیب، از جوشیدن آب در هنگام گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  هنگامی که آب با ضد یخ مخلوط می شود، خواص آب با افزایش دمای جوش تغییر می کند و به آن اجازه می دهد گرمای بیشتری را تحمل کند. در نتیجه، توانایی آب برای خنک کردن موتور افزایش می ‌یابد زیرا رسانای عالی گرما است. محلول تشکیل شده گرمای بیشتری را بدون تغییر به حالت گازی حفظ می کند.

  همیشه توصیه می شود که ضد یخ را طبق دستورالعمل سازنده با آب مخلوط کنید. به این ترتیب که قبل از شروع هر گونه مخلوط کردن مایعات، حتما برچسب را بخوانید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که ضد یخ به دلیل طعم شیرین برای حیوانات سمی و برای گربه ها و سگ ها مضر و کشنده است. رایج ترین نسبت هایی که استفاده می شود ۷۰ درصد آب به ۳۰ درصد ضد یخ برای مناطق گرم تر کشور است، اما در مناطق سردتر بهتر است از نسبت ۵۰ به ۵۰ ضد یخ به آب استفاده شود.

  قبل از شروع مخلوط کردن ضدیخ غلیظ و آب، ابتدا باید دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید. بخشی به مشخصات استفاده از مایع خنک کننده یا ضد یخ اختصاص داده شده است. به همین ترتیب، همیشه ایده خوبی است که یک ظرف خالی تمیز در اطراف نگه دارید زیرا ممکن است در هنگام مخلوط کردن ضد یخ و آب مفید مورد استفاده قرار بگیرد.

  همچنین ذکر این نکته مفید است که آب لوله کشی دارای چندین ماده معدنی مانند کلسیم، منیزیم و ردپای آهن است که می تواند در سیستم خنک کننده شما رسوب کند و باعث آسیب شود. بنابراین، از آب غیر معدنی استفاده کنید زیرا اجزای داخلی خودرو شما را از بین نمی برد و باید مطمئن شوید که هر دو سیستم موتور و خنک کننده ماشین شما قبل از استارت کاملا خنک هستند. پس از تخلیه سیستم خنک کننده خودرو و ترکیب مخلوط مناسب آب و ضد یخ، مخلوط را در سیستم خنک کننده خودرو خود قرار دهید و آماده حرکت شوید.

  بسیار مهم است که مطمئن شوید وسیله نقلیه شما دارای غلظت مناسب آب برای ضدیخ در سیستم خنک کننده خود است. مخلوط مناسب ضد یخ و آب از رادیاتور و موتور در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می کند. اگر برای پر کردن مایع خنک کننده خود و تعیین وضعیت آن به کمک نیاز دارید، با مکانیک مورد اعتماد خود تماس بگیرید تا خنک کننده شما را به طور مناسب پر کند و به شما کمک کند تا بهترین ضد یخ را از تولید کننده ضدیخ تهیه کنید.

 • طرز تهيه ژيگو بوقلمون در فر
 • منبع: https://motorbeast.org/how-to-mix-concentrated-antifreeze-with-water/

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  آدرس:
  تهران، کیلومتر ۲۸ جاده مخصوص
  بازرگانی شیمیایی آبان

  ایمیل:
  sup[at]abanchemical.ir

  تلفن:
  02122307530 – 02122307528
  09122107655 – 09122218316

  .Copyright © 2021 – All Rights Reserved

  WhatsApp

  abanchemical.ir

  چگونه باید ضدیخ را با آب مخلوط کنیم؟| هر چند وقت یک‌بار، موتور خودروی شما داغ می‌شود و برای حفظ دمای بهینه، به سیستم خنک‌ کننده نیاز دارد. سیستم خنک‌ کننده خودرو به انتقال گرما از موتور کمک می‌کند و به خودرو اجازه می‌دهد در دمای متوسط کار کند. ضد یخ باید دمای سرد را بدون یخ زدن حفظ کند و تضمین کند که موتور شما در سرد ترین موقع زمستان نیز، به آرامی کار می کند. با این حال، باید آب و ضد یخ را در مقادیر مناسب مخلوط کنید تا مطمئن شوید که خنک کننده عملکرد خود را به درستی انجام می دهد.  به طور کلی، مناطق گرم کشور ضد یخ را با آب به نسبت ۷۰ به ۳۰ مخلوط می کنند، اما اکثر سازندگان توصیه می کنند که آنها را ۵۰ به ۵۰ مخلوط کنید.

  برای اینکه ما به طور کامل بفهمیم که چه مقدار مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده ماشین نیاز داریم، ابتدا باید به طور کامل نحوه عملکرد ضد یخ را درک کنیم. ضد یخ از اتیلن گلیکول تشکیل شده است که با آب ترکیب می شود تا موتور شما را خنک کند و در برابر یخ زدگی مقاومت کند.

  سازندگان ضد یخ همچنین افزودنی‌های مختلفی مانند سیلیکات‌ها و فسفات‌ها را برای کمک به جلوگیری از خوردگی قطعات موتور و همچنین کمک به حفظ دمای خنک آن، اضافه می‌کنند.

  به طور کلی، آب یک مایع خنک کننده فوق العاده است، اما می تواند باعث خوردگی موتور و همچنین زنگ زدن اجزای داخلی آن شود. از طرف دیگر، ضدیخ دارای نقطه جوش بالاتر و نقطه انجماد کمتری نسبت به آب است که به محافظت از موتور شما در شرایط آب و هوایی شدید کمک می کند. به این ترتیب، از جوشیدن آب در هنگام گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  هنگامی که آب با ضد یخ مخلوط می شود، خواص آب با افزایش دمای جوش تغییر می کند و به آن اجازه می دهد گرمای بیشتری را تحمل کند. در نتیجه، توانایی آب برای خنک کردن موتور افزایش می ‌یابد زیرا رسانای عالی گرما است. محلول تشکیل شده گرمای بیشتری را بدون تغییر به حالت گازی حفظ می کند.

  همیشه توصیه می شود که ضد یخ را طبق دستورالعمل سازنده با آب مخلوط کنید. به این ترتیب که قبل از شروع هر گونه مخلوط کردن مایعات، حتما برچسب را بخوانید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که ضد یخ به دلیل طعم شیرین برای حیوانات سمی و برای گربه ها و سگ ها مضر و کشنده است. رایج ترین نسبت هایی که استفاده می شود ۷۰ درصد آب به ۳۰ درصد ضد یخ برای مناطق گرم تر کشور است، اما در مناطق سردتر بهتر است از نسبت ۵۰ به ۵۰ ضد یخ به آب استفاده شود.

  قبل از شروع مخلوط کردن ضدیخ غلیظ و آب، ابتدا باید دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید. بخشی به مشخصات استفاده از مایع خنک کننده یا ضد یخ اختصاص داده شده است. به همین ترتیب، همیشه ایده خوبی است که یک ظرف خالی تمیز در اطراف نگه دارید زیرا ممکن است در هنگام مخلوط کردن ضد یخ و آب مفید مورد استفاده قرار بگیرد.

  همچنین ذکر این نکته مفید است که آب لوله کشی دارای چندین ماده معدنی مانند کلسیم، منیزیم و ردپای آهن است که می تواند در سیستم خنک کننده شما رسوب کند و باعث آسیب شود. بنابراین، از آب غیر معدنی استفاده کنید زیرا اجزای داخلی خودرو شما را از بین نمی برد و باید مطمئن شوید که هر دو سیستم موتور و خنک کننده ماشین شما قبل از استارت کاملا خنک هستند. پس از تخلیه سیستم خنک کننده خودرو و ترکیب مخلوط مناسب آب و ضد یخ، مخلوط را در سیستم خنک کننده خودرو خود قرار دهید و آماده حرکت شوید.

  بسیار مهم است که مطمئن شوید وسیله نقلیه شما دارای غلظت مناسب آب برای ضدیخ در سیستم خنک کننده خود است. مخلوط مناسب ضد یخ و آب از رادیاتور و موتور در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می کند. اگر برای پر کردن مایع خنک کننده خود و تعیین وضعیت آن به کمک نیاز دارید، با مکانیک مورد اعتماد خود تماس بگیرید تا خنک کننده شما را به طور مناسب پر کند و به شما کمک کند تا بهترین ضد یخ را از تولید کننده ضدیخ تهیه کنید.

 • طرز تهیه آبگوشت مرغ
 • منبع: https://motorbeast.org/how-to-mix-concentrated-antifreeze-with-water/

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  آدرس:
  تهران، کیلومتر ۲۸ جاده مخصوص
  بازرگانی شیمیایی آبان

  ایمیل:
  sup[at]abanchemical.ir

  تلفن:
  02122307530 – 02122307528
  09122107655 – 09122218316

  .Copyright © 2021 – All Rights Reserved

  WhatsApp

  abanchemical.ir

  چگونه باید ضدیخ را با آب مخلوط کنیم؟| هر چند وقت یک‌بار، موتور خودروی شما داغ می‌شود و برای حفظ دمای بهینه، به سیستم خنک‌ کننده نیاز دارد. سیستم خنک‌ کننده خودرو به انتقال گرما از موتور کمک می‌کند و به خودرو اجازه می‌دهد در دمای متوسط کار کند. ضد یخ باید دمای سرد را بدون یخ زدن حفظ کند و تضمین کند که موتور شما در سرد ترین موقع زمستان نیز، به آرامی کار می کند. با این حال، باید آب و ضد یخ را در مقادیر مناسب مخلوط کنید تا مطمئن شوید که خنک کننده عملکرد خود را به درستی انجام می دهد.  به طور کلی، مناطق گرم کشور ضد یخ را با آب به نسبت ۷۰ به ۳۰ مخلوط می کنند، اما اکثر سازندگان توصیه می کنند که آنها را ۵۰ به ۵۰ مخلوط کنید.

  برای اینکه ما به طور کامل بفهمیم که چه مقدار مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده ماشین نیاز داریم، ابتدا باید به طور کامل نحوه عملکرد ضد یخ را درک کنیم. ضد یخ از اتیلن گلیکول تشکیل شده است که با آب ترکیب می شود تا موتور شما را خنک کند و در برابر یخ زدگی مقاومت کند.

  سازندگان ضد یخ همچنین افزودنی‌های مختلفی مانند سیلیکات‌ها و فسفات‌ها را برای کمک به جلوگیری از خوردگی قطعات موتور و همچنین کمک به حفظ دمای خنک آن، اضافه می‌کنند.

  به طور کلی، آب یک مایع خنک کننده فوق العاده است، اما می تواند باعث خوردگی موتور و همچنین زنگ زدن اجزای داخلی آن شود. از طرف دیگر، ضدیخ دارای نقطه جوش بالاتر و نقطه انجماد کمتری نسبت به آب است که به محافظت از موتور شما در شرایط آب و هوایی شدید کمک می کند. به این ترتیب، از جوشیدن آب در هنگام گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  هنگامی که آب با ضد یخ مخلوط می شود، خواص آب با افزایش دمای جوش تغییر می کند و به آن اجازه می دهد گرمای بیشتری را تحمل کند. در نتیجه، توانایی آب برای خنک کردن موتور افزایش می ‌یابد زیرا رسانای عالی گرما است. محلول تشکیل شده گرمای بیشتری را بدون تغییر به حالت گازی حفظ می کند.

  همیشه توصیه می شود که ضد یخ را طبق دستورالعمل سازنده با آب مخلوط کنید. به این ترتیب که قبل از شروع هر گونه مخلوط کردن مایعات، حتما برچسب را بخوانید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که ضد یخ به دلیل طعم شیرین برای حیوانات سمی و برای گربه ها و سگ ها مضر و کشنده است. رایج ترین نسبت هایی که استفاده می شود ۷۰ درصد آب به ۳۰ درصد ضد یخ برای مناطق گرم تر کشور است، اما در مناطق سردتر بهتر است از نسبت ۵۰ به ۵۰ ضد یخ به آب استفاده شود.

  قبل از شروع مخلوط کردن ضدیخ غلیظ و آب، ابتدا باید دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید. بخشی به مشخصات استفاده از مایع خنک کننده یا ضد یخ اختصاص داده شده است. به همین ترتیب، همیشه ایده خوبی است که یک ظرف خالی تمیز در اطراف نگه دارید زیرا ممکن است در هنگام مخلوط کردن ضد یخ و آب مفید مورد استفاده قرار بگیرد.

  همچنین ذکر این نکته مفید است که آب لوله کشی دارای چندین ماده معدنی مانند کلسیم، منیزیم و ردپای آهن است که می تواند در سیستم خنک کننده شما رسوب کند و باعث آسیب شود. بنابراین، از آب غیر معدنی استفاده کنید زیرا اجزای داخلی خودرو شما را از بین نمی برد و باید مطمئن شوید که هر دو سیستم موتور و خنک کننده ماشین شما قبل از استارت کاملا خنک هستند. پس از تخلیه سیستم خنک کننده خودرو و ترکیب مخلوط مناسب آب و ضد یخ، مخلوط را در سیستم خنک کننده خودرو خود قرار دهید و آماده حرکت شوید.

  بسیار مهم است که مطمئن شوید وسیله نقلیه شما دارای غلظت مناسب آب برای ضدیخ در سیستم خنک کننده خود است. مخلوط مناسب ضد یخ و آب از رادیاتور و موتور در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می کند. اگر برای پر کردن مایع خنک کننده خود و تعیین وضعیت آن به کمک نیاز دارید، با مکانیک مورد اعتماد خود تماس بگیرید تا خنک کننده شما را به طور مناسب پر کند و به شما کمک کند تا بهترین ضد یخ را از تولید کننده ضدیخ تهیه کنید.

 • طرز تهیه شله زرد خانم گل آور
 • منبع: https://motorbeast.org/how-to-mix-concentrated-antifreeze-with-water/

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  آدرس:
  تهران، کیلومتر ۲۸ جاده مخصوص
  بازرگانی شیمیایی آبان

  ایمیل:
  sup[at]abanchemical.ir

  تلفن:
  02122307530 – 02122307528
  09122107655 – 09122218316

  .Copyright © 2021 – All Rights Reserved

  WhatsApp

  abanchemical.ir

  چگونه باید ضدیخ را با آب مخلوط کنیم؟| هر چند وقت یک‌بار، موتور خودروی شما داغ می‌شود و برای حفظ دمای بهینه، به سیستم خنک‌ کننده نیاز دارد. سیستم خنک‌ کننده خودرو به انتقال گرما از موتور کمک می‌کند و به خودرو اجازه می‌دهد در دمای متوسط کار کند. ضد یخ باید دمای سرد را بدون یخ زدن حفظ کند و تضمین کند که موتور شما در سرد ترین موقع زمستان نیز، به آرامی کار می کند. با این حال، باید آب و ضد یخ را در مقادیر مناسب مخلوط کنید تا مطمئن شوید که خنک کننده عملکرد خود را به درستی انجام می دهد.  به طور کلی، مناطق گرم کشور ضد یخ را با آب به نسبت ۷۰ به ۳۰ مخلوط می کنند، اما اکثر سازندگان توصیه می کنند که آنها را ۵۰ به ۵۰ مخلوط کنید.

  برای اینکه ما به طور کامل بفهمیم که چه مقدار مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده ماشین نیاز داریم، ابتدا باید به طور کامل نحوه عملکرد ضد یخ را درک کنیم. ضد یخ از اتیلن گلیکول تشکیل شده است که با آب ترکیب می شود تا موتور شما را خنک کند و در برابر یخ زدگی مقاومت کند.

  سازندگان ضد یخ همچنین افزودنی‌های مختلفی مانند سیلیکات‌ها و فسفات‌ها را برای کمک به جلوگیری از خوردگی قطعات موتور و همچنین کمک به حفظ دمای خنک آن، اضافه می‌کنند.

  به طور کلی، آب یک مایع خنک کننده فوق العاده است، اما می تواند باعث خوردگی موتور و همچنین زنگ زدن اجزای داخلی آن شود. از طرف دیگر، ضدیخ دارای نقطه جوش بالاتر و نقطه انجماد کمتری نسبت به آب است که به محافظت از موتور شما در شرایط آب و هوایی شدید کمک می کند. به این ترتیب، از جوشیدن آب در هنگام گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند.طرز تهیه ضد یخ ماشین

  هنگامی که آب با ضد یخ مخلوط می شود، خواص آب با افزایش دمای جوش تغییر می کند و به آن اجازه می دهد گرمای بیشتری را تحمل کند. در نتیجه، توانایی آب برای خنک کردن موتور افزایش می ‌یابد زیرا رسانای عالی گرما است. محلول تشکیل شده گرمای بیشتری را بدون تغییر به حالت گازی حفظ می کند.

  همیشه توصیه می شود که ضد یخ را طبق دستورالعمل سازنده با آب مخلوط کنید. به این ترتیب که قبل از شروع هر گونه مخلوط کردن مایعات، حتما برچسب را بخوانید. همچنین توجه به این نکته ضروری است که ضد یخ به دلیل طعم شیرین برای حیوانات سمی و برای گربه ها و سگ ها مضر و کشنده است. رایج ترین نسبت هایی که استفاده می شود ۷۰ درصد آب به ۳۰ درصد ضد یخ برای مناطق گرم تر کشور است، اما در مناطق سردتر بهتر است از نسبت ۵۰ به ۵۰ ضد یخ به آب استفاده شود.

  قبل از شروع مخلوط کردن ضدیخ غلیظ و آب، ابتدا باید دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید. بخشی به مشخصات استفاده از مایع خنک کننده یا ضد یخ اختصاص داده شده است. به همین ترتیب، همیشه ایده خوبی است که یک ظرف خالی تمیز در اطراف نگه دارید زیرا ممکن است در هنگام مخلوط کردن ضد یخ و آب مفید مورد استفاده قرار بگیرد.

  همچنین ذکر این نکته مفید است که آب لوله کشی دارای چندین ماده معدنی مانند کلسیم، منیزیم و ردپای آهن است که می تواند در سیستم خنک کننده شما رسوب کند و باعث آسیب شود. بنابراین، از آب غیر معدنی استفاده کنید زیرا اجزای داخلی خودرو شما را از بین نمی برد و باید مطمئن شوید که هر دو سیستم موتور و خنک کننده ماشین شما قبل از استارت کاملا خنک هستند. پس از تخلیه سیستم خنک کننده خودرو و ترکیب مخلوط مناسب آب و ضد یخ، مخلوط را در سیستم خنک کننده خودرو خود قرار دهید و آماده حرکت شوید.

  بسیار مهم است که مطمئن شوید وسیله نقلیه شما دارای غلظت مناسب آب برای ضدیخ در سیستم خنک کننده خود است. مخلوط مناسب ضد یخ و آب از رادیاتور و موتور در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می کند. اگر برای پر کردن مایع خنک کننده خود و تعیین وضعیت آن به کمک نیاز دارید، با مکانیک مورد اعتماد خود تماس بگیرید تا خنک کننده شما را به طور مناسب پر کند و به شما کمک کند تا بهترین ضد یخ را از تولید کننده ضدیخ تهیه کنید.

 • طرز تهیه راتاتویی بدون فر
 • منبع: https://motorbeast.org/how-to-mix-concentrated-antifreeze-with-water/

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  آدرس:
  تهران، کیلومتر ۲۸ جاده مخصوص
  بازرگانی شیمیایی آبان

  ایمیل:
  sup[at]abanchemical.ir

  تلفن:
  02122307530 – 02122307528
  09122107655 – 09122218316

  .Copyright © 2021 – All Rights Reserved

  WhatsApp

  abanchemical.ir


  منتشر شده

  در

  توسط

  برچسب‌ها:

  دیدگاه‌ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *