طرز پخت دمی گوجه با گوشتطرز پخت دمی گوجه با گوشت

طرز تهیه دمپخت شوید باقلا دمپخت شوید باقلا یکی از انواع غذاهای سنتی و خوشمزه شمال کشورمان است که می توانیم آنرا نسبت به ذائقه خود با هر نوع خورش گوشت یا …

طرز تهیه سیب زمینی تنوری بدون فر سیب زمینی تنوری یکی از انواع پیش غذاهای سالم بین المللی است که با این دستور آنرا با استفاده از قابلمه درست می کنیم ، …

طرز تهیه حلوا برنجی حلوای برنجی یکی از انواع حلواهای ساده و بسیار خوشمزه ایرانی است که با رسپی های متنوعی پخته می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله …

طرز پخت دمی گوجه با گوشت

دمپخت گوشت هم مانند دمی گوجه فرنگی یکی از انواع غذاهای سنتی و خوشمزه ایرانی است که با دستورهای متنوعی تهیه می شود، برای مشاهده آموزش آشپزی کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه دمپخت گوشت در ادامه با وبسایت چی شی همراه باشید.

برای تهیه دمپخت گوشت مجلسی ابتدا پیاز را به صورت نگینی ریز خرد می کنیم و در یک تابه مناسب تفت می دهیم تا پیاز سبک و شیشه ای شود ، سپس گوشت را مانند گوشت خورشتی یا کمی بزرگتر خرد می کنیم.

در این مرحله گوشت را به همراه مقداری فلفل سیاه و زردچوبه به تابه اضافه می کنیم و به خوبی تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند و سرخ شود. در ادامه رب گوجه فرنگی را اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم.

پس از اینکه رنگ رب گوجه فرنگی باز شد، گوجه فرنگی ها را پوست می گیریم و به صورت پوره شده به تابه اضافه می کنیم. در ادامه مواد را کمی مخلوط می کنیم تا یکدست شوند، سپس یک فنجان آب اضافه می کنیم و در قابلمه را می گذاریم.

حالا اجازه می دهیم گوشت با حرارت ملایم بپزد. در همین حین برنج را نسبت به نوع آن به همراه ۱ قاشق چایخوری نمک و آب ولرم می خیسانیم، سپس سیب زمینی ها را پوست می گیریم و به صورت حبه ای خرد می کنیم.

در این مرحله سیب زمینی ها را به صورت جداگانه سرخ می کنیم و کنار می گذاریم. در ادامه یک قابلمه مناسب را تا نصف آب پر می کنیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب به جوش بیاید، سپس کمی نمک و روغن مایع به آب جوش اضافه می کنیم.

 • طرز تهیه تارت سیب فرانسوی
 • در این مرحله برنج خیسانده شده را به آب جوش اضافه می کنیم و اجازه می دهیم به مدت ۷ تا ۱۰ دقیقه درون آب جوش بماند تا نرم شود. زمانی که دانه های برنج نرم شدند و مغزشان کمی گیر داشت باید برنج را آبکشی کنیم.

  حالا یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار می دهیم، سپس کمی روغن اضافه می کنیم و به سلیقه خود از سیب زمینی حلقه ای یا نان لواش برای ته دیگ استفاده می کنیم. در ادامه مقداری برنج روی ته دیگ می ریزیم.

  حالا مقداری از مخلوط گوشت و سیب زمینی سرخ کرده روی برنج می ریزیم. به همین ترتیب مواد را به صورت لایه ای داخل قابلمه می ریزیم، سپس درب قابلمه را می گذاریم و اجازه می دهیم برنج به مدت یک ساعت دم بکشد.

  پس از اینکه برنج دم کشید دمپخت را درون قابلمه مخلوط می کنیم تا تمام برنج رنگ بگیرد، سپس دمپخت گوشت را داخل ظرف مورد نظرمان می ریزیم و با گوشت های تکه ای تزیین کرده و به همراه ترشی یا سبزی خوردن سرو می کنیم.

  

  طرز تهیه خورش کدو مسما این خورش، یک خورش ایرانی است که از گوشت و کدو تهیه می شود. در این خورش از گوشت گوسفندی استفاده می شود که طعم فوق العاده …

  طرز تهیه کوفته انار گردو کوفته انار گردو یکی از انواع غذاهای خوشمزه و اصیل شمالی است که با مواد و دستور های متنوعی تهیه می شود، برای مشاهده آموزش کامل و …

  طرز تهیه کباب با سس نارنج کباب، یکی از غذاهای ملی ایران است که طرفداران بسیاری حتی در میان گردشگران خارجی دارد. انواع کباب از جمله کباب کوبیده، جوجه کباب، شیشلیک، کباب …

  طرز پخت دمی گوجه با گوشت
طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  دمی گوجه فرنگی که با نام دمپختک گوجه هم شناخته می شود یکی از غذاهای بسیار ساده و خوشمزه ایرانی است. این غذای خوشمزه از غذاهای ساده و فوری محسوب می شود که در زمان هایی که وقت کافی برای تهیه غذا نداریم می توانیم از دمی گوجه فرنگی استفاده کنیم، برای مشاهده آموزش آشپزی ساده و مرحله به مرحله طرز تهیه دمی گوجه فرنگی در ادامه با چی شی همراه باشید.

  برای تهیه دمی گوجه ساده ابتدا برای پخت انواع دمپختک باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید که انواع دمپختک ها را نباید به صورت آبکشی و برنج دان دان درست کنید، دمپختک باید به صورت کته پخته شود که علاوه طعم بهتر ، مواد مغذی آن نیز بیشتر است.

  ابتدا برنج را پس از پاک کردن، نسبت به نوع آن تقریبا حدود ۳۰ دقیقه در یک قابلمه مناسب می خیسانیم، به صورتی که آب حدود نصف یک بند انگشت بالاتر از سطح برنج باشد، سپس نصف قاشق غذاخوری نمک اضافه می کنیم.

  برای شروع پیازها را به صورت نگینی ریز یا خلالی به سلیقه خود خرد می کنیم و به همراه مقدار کمی روغن در یک تابه مناسب تفت می دهیم تا پیازها طلایی و سبک شوند، سپس مقداری زردچوبه و فلفل سیاه اضافه می کنیم و یک دقیقه دیگر پیازها را تفت می دهیم.

  در ادامه رب گوجه فرنگی را اضافه می کنیم و چند دقیقه ای تفت می دهیم تا طعم و بوی خامی رب گوجه فرنگی گرفته شود. در ادامه پوست گوجه فرنگی ها و سیب زمینی ها را می گیریم و آنها را به صورت مکعبی کوچک خرد می کنیم.

  در این مرحله سیب زمینی ها و گوجه فرنگی های خرد شده را به مقداری نمک و کره به تابه اضافه می کنیم و مواد را روی حرارت ملایم چند دقیقه تفت می دهیم تا روغن بیندازد و آب آن به طور کامل جمع شود. در همین حین قابلمه حاوی برنج را روی حرارت زیاد قرار می دهیم.

 • طرز تهیه جوانه گندم برای نوزاد
 • اجازه می دهیم تا آب موجود در قابلمه برنج تبخیر شود سپس زمانی که مقدار کمی آب داخل قابلمه باقیمانده بود مخلوط گوجه فرنگی تفت داده شده را به قابلمه اضافه می کنیم و به خوبی با برنج مخلوط می کنیم تا زمانیکه آب برنج جمع شود.

  پس از تبخیر شدن آب موجود در قابلمه حرارت زیر قابلمه ار کم می کنیم و زیر قابلمه یک شعله پخش کن قرار می دهیمتا ته دیگ برنج نسوزد. حدود ۴۵ دقیقه زمان برای دم کشیدن برنج نیاز است، در پایان دمی گوجه فرنگی را به همراه ترشی مخلوط یا سالاد شیرازی سرو می کنیم.

  برای مقدار مواد بالا حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم گوشت چرخ کرده را پس از اینکه پیاز را به همراه ادویه ها تفت دادیم اضافه می کنیم و به خوبی تفت می دهیم تا گوشت تغییر رنگ دهد، سپس رب گوجه فرنگی را اضافه می کنیم و باقی مراحل را مانند بالا ادامه می دهیم.

  فقط قبل از اینکه بخواهیم سیب زمینی را به تابه اضافه کنیم، بعد از اضافه کردن رب گوجه فرنگی و گوجه فرنگی نصف فنجان آب به تابه اضافه می کنیم و درب تابه را ۳۰ دقیقه می گذاریم تا آب کشیده شود و گوشت به طور کامل بپزد.

  طبقه بندی: سیب زمینیگوجه فرنگی

   

  دمپخت گوجه و سیب زمینی

  طرز پخت دمی گوجه با گوشت

   

  روش پخت برنج به نوع برنج مورد استفاده بستگی دارد؛ بنابراین باید برنج مناسب هر دستور غذایی را انتخاب کرد. دمپخت یکی از روش‌های ساده‌ی پخت برنج بر روی حرارت ملایم است که کمترین عطر و طعم را به برنج می‌دهد. در این روش آب را در قابلمه‌ای به جوش آورده، کمی نمک به آن اضافه می‌کنند، سپس برنج را در آب جوش می‌ریزند.طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  وقتی دوباره آب به جوش آمد، حرارت را کم می‌کنند و صبرمی کنند تا برنج بجوشد و آب اضافه جذب برنج شود. تغییر دادن مقدار آب تعیین شده در دستور پخت و هم زدن متوالی می‌تواند باعث شکستن دانه‌های برنج و خارج شدن نشاسته چسبناک از برنج شود.

  دمپختک، تنوع زیادی دارد از دمپختک باقلا گرفته تا دمپختک با نیمرو که در آن‌ها از انواع حبوبات استفاده می‌شود. دمپخت گوجه، یکی از غذا‌های محبوب در میان مردم تهران و شهر‌های مرکزی است. این غذای خوشمزه و ساده یا به صورت دمپخت گوجه ساده طبخ می‌گردد یا در آن از سیب زمینی و گوشت استفاده می‌شود که در این مطلب قصد داریم شما را با طرز تهیه آن‌ها آشنا سازیم. 

   

  نام دیگر این دمپخت در تهران استانبولی پلو است، و غالبا مقداری قیمه ساده هم به آن می‌زنند؛ در جنوب ایران (فارس و خوزستان) آن را شله تماته‌ای می‌نامند (تماته همان گوجه فرنگی است) و معمولا بدون گوشت درست می‌کنند؛ اگرچه نام این دمی ظاهرا از سیب زمینی استانبولی گرفته شده، ولی آن را بدون سیب زمینی یا با سیب زمینی پشندی هم می‌توان درست کرد.

   

  طرز پخت دمی گوجه با گوشت


  دستور تهیه:

 • طرز تهیه چلو گوشت ساده نی نی سایت
 •  

   

  طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  دمپخت گوجه و سیب زمینی

   

  نوع دیگری از دمپخت گوجه وجود دارد که در آن از گوشت استفاده می‌شود. در این دمپخت می‌توان از گوشت قرمز خرد شده یا گوشت چرخ کرده استفاده کرد یا به جای گوشت قرمز، مرغ خرد شده به کار برد؛ که در اینصورت تنها زمان پخت غذا متفاوت است. اگر هم اهل امتحان کردن مزه‌های جدید هستید پلو گوجه با سوسیس را نوش جان کنید.

   

  طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  دستور تهیه:

  دمپخت گوجه با گوشت

   

  طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  در این مطلب شما را با طرز تهیه دمپخت گوجه آشنا کردیم؛ همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره شده، قبلا شما را با دستورهای تهیه‌ی دمپختک، دمپختک باقلا و دمپختک با نیمرو کرده‌ایم. اگر از مصرف برنج در رژیم غذاییتان خسته شده‌اید خوراک سیب زمینی و گوجه را امتحان کنید.

  براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی، رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در مدت کوتاهه. با رژیم گروهی علاوه بر این که رژیم اختصاصی خودت رو دریافت می‌کنی، تو گروه‌های لاغری عضو می‎شی و تا عید ۱۲ کیلو وزن کم می‌کنی.

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  با سلام و سپاس از مطلب خوبتون. اینکه آب دمپخت چقدر باشه دغدغه همیشگی منه. یعنی دمپختهام شله میشن چون میترسم کم آب بریزم و نپخته بمونه. میشه بگین چیکار کنم که پیمانه‌ش دستم بیاد؟ منظورتون از 7 تا پیمانه دقیقاً چند لیتره؟ اگه بعد از ریختن برنج فهمیدم آبش زیاده راهی ندارم؟ ممنونم.

  سلام. شما باید پیمانه انتخابی‌تان برای برنج و آب و سایر مواد یکسان باشد اما در مورد پیمانه های استاندارد یک پیمانه آب حدود 200 گرم است.

  با عضویت رایگان در پلتفرم ستاره به گلچینی ازبهترین مطالب و منابع اطلاعاتی به زبان فارسی دست پیدا کرده و از ابزارها و امکانات مخصوص کسب و کارها نیز استفاده نمایید.

  طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  گوجه پلو یک غذای خوشمزه است که شباهت زیادی به استانبولی دارد. این غذا را می توان با برنج ایرانی درجه یک تهیه نمود. این غذا در اکثر نقاط ایران تهیه می‌شود. می توانید برای خرید برنج درجه یک و با کیفیت برای پخت این غذای خوشمزه به فروشگاه اینترنتی گیلان کشت مراجعه کنید.

   

   

  جهت تهیه گوجه پلو با گوشت ابتدا پیاز را رنده و یا ریز خورد کنید.

  پیازهای خورد شده را درون ماهیتابه ریخته و تفت دهید.طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  گوجه ها را رنده کنید تا کاملا پوره شود و سپس بعد از اینکه پیاز ها رنگشان تغییر کرد گوجه و مقداری نمک و فلفل و زردچوبه را نیز اضافه نمایید.

  مواد درون ماهیتابه را تا زمانیکه آب گوجه تبخیر شود ادامه دهید.

  در این مرحله مقداری ادویه پاپریکا و یک قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی جهت خوشرنگ تر شدن نیز اضافه نمایید.

  طرز پخت دمی گوجه با گوشت

   

  و در نهایت ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون اضافه کرده و حرارت را خاموش کنید.

 • طرز تهیه آبگوشت مرغ با نخود
 • برنج را به روش آبکش تهیه نمایید و مخلوط گوجه را نیز لابه لای برنج ریخته و با اضافه کردن یک لیوان آب برنج را دم کنید. در این فاصله گوشت را همراه با ۱ عدد پیاز رنده شده نیز ورز داده و به صورت کوفته های کوچک در بیاورید.

  کوفته‌ها  را درون ماهیتابه حاوی مقداری روغن سرخ کنید. سیب زمینی ها را نگینی خورد کرده و سرخ نمایید.

  گوجه پلوی آماده شده را همراه با کوفته و سیب زمینی میل نمایید.  

  کلام اخر

  این غذا یکی از غذاهای ایرانی بوده که ترکیب اصلی آن برنج می باشد. شما می توانید با خرید برنج درجه از فروشگاه اینترنتی گیلان کشت طعم ویژه ای به آن ببخشید.

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

  طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  دیدگاه *

  نام *

  ایمیل *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  محصولات با کیفیت مانند برنج به دلیل تولید پایین و تقاضای و قیمت بالایی که داره کمتر در بازار های عمومی در دسترس قرار داره.برای تهیه این محصولات لازمه به اون شهر یا استان سفر کنید و با سعی و خطا بین فروشنده ها و کشاورزان مختلف اونم در حجم بالا خرید خودتون رو انجام بدین که اونم نشدنیه.استان گیلان یه منطقه خاص جغرافیاییه که محصولات کشاورزی منحصر به فردی داره که تو کمتر نقطه ای از جهان همچین محصولی با این کیفیت میتونید تهیه کنید.گیلان کشت این محصولات فوق‌العاده رو با بسته بندی بندی های مناسب و زیبا و با رعایت اصول بهداشتی و کنترل کیفی براتون آماده کرده تا بتونید از این محصولات با کیفیت و طبیعی لذت ببرید.همچنین گیلان کشت با تکیه بر توان تولیدی بالای خود آماده تامین کالا برای مشتریانی که درخواست خرید عمده برنج ,  خرید عمده سبوس برنج , خرید عمده پوسته برنج , خرید خاکستر پوسته برنج , خرید عمده نیم دانه برنج ,  خرید برنج ,   خرید برنج هاشمی خرید برنج گیلان کشت دارند می باشد

  دمی گوجه فرنگی

  دمی گوجه فرنگی یکی از انواع غذاهای پلویی ایرانی است که مانند دمپختک به عنوان یک غذای ساده برای شام یا ناهار و البته بسیار پر طرفدار مورد استفاده قرار می گیرد. برای مجلسی تر کردن این غذا می توانید به آن گوشت یا مرغ هم اضافه کنید با به صورت گیاهی بدون گوشت تهیه کنید.. دمی گوجه یا استانبولی یکی از خوشمزه ترین و سریع ترین راه های تهیه غذا می باشد که شما می توانید با افزودن ادویه های معطر عطر و بو این غذا را بیشتر کنید. با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۲ نفر دمی گوجه فرنگی تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقداری کمتر یا بیشتری دمی گوجه فرنگی تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی دمی گوجه فرنگی با پورتال پارسی دی همراه باشید.

   

  مواد لازم برای ۲ نفر

  طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  دستور پخت

  برای تهیه دمی گوجه فرنگی ساده ابتدا گوجه فرنگی ها را تمیز می شوییم و رنده ریز می کنیم. برنج را می شوییم و ۲ الی ۳ مرتبه آب آن را تعویض می کنیم و در قابلمه ای می ریزیم و در نهایت آب روی برنج را خالی می کنیم و ۲ لیوان آب به همراه کمی نمک بریزید و بگذارید برای حداقل ۲ ساعت خیس بخورد.

   

   

   

   

 • طرز تهیه خورشت فسنجان خوشمزه و مجلسی
 •  

   

   

  همچنین ببینید

  1. گوشت 200 گرم

  2. پیاز 3 عدد متوسط

  3. گوجه 500 گرم

  4. برنج 4 پیمانه

  طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  5. اب 6 پیمانه

  6. ادویه ( نمک )

  7. روغن به میزان لازم

  روش پخت:

  برنج را با اب جوش و نمک خیس داده.

  در قابلمه پیاز خرد شده را با 6 قاشق غذا خوری روغن با حرارت کم سرخ کرده بعد گوشت را به اندازه ی نصف

 • طرز تهیه خورشت فسنجان با مرغ دونفره
 • بند انگشت خرد کرده و با کمی نمک به مواد اضافه کرده و خوب سرخ می کنیم و بعد گوجه ی ریز خرد شده

  را اضافه می کنیم و می گذاریم اب گوجه جذب مواد شود وقتی که اب گوجه جذب شد 5 دقیقه ایی می گذاریم

  تا خوب گوجه با مواد سرخ شود.بعد اب را اضافه کرده و حرارت را زیاد می کنیم تا جوش بیایدبعد 5 قاشق غذا

  خوری روغن و برنج را اضافه می کنیم و با حرارت متوسط می گذاریم تا اب برنج جذب شود بعد برنج را دم انداخته

  و حرارت را کم کرده و 45 دقیقه بعد حرارت را می بندیم.

  صفحه نخست » 👨‍🍳 آموزش آشپزی آسان » 🍲 دستور پخت غذا » طرز تهیه دمی گوجه فرنگی با سیب زمینی [گوجه پلو – دمپختک گوجه]

  یکی از غذاهای ساده و بدون گوشت و البته بسیار خوشمزه دمی گوجه فرنگی است. در این مطلب با طرز تهیه این غذای لذیذ که به آن دمپختک گوجه و استامبولی گوجه هم می گویند آشنا می شوید.

  Dami-e Gojeh Farangi Recipe

  برنج را شسته و یکی دو ساعت خیس می کنیم.

  طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  ایتدا پیاز را خرد کرده و در روغن سرخ می کنیم، زردچوبه و نمک اضافه کرده و تفت می دهیم.

  سیب زمینی ها را حبه ای خرد کرده و به پیازها اضافه می کنیم. کمی تفت می دهیم.

  گوجه ها را رنده یا ریز خرد کرده و به مواد اضافه می کنیم.

  آبش که کشیده شد رب گوجه فرنگی و فلفل را اضافه می کنیم.

  اکنون برنج را اضافه کرده و به اندازه یک بند انگشت آب می ریزیم.

  حرارت را کمی زیاد کرده تا به جوش آید، سپس شعله را متوسط کنید.

 • طرز تهیه پیتزا در فر برقی آلتون
 • وقتی برنج در حد آبکش کردن شد، زعفران ریخته، حرارت را کم می کنیم و دمی می گذاریم.

  دقت کنید این برنج زود ته می گیرد.

  در صورت تمایل هنگام سرو روی برنج کره آب شده بریزید.

  این غذا را می توانید با سبزی، انواع ترشی، ماست و سالاد شیرازی سرو نمایید.

  در این غذا زردچوبه کم بریزید تا قرمزی گوجه حفظ شود.

  اگر گوجه ها قرمز و رسیده باشند می توانید رب را حذف کنید.

  این غذا را می توانید به صورت آبکش هم بپزید. مواد آماده شده را لابلای برنج بریزید و دم کنید.

  در صورتی که آبکش می کنید می توانید نان یا سیب زمینی با هر چه دوست دارید ته دیگ بگذارید.

  می توانید سیب زمینی را حذف کنید. (من همیشه بدون سیب زمینی می پزم. )

  می توانید سیب زمینی ها را سرخ کرده و وقتی برنج به جوش آمد به آن اضافه کنید.

  در صورت تمایل یکی دو حبه سیر را خرد کرده و همراه پیاز تفت دهید.

  برای خوش عطر شدن غذا می توانید فلفل دلمه ای خرد شده هم بریزید.

  برخی گوجه را همراه برنج اضافه می کنند.

  برای سرو این غذا می توانید آن را در قالب ریخته و در ظرف سرو برگردانید.

  ماش پلو یک غذای ایرانی بسیار خوشمزه و مغذی است. این غذای ساده و لذیذ …

  تزیین دم پخت گوجه قالبی با سبزیجات و گوجه

  دمی گوجه فرنگی خوشمزه

  دمی گوجه با گوشت چرخ کرده

  قالبی کردن دمی گوجه و تزیین با گلهای گوجه و سبزی

  یک مدل تزیین بسیار زیبای دمی گوجه قالبی با گل هایی از پیاز و هویجطرز پخت دمی گوجه با گوشت

  شما این پلو خوشمزه را چطور درست می کنید؟ نظرات خود را با ما و دوستانتان در میان بگذارید.

  براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی، رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در مدت کوتاهه. با رژیم گروهی علاوه بر این که رژیم اختصاصی خودت رو دریافت می‌کنی، تو گروه‌های لاغری عضو می‎شی و تا عید 12 کیلو وزن کم می‌کنی

  نام:

  9
   + 
  سه
   = 

  .hide-if-no-js {
  display: none !important;
  }

  جستجو در سایت

  دمپخت گوجه نوعی دمی پلو و یکی از انواع غذاهای سنتی پرطرفدار و خوشمزه ایرانی است که ارزش غذایی زیادی دارد و سرشار از انرژی، کربوهیدرات، پروتئین، آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز و … است. این غذای ساده و خوشمزه، بسیار سریع و راحت آماده می‌شود که در شهرهای مرکزی ایران و غرب و جنوب غرب، مصرف بسیار بالایی دارد که در دو نوع دمپخت گوجه با سیب‌زمینی یا همراه با گوشت آماده می‌شود.

  دمپخت گوجه، از لحاظ ظاهر و همچنین موادی که برای تهیه آن به کار می‌رود، شباهت زیادی به استانبولی دارد و با اسم‌هایی مثل دمی گوجه، دمپخت گوجه و کته گوجه شناخته می‌شود و همچنین در استان بوشهر با اسم شله تماته‌ای آن را می‌شناسند. ترکیبات اصلی این نوع غذا، برنج و گوجه فرنگی است که معمولا برای خوش‌طعم کردن آن، از ادویه‌های خوش‌عطر و همچنین از موادی مثل گوشت، مرغ و یا سیب‌زمینی استفاده می‌کنند. در این مقاله از بلاگ اسنپ مارکت با دستور پخت دمپخت گوجه آشنا میشویم.

  غذاهای سنتی ایران، بسیار خوشمزه و همه‌پسند هستند به گونه‌ای که مردم شهرهای دیگر این غذاها را مختص مردم یک شهر می‌دانند و در هنگام سفر به استان‌های مختلف ناخودآگاه یاد غذای آن قسمت افتاده و عطر و بوی آن را در ناخودآگاه خود استشمام می‌کنند. کته گوجه‌ای و یا دمپختک گوجه نیز از همین غذاهای سنتی است که با یک بار مزه کردن آن، تا سال‌های زیاد از ذهن انسان پاک نمی‌شود. این غذای خوش‌طعم و خوش‌عطر اگر به درستی و با صبر و همچنین به روش صحیح و اصولی تهیه شود می‌تواند یک وعده غذایی دلچسب باشد که به همراه بورانی‌های ماستی و یا سالاد شیرازی می‌توانید میل کنید.

  دمپخت گوجه، غذایی خوش عطر و خوش طعم است که اگر به صورت صحیح درست نشود، ممکن است شفته‌ای شود و حالت خمیر و وارفته‌ای به خود بگیرد که در این صورت طعم خوبی ندارد، بنابراین بهتر است به روش سنتی تهیه شود تا در نهایت یک غذای لذیذ و خوشمزه تهیه شود. در اینجا طرز تهیه این غذای خوش‌طعم را توضیح می‌دهیم.طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  مواد لازم برای تهیه دمپخت گوجه برای  چهار نفر به شرح زیر است:

  برای تهیه این نوع پلوی ساده و خوشمزه، پس از خرید برنج، ابتدا آن را شسته و 2 الی 3 مرتبه آب آن را خالی می‌کنیم تا تمیز شود و شیره اضافه آن گرفته شود و در یک ظرف می‌ریزیم، کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و با آب فراوان می‌گذاریم حدود 2 الی 3 ساعت بماند تا به اندازه کافی خیس بخورد. بعد از آن گوجه‌ها را تمیز شسته، پوست آنها را جدا کرده و رنده می‌کنیم.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه پیاز متوسط را شسته و پوست آن را جدا می‌کنیم و به صورت نگینی آن را خرد می‌کنیم، تابه‌ یا قابلمه‌ای را بر روی حرارت می‌گذاریم، مقداری روغن در آن می‌ریزیم، کمی صبر می‌کنیم تا روغن داغ شود. بعد از آن پیازهای نگینی را به روغن اضافه می‌کنیم و مرتب تفت می‌دهیم تا به رنگ طلایی درآیند سپس نمک و ادویه‌هایی مثل فلفل و زردچوبه و ادویه کاری را به پیازهای سرخ شده اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم.

  در این مرحله گوجه‌های رنده شده را به پیاز و مواد داخل قابلمه اضافه می‌کنیم  و مرتب تفت می‌دهیم تا با هم مخلوط شوند. در این مرحله باید بگذاریم گوجه و مواد مدت زمانی بر روی حرارت بپزند تا آب گوجه‌ها کاملا تبخیر شود.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه نوبت به اضافه کردن رب گوجه می‌رسد. در این مرحله، باید به مواد محتوای تابه، رب گوجه اضافه کنیم  و کمی آن را تفت دهیم تا بوی خامی آن از بین برود و بعد از آن، مواد را به هم بزنیم و  مقدار دو پیمانه آب به آن اضافه کنیم و بر روی حرارت ملایم بگذاریم تا کمی به همراه آب بپزد و مواد رنگ خوبی بگیرد و دست آخر کمی زعفران و کره به مواد اضافه می‌کنیم، حرارت را کم می‌کنیم و مدت کمی صبر می‌کنیم تا مواد رنگ زعفران را به خود جذب کند و خوش‌رنگ شود.

 • روش پخت تاس کباب با به
 • در مرحله آخر، برنج را به مواد اضافه می‌کنیم و خوب با هم مخلوط می‌کنیم و بر روی حرارت قرار می‌دهیم تا به همراه مواد پخته شود؛ مقداری روغن به برنج اضافه می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا آب آن کاملا تبخیر شود. بعد از آن، شعله حرارت را کم کرده و یک دمکش بر روی  قابلمه می‌گذاریم و به مدت 30 الی 45 دقیقه غذا را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا دم بکشد و آماده شود.

  دم پخت گوجه را می‌توان به همراه مرغ درست کرد تا هم خوشمزه‌ تر شود و هم بتوان آن را به عنوان غذایی برای دورهمی‌های ساده و دوستانه سرو کرد. طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با مرغ تنها لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را به خوبی بشویید. پس از آن، گوجه‌ها را با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید. توجه داشته باشید که جدا کردن پوست گوجه باعث می‌شود تا غذای شما ظاهر بهتری داشته باشد و مجلسی تر باشد.

  پیازها را به خوبی بشویید، پوست آن‌ها را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از انجام این کار، آن‌ها را به همراه اندکی روغن در ماهیتابه بریزید و تا جایی که طلایی شوند، آن‌ها را سرخ کنید.

  پس از این که پیاز طلایی شد، پوره گوجه فرنگی را به همراه اندکی نمک، زردچوبه و فلفل سیاه درون ماهیتابه بریزید و تفت دهید. پس از آن که گوجه‌ها آب انداخت، 2 لیوان آب نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید که روی شعله ملایم به آرامی بپزند.

  مرغ‌ها را در ماهیتابه به همراه اندکی روغن سرخ کنید. پس از این که مرغ‌ها به خوبی سرخ شدند، آن‌ها را به ماهیتابه دیگری که در آن پیاز، پوره گوجه فرنگی و ادویه‌ها قرار دارند، اضافه کنید. در این مرحله برای خوشرنگ ‌تر شدن غذا رب گوجه را نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید. توجه داشته باشید که بهتر است مرغ را در قطعات کوچک خرد کنید. حتی می‌توانید مرغ را پس از پختن ریش ریش کنید.

  برنج را به همراه اندکی روغن و نمک درون قابلمه ‌ای پر با میزان مناسب آب بریزید. پس از این که برنج به مرحله آبکش کردن رسید، محتویات ماهیتابه را درون قابلمه بریزید و با برنج به خوبی ترکیب کنید. اجازه دهید تا برنج دم بکشد. پس از آن غذای شما آماده است. آن را بکشید و سرو کنید.

  دمپخت گوجه را با گوشت چرخ کرده یا تکه‌ ای نیز می‌توان درست کرد. طرز تهیه و مواد لازم برای تهیه این نوع دمپخت به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با گوشت باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را بشویید و با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید.

  پیاز را بشویید، پوست آن را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از آن پیاز را درون ماهیتابه با کمی روغن تا زمان طلایی شدن تفت دهید. زمانی که پیاز طلایی شد، به آن پوره گوجه فرنگی، ادویه‌ها و آب را اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا به صورت ملایم این مواد با هم پخته شوند.

  گوشت چرخ کرده یا خرد شده را تفت دهید تا بپزد و آن را به ماهیتابه اضافه کنید و با سایر مواد هم بزنید.

  برنج را درون قابلمه با آب، روغن و نمک بریزید و اجازه دهید تا آب آن تبخیر شود. زمانی که آب برنج کاملاً تبخیر نشده بود، محتویات ماهیتابه را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. اجازه دهید تا برنج دم بکشد و غذای شما آماده شود.

  برای تهیه یک دمپخت گوجه‌ای خوشمزه و باکیفیت باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهیم که در اینجا به توضیح چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

  در این مطلب طرز تهیه دمپخت گوجه خانگی لذیذ و اصیل ایرانی را با هم مرور کردیم. همچنین با طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ و گوشت نیز آشنا شدیم. ممکن است شما دوست داشته باشید این غذا را در خانه درست کنید اما تمام مواد اولیه لازم برای تهیه این غذا را نداشته باشید. برای حل این مشکل تنها کافی است که اپلیکیشن اسنپ مارکت را نصب و باز کنید. پس از آن می‌توانید مواد اولیه پخت این غذا و بسیاری دیگر از نیازهای خانه را سفارش دهید و در اسرع وقت جلوی در منزل تحویل بگیرید

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  لطفا کپچا را تکمیل کنید:
  + 22 = 27

  25000 تومن تخفیف تو اسنپ‎‌مارکت داری، اینجا کلیک کن خریدتو نهایی کن!

  کلیه حقوق سایت متعلق به اسنپ مارکت می باشد.

  جستجو در سایت

  دمپخت گوجه نوعی دمی پلو و یکی از انواع غذاهای سنتی پرطرفدار و خوشمزه ایرانی است که ارزش غذایی زیادی دارد و سرشار از انرژی، کربوهیدرات، پروتئین، آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز و … است. این غذای ساده و خوشمزه، بسیار سریع و راحت آماده می‌شود که در شهرهای مرکزی ایران و غرب و جنوب غرب، مصرف بسیار بالایی دارد که در دو نوع دمپخت گوجه با سیب‌زمینی یا همراه با گوشت آماده می‌شود.

  دمپخت گوجه، از لحاظ ظاهر و همچنین موادی که برای تهیه آن به کار می‌رود، شباهت زیادی به استانبولی دارد و با اسم‌هایی مثل دمی گوجه، دمپخت گوجه و کته گوجه شناخته می‌شود و همچنین در استان بوشهر با اسم شله تماته‌ای آن را می‌شناسند. ترکیبات اصلی این نوع غذا، برنج و گوجه فرنگی است که معمولا برای خوش‌طعم کردن آن، از ادویه‌های خوش‌عطر و همچنین از موادی مثل گوشت، مرغ و یا سیب‌زمینی استفاده می‌کنند. در این مقاله از بلاگ اسنپ مارکت با دستور پخت دمپخت گوجه آشنا میشویم.

  غذاهای سنتی ایران، بسیار خوشمزه و همه‌پسند هستند به گونه‌ای که مردم شهرهای دیگر این غذاها را مختص مردم یک شهر می‌دانند و در هنگام سفر به استان‌های مختلف ناخودآگاه یاد غذای آن قسمت افتاده و عطر و بوی آن را در ناخودآگاه خود استشمام می‌کنند. کته گوجه‌ای و یا دمپختک گوجه نیز از همین غذاهای سنتی است که با یک بار مزه کردن آن، تا سال‌های زیاد از ذهن انسان پاک نمی‌شود. این غذای خوش‌طعم و خوش‌عطر اگر به درستی و با صبر و همچنین به روش صحیح و اصولی تهیه شود می‌تواند یک وعده غذایی دلچسب باشد که به همراه بورانی‌های ماستی و یا سالاد شیرازی می‌توانید میل کنید.

  دمپخت گوجه، غذایی خوش عطر و خوش طعم است که اگر به صورت صحیح درست نشود، ممکن است شفته‌ای شود و حالت خمیر و وارفته‌ای به خود بگیرد که در این صورت طعم خوبی ندارد، بنابراین بهتر است به روش سنتی تهیه شود تا در نهایت یک غذای لذیذ و خوشمزه تهیه شود. در اینجا طرز تهیه این غذای خوش‌طعم را توضیح می‌دهیم.طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  مواد لازم برای تهیه دمپخت گوجه برای  چهار نفر به شرح زیر است:

  برای تهیه این نوع پلوی ساده و خوشمزه، پس از خرید برنج، ابتدا آن را شسته و 2 الی 3 مرتبه آب آن را خالی می‌کنیم تا تمیز شود و شیره اضافه آن گرفته شود و در یک ظرف می‌ریزیم، کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و با آب فراوان می‌گذاریم حدود 2 الی 3 ساعت بماند تا به اندازه کافی خیس بخورد. بعد از آن گوجه‌ها را تمیز شسته، پوست آنها را جدا کرده و رنده می‌کنیم.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه پیاز متوسط را شسته و پوست آن را جدا می‌کنیم و به صورت نگینی آن را خرد می‌کنیم، تابه‌ یا قابلمه‌ای را بر روی حرارت می‌گذاریم، مقداری روغن در آن می‌ریزیم، کمی صبر می‌کنیم تا روغن داغ شود. بعد از آن پیازهای نگینی را به روغن اضافه می‌کنیم و مرتب تفت می‌دهیم تا به رنگ طلایی درآیند سپس نمک و ادویه‌هایی مثل فلفل و زردچوبه و ادویه کاری را به پیازهای سرخ شده اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم.

  در این مرحله گوجه‌های رنده شده را به پیاز و مواد داخل قابلمه اضافه می‌کنیم  و مرتب تفت می‌دهیم تا با هم مخلوط شوند. در این مرحله باید بگذاریم گوجه و مواد مدت زمانی بر روی حرارت بپزند تا آب گوجه‌ها کاملا تبخیر شود.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه نوبت به اضافه کردن رب گوجه می‌رسد. در این مرحله، باید به مواد محتوای تابه، رب گوجه اضافه کنیم  و کمی آن را تفت دهیم تا بوی خامی آن از بین برود و بعد از آن، مواد را به هم بزنیم و  مقدار دو پیمانه آب به آن اضافه کنیم و بر روی حرارت ملایم بگذاریم تا کمی به همراه آب بپزد و مواد رنگ خوبی بگیرد و دست آخر کمی زعفران و کره به مواد اضافه می‌کنیم، حرارت را کم می‌کنیم و مدت کمی صبر می‌کنیم تا مواد رنگ زعفران را به خود جذب کند و خوش‌رنگ شود.

 • طرز تهیه استیک گوشت در تابه
 • در مرحله آخر، برنج را به مواد اضافه می‌کنیم و خوب با هم مخلوط می‌کنیم و بر روی حرارت قرار می‌دهیم تا به همراه مواد پخته شود؛ مقداری روغن به برنج اضافه می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا آب آن کاملا تبخیر شود. بعد از آن، شعله حرارت را کم کرده و یک دمکش بر روی  قابلمه می‌گذاریم و به مدت 30 الی 45 دقیقه غذا را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا دم بکشد و آماده شود.

  دم پخت گوجه را می‌توان به همراه مرغ درست کرد تا هم خوشمزه‌ تر شود و هم بتوان آن را به عنوان غذایی برای دورهمی‌های ساده و دوستانه سرو کرد. طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با مرغ تنها لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را به خوبی بشویید. پس از آن، گوجه‌ها را با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید. توجه داشته باشید که جدا کردن پوست گوجه باعث می‌شود تا غذای شما ظاهر بهتری داشته باشد و مجلسی تر باشد.

  پیازها را به خوبی بشویید، پوست آن‌ها را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از انجام این کار، آن‌ها را به همراه اندکی روغن در ماهیتابه بریزید و تا جایی که طلایی شوند، آن‌ها را سرخ کنید.

  پس از این که پیاز طلایی شد، پوره گوجه فرنگی را به همراه اندکی نمک، زردچوبه و فلفل سیاه درون ماهیتابه بریزید و تفت دهید. پس از آن که گوجه‌ها آب انداخت، 2 لیوان آب نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید که روی شعله ملایم به آرامی بپزند.

  مرغ‌ها را در ماهیتابه به همراه اندکی روغن سرخ کنید. پس از این که مرغ‌ها به خوبی سرخ شدند، آن‌ها را به ماهیتابه دیگری که در آن پیاز، پوره گوجه فرنگی و ادویه‌ها قرار دارند، اضافه کنید. در این مرحله برای خوشرنگ ‌تر شدن غذا رب گوجه را نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید. توجه داشته باشید که بهتر است مرغ را در قطعات کوچک خرد کنید. حتی می‌توانید مرغ را پس از پختن ریش ریش کنید.

  برنج را به همراه اندکی روغن و نمک درون قابلمه ‌ای پر با میزان مناسب آب بریزید. پس از این که برنج به مرحله آبکش کردن رسید، محتویات ماهیتابه را درون قابلمه بریزید و با برنج به خوبی ترکیب کنید. اجازه دهید تا برنج دم بکشد. پس از آن غذای شما آماده است. آن را بکشید و سرو کنید.

  دمپخت گوجه را با گوشت چرخ کرده یا تکه‌ ای نیز می‌توان درست کرد. طرز تهیه و مواد لازم برای تهیه این نوع دمپخت به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با گوشت باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را بشویید و با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید.

  پیاز را بشویید، پوست آن را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از آن پیاز را درون ماهیتابه با کمی روغن تا زمان طلایی شدن تفت دهید. زمانی که پیاز طلایی شد، به آن پوره گوجه فرنگی، ادویه‌ها و آب را اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا به صورت ملایم این مواد با هم پخته شوند.

  گوشت چرخ کرده یا خرد شده را تفت دهید تا بپزد و آن را به ماهیتابه اضافه کنید و با سایر مواد هم بزنید.

  برنج را درون قابلمه با آب، روغن و نمک بریزید و اجازه دهید تا آب آن تبخیر شود. زمانی که آب برنج کاملاً تبخیر نشده بود، محتویات ماهیتابه را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. اجازه دهید تا برنج دم بکشد و غذای شما آماده شود.

  برای تهیه یک دمپخت گوجه‌ای خوشمزه و باکیفیت باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهیم که در اینجا به توضیح چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

  در این مطلب طرز تهیه دمپخت گوجه خانگی لذیذ و اصیل ایرانی را با هم مرور کردیم. همچنین با طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ و گوشت نیز آشنا شدیم. ممکن است شما دوست داشته باشید این غذا را در خانه درست کنید اما تمام مواد اولیه لازم برای تهیه این غذا را نداشته باشید. برای حل این مشکل تنها کافی است که اپلیکیشن اسنپ مارکت را نصب و باز کنید. پس از آن می‌توانید مواد اولیه پخت این غذا و بسیاری دیگر از نیازهای خانه را سفارش دهید و در اسرع وقت جلوی در منزل تحویل بگیرید

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  لطفا کپچا را تکمیل کنید:
  + 22 = 27

  25000 تومن تخفیف تو اسنپ‎‌مارکت داری، اینجا کلیک کن خریدتو نهایی کن!

  کلیه حقوق سایت متعلق به اسنپ مارکت می باشد.

  جستجو در سایت

  دمپخت گوجه نوعی دمی پلو و یکی از انواع غذاهای سنتی پرطرفدار و خوشمزه ایرانی است که ارزش غذایی زیادی دارد و سرشار از انرژی، کربوهیدرات، پروتئین، آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز و … است. این غذای ساده و خوشمزه، بسیار سریع و راحت آماده می‌شود که در شهرهای مرکزی ایران و غرب و جنوب غرب، مصرف بسیار بالایی دارد که در دو نوع دمپخت گوجه با سیب‌زمینی یا همراه با گوشت آماده می‌شود.

  دمپخت گوجه، از لحاظ ظاهر و همچنین موادی که برای تهیه آن به کار می‌رود، شباهت زیادی به استانبولی دارد و با اسم‌هایی مثل دمی گوجه، دمپخت گوجه و کته گوجه شناخته می‌شود و همچنین در استان بوشهر با اسم شله تماته‌ای آن را می‌شناسند. ترکیبات اصلی این نوع غذا، برنج و گوجه فرنگی است که معمولا برای خوش‌طعم کردن آن، از ادویه‌های خوش‌عطر و همچنین از موادی مثل گوشت، مرغ و یا سیب‌زمینی استفاده می‌کنند. در این مقاله از بلاگ اسنپ مارکت با دستور پخت دمپخت گوجه آشنا میشویم.

  غذاهای سنتی ایران، بسیار خوشمزه و همه‌پسند هستند به گونه‌ای که مردم شهرهای دیگر این غذاها را مختص مردم یک شهر می‌دانند و در هنگام سفر به استان‌های مختلف ناخودآگاه یاد غذای آن قسمت افتاده و عطر و بوی آن را در ناخودآگاه خود استشمام می‌کنند. کته گوجه‌ای و یا دمپختک گوجه نیز از همین غذاهای سنتی است که با یک بار مزه کردن آن، تا سال‌های زیاد از ذهن انسان پاک نمی‌شود. این غذای خوش‌طعم و خوش‌عطر اگر به درستی و با صبر و همچنین به روش صحیح و اصولی تهیه شود می‌تواند یک وعده غذایی دلچسب باشد که به همراه بورانی‌های ماستی و یا سالاد شیرازی می‌توانید میل کنید.

  دمپخت گوجه، غذایی خوش عطر و خوش طعم است که اگر به صورت صحیح درست نشود، ممکن است شفته‌ای شود و حالت خمیر و وارفته‌ای به خود بگیرد که در این صورت طعم خوبی ندارد، بنابراین بهتر است به روش سنتی تهیه شود تا در نهایت یک غذای لذیذ و خوشمزه تهیه شود. در اینجا طرز تهیه این غذای خوش‌طعم را توضیح می‌دهیم.طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  مواد لازم برای تهیه دمپخت گوجه برای  چهار نفر به شرح زیر است:

  برای تهیه این نوع پلوی ساده و خوشمزه، پس از خرید برنج، ابتدا آن را شسته و 2 الی 3 مرتبه آب آن را خالی می‌کنیم تا تمیز شود و شیره اضافه آن گرفته شود و در یک ظرف می‌ریزیم، کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و با آب فراوان می‌گذاریم حدود 2 الی 3 ساعت بماند تا به اندازه کافی خیس بخورد. بعد از آن گوجه‌ها را تمیز شسته، پوست آنها را جدا کرده و رنده می‌کنیم.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه پیاز متوسط را شسته و پوست آن را جدا می‌کنیم و به صورت نگینی آن را خرد می‌کنیم، تابه‌ یا قابلمه‌ای را بر روی حرارت می‌گذاریم، مقداری روغن در آن می‌ریزیم، کمی صبر می‌کنیم تا روغن داغ شود. بعد از آن پیازهای نگینی را به روغن اضافه می‌کنیم و مرتب تفت می‌دهیم تا به رنگ طلایی درآیند سپس نمک و ادویه‌هایی مثل فلفل و زردچوبه و ادویه کاری را به پیازهای سرخ شده اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم.

  در این مرحله گوجه‌های رنده شده را به پیاز و مواد داخل قابلمه اضافه می‌کنیم  و مرتب تفت می‌دهیم تا با هم مخلوط شوند. در این مرحله باید بگذاریم گوجه و مواد مدت زمانی بر روی حرارت بپزند تا آب گوجه‌ها کاملا تبخیر شود.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه نوبت به اضافه کردن رب گوجه می‌رسد. در این مرحله، باید به مواد محتوای تابه، رب گوجه اضافه کنیم  و کمی آن را تفت دهیم تا بوی خامی آن از بین برود و بعد از آن، مواد را به هم بزنیم و  مقدار دو پیمانه آب به آن اضافه کنیم و بر روی حرارت ملایم بگذاریم تا کمی به همراه آب بپزد و مواد رنگ خوبی بگیرد و دست آخر کمی زعفران و کره به مواد اضافه می‌کنیم، حرارت را کم می‌کنیم و مدت کمی صبر می‌کنیم تا مواد رنگ زعفران را به خود جذب کند و خوش‌رنگ شود.

 • طرز تهیه باقلوا ترکی اپارات
 • در مرحله آخر، برنج را به مواد اضافه می‌کنیم و خوب با هم مخلوط می‌کنیم و بر روی حرارت قرار می‌دهیم تا به همراه مواد پخته شود؛ مقداری روغن به برنج اضافه می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا آب آن کاملا تبخیر شود. بعد از آن، شعله حرارت را کم کرده و یک دمکش بر روی  قابلمه می‌گذاریم و به مدت 30 الی 45 دقیقه غذا را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا دم بکشد و آماده شود.

  دم پخت گوجه را می‌توان به همراه مرغ درست کرد تا هم خوشمزه‌ تر شود و هم بتوان آن را به عنوان غذایی برای دورهمی‌های ساده و دوستانه سرو کرد. طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با مرغ تنها لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را به خوبی بشویید. پس از آن، گوجه‌ها را با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید. توجه داشته باشید که جدا کردن پوست گوجه باعث می‌شود تا غذای شما ظاهر بهتری داشته باشد و مجلسی تر باشد.

  پیازها را به خوبی بشویید، پوست آن‌ها را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از انجام این کار، آن‌ها را به همراه اندکی روغن در ماهیتابه بریزید و تا جایی که طلایی شوند، آن‌ها را سرخ کنید.

  پس از این که پیاز طلایی شد، پوره گوجه فرنگی را به همراه اندکی نمک، زردچوبه و فلفل سیاه درون ماهیتابه بریزید و تفت دهید. پس از آن که گوجه‌ها آب انداخت، 2 لیوان آب نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید که روی شعله ملایم به آرامی بپزند.

  مرغ‌ها را در ماهیتابه به همراه اندکی روغن سرخ کنید. پس از این که مرغ‌ها به خوبی سرخ شدند، آن‌ها را به ماهیتابه دیگری که در آن پیاز، پوره گوجه فرنگی و ادویه‌ها قرار دارند، اضافه کنید. در این مرحله برای خوشرنگ ‌تر شدن غذا رب گوجه را نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید. توجه داشته باشید که بهتر است مرغ را در قطعات کوچک خرد کنید. حتی می‌توانید مرغ را پس از پختن ریش ریش کنید.

  برنج را به همراه اندکی روغن و نمک درون قابلمه ‌ای پر با میزان مناسب آب بریزید. پس از این که برنج به مرحله آبکش کردن رسید، محتویات ماهیتابه را درون قابلمه بریزید و با برنج به خوبی ترکیب کنید. اجازه دهید تا برنج دم بکشد. پس از آن غذای شما آماده است. آن را بکشید و سرو کنید.

  دمپخت گوجه را با گوشت چرخ کرده یا تکه‌ ای نیز می‌توان درست کرد. طرز تهیه و مواد لازم برای تهیه این نوع دمپخت به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با گوشت باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را بشویید و با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید.

  پیاز را بشویید، پوست آن را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از آن پیاز را درون ماهیتابه با کمی روغن تا زمان طلایی شدن تفت دهید. زمانی که پیاز طلایی شد، به آن پوره گوجه فرنگی، ادویه‌ها و آب را اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا به صورت ملایم این مواد با هم پخته شوند.

  گوشت چرخ کرده یا خرد شده را تفت دهید تا بپزد و آن را به ماهیتابه اضافه کنید و با سایر مواد هم بزنید.

  برنج را درون قابلمه با آب، روغن و نمک بریزید و اجازه دهید تا آب آن تبخیر شود. زمانی که آب برنج کاملاً تبخیر نشده بود، محتویات ماهیتابه را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. اجازه دهید تا برنج دم بکشد و غذای شما آماده شود.

  برای تهیه یک دمپخت گوجه‌ای خوشمزه و باکیفیت باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهیم که در اینجا به توضیح چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

  در این مطلب طرز تهیه دمپخت گوجه خانگی لذیذ و اصیل ایرانی را با هم مرور کردیم. همچنین با طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ و گوشت نیز آشنا شدیم. ممکن است شما دوست داشته باشید این غذا را در خانه درست کنید اما تمام مواد اولیه لازم برای تهیه این غذا را نداشته باشید. برای حل این مشکل تنها کافی است که اپلیکیشن اسنپ مارکت را نصب و باز کنید. پس از آن می‌توانید مواد اولیه پخت این غذا و بسیاری دیگر از نیازهای خانه را سفارش دهید و در اسرع وقت جلوی در منزل تحویل بگیرید

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  لطفا کپچا را تکمیل کنید:
  + 22 = 27

  25000 تومن تخفیف تو اسنپ‎‌مارکت داری، اینجا کلیک کن خریدتو نهایی کن!

  کلیه حقوق سایت متعلق به اسنپ مارکت می باشد.

  جستجو در سایت

  دمپخت گوجه نوعی دمی پلو و یکی از انواع غذاهای سنتی پرطرفدار و خوشمزه ایرانی است که ارزش غذایی زیادی دارد و سرشار از انرژی، کربوهیدرات، پروتئین، آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز و … است. این غذای ساده و خوشمزه، بسیار سریع و راحت آماده می‌شود که در شهرهای مرکزی ایران و غرب و جنوب غرب، مصرف بسیار بالایی دارد که در دو نوع دمپخت گوجه با سیب‌زمینی یا همراه با گوشت آماده می‌شود.

  دمپخت گوجه، از لحاظ ظاهر و همچنین موادی که برای تهیه آن به کار می‌رود، شباهت زیادی به استانبولی دارد و با اسم‌هایی مثل دمی گوجه، دمپخت گوجه و کته گوجه شناخته می‌شود و همچنین در استان بوشهر با اسم شله تماته‌ای آن را می‌شناسند. ترکیبات اصلی این نوع غذا، برنج و گوجه فرنگی است که معمولا برای خوش‌طعم کردن آن، از ادویه‌های خوش‌عطر و همچنین از موادی مثل گوشت، مرغ و یا سیب‌زمینی استفاده می‌کنند. در این مقاله از بلاگ اسنپ مارکت با دستور پخت دمپخت گوجه آشنا میشویم.

  غذاهای سنتی ایران، بسیار خوشمزه و همه‌پسند هستند به گونه‌ای که مردم شهرهای دیگر این غذاها را مختص مردم یک شهر می‌دانند و در هنگام سفر به استان‌های مختلف ناخودآگاه یاد غذای آن قسمت افتاده و عطر و بوی آن را در ناخودآگاه خود استشمام می‌کنند. کته گوجه‌ای و یا دمپختک گوجه نیز از همین غذاهای سنتی است که با یک بار مزه کردن آن، تا سال‌های زیاد از ذهن انسان پاک نمی‌شود. این غذای خوش‌طعم و خوش‌عطر اگر به درستی و با صبر و همچنین به روش صحیح و اصولی تهیه شود می‌تواند یک وعده غذایی دلچسب باشد که به همراه بورانی‌های ماستی و یا سالاد شیرازی می‌توانید میل کنید.

  دمپخت گوجه، غذایی خوش عطر و خوش طعم است که اگر به صورت صحیح درست نشود، ممکن است شفته‌ای شود و حالت خمیر و وارفته‌ای به خود بگیرد که در این صورت طعم خوبی ندارد، بنابراین بهتر است به روش سنتی تهیه شود تا در نهایت یک غذای لذیذ و خوشمزه تهیه شود. در اینجا طرز تهیه این غذای خوش‌طعم را توضیح می‌دهیم.طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  مواد لازم برای تهیه دمپخت گوجه برای  چهار نفر به شرح زیر است:

  برای تهیه این نوع پلوی ساده و خوشمزه، پس از خرید برنج، ابتدا آن را شسته و 2 الی 3 مرتبه آب آن را خالی می‌کنیم تا تمیز شود و شیره اضافه آن گرفته شود و در یک ظرف می‌ریزیم، کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و با آب فراوان می‌گذاریم حدود 2 الی 3 ساعت بماند تا به اندازه کافی خیس بخورد. بعد از آن گوجه‌ها را تمیز شسته، پوست آنها را جدا کرده و رنده می‌کنیم.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه پیاز متوسط را شسته و پوست آن را جدا می‌کنیم و به صورت نگینی آن را خرد می‌کنیم، تابه‌ یا قابلمه‌ای را بر روی حرارت می‌گذاریم، مقداری روغن در آن می‌ریزیم، کمی صبر می‌کنیم تا روغن داغ شود. بعد از آن پیازهای نگینی را به روغن اضافه می‌کنیم و مرتب تفت می‌دهیم تا به رنگ طلایی درآیند سپس نمک و ادویه‌هایی مثل فلفل و زردچوبه و ادویه کاری را به پیازهای سرخ شده اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم.

  در این مرحله گوجه‌های رنده شده را به پیاز و مواد داخل قابلمه اضافه می‌کنیم  و مرتب تفت می‌دهیم تا با هم مخلوط شوند. در این مرحله باید بگذاریم گوجه و مواد مدت زمانی بر روی حرارت بپزند تا آب گوجه‌ها کاملا تبخیر شود.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه نوبت به اضافه کردن رب گوجه می‌رسد. در این مرحله، باید به مواد محتوای تابه، رب گوجه اضافه کنیم  و کمی آن را تفت دهیم تا بوی خامی آن از بین برود و بعد از آن، مواد را به هم بزنیم و  مقدار دو پیمانه آب به آن اضافه کنیم و بر روی حرارت ملایم بگذاریم تا کمی به همراه آب بپزد و مواد رنگ خوبی بگیرد و دست آخر کمی زعفران و کره به مواد اضافه می‌کنیم، حرارت را کم می‌کنیم و مدت کمی صبر می‌کنیم تا مواد رنگ زعفران را به خود جذب کند و خوش‌رنگ شود.

 • طرز تهیه پودر چای ماسالا خانگی
 • در مرحله آخر، برنج را به مواد اضافه می‌کنیم و خوب با هم مخلوط می‌کنیم و بر روی حرارت قرار می‌دهیم تا به همراه مواد پخته شود؛ مقداری روغن به برنج اضافه می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا آب آن کاملا تبخیر شود. بعد از آن، شعله حرارت را کم کرده و یک دمکش بر روی  قابلمه می‌گذاریم و به مدت 30 الی 45 دقیقه غذا را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا دم بکشد و آماده شود.

  دم پخت گوجه را می‌توان به همراه مرغ درست کرد تا هم خوشمزه‌ تر شود و هم بتوان آن را به عنوان غذایی برای دورهمی‌های ساده و دوستانه سرو کرد. طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با مرغ تنها لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را به خوبی بشویید. پس از آن، گوجه‌ها را با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید. توجه داشته باشید که جدا کردن پوست گوجه باعث می‌شود تا غذای شما ظاهر بهتری داشته باشد و مجلسی تر باشد.

  پیازها را به خوبی بشویید، پوست آن‌ها را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از انجام این کار، آن‌ها را به همراه اندکی روغن در ماهیتابه بریزید و تا جایی که طلایی شوند، آن‌ها را سرخ کنید.

  پس از این که پیاز طلایی شد، پوره گوجه فرنگی را به همراه اندکی نمک، زردچوبه و فلفل سیاه درون ماهیتابه بریزید و تفت دهید. پس از آن که گوجه‌ها آب انداخت، 2 لیوان آب نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید که روی شعله ملایم به آرامی بپزند.

  مرغ‌ها را در ماهیتابه به همراه اندکی روغن سرخ کنید. پس از این که مرغ‌ها به خوبی سرخ شدند، آن‌ها را به ماهیتابه دیگری که در آن پیاز، پوره گوجه فرنگی و ادویه‌ها قرار دارند، اضافه کنید. در این مرحله برای خوشرنگ ‌تر شدن غذا رب گوجه را نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید. توجه داشته باشید که بهتر است مرغ را در قطعات کوچک خرد کنید. حتی می‌توانید مرغ را پس از پختن ریش ریش کنید.

  برنج را به همراه اندکی روغن و نمک درون قابلمه ‌ای پر با میزان مناسب آب بریزید. پس از این که برنج به مرحله آبکش کردن رسید، محتویات ماهیتابه را درون قابلمه بریزید و با برنج به خوبی ترکیب کنید. اجازه دهید تا برنج دم بکشد. پس از آن غذای شما آماده است. آن را بکشید و سرو کنید.

  دمپخت گوجه را با گوشت چرخ کرده یا تکه‌ ای نیز می‌توان درست کرد. طرز تهیه و مواد لازم برای تهیه این نوع دمپخت به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با گوشت باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را بشویید و با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید.

  پیاز را بشویید، پوست آن را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از آن پیاز را درون ماهیتابه با کمی روغن تا زمان طلایی شدن تفت دهید. زمانی که پیاز طلایی شد، به آن پوره گوجه فرنگی، ادویه‌ها و آب را اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا به صورت ملایم این مواد با هم پخته شوند.

  گوشت چرخ کرده یا خرد شده را تفت دهید تا بپزد و آن را به ماهیتابه اضافه کنید و با سایر مواد هم بزنید.

  برنج را درون قابلمه با آب، روغن و نمک بریزید و اجازه دهید تا آب آن تبخیر شود. زمانی که آب برنج کاملاً تبخیر نشده بود، محتویات ماهیتابه را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. اجازه دهید تا برنج دم بکشد و غذای شما آماده شود.

  برای تهیه یک دمپخت گوجه‌ای خوشمزه و باکیفیت باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهیم که در اینجا به توضیح چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

  در این مطلب طرز تهیه دمپخت گوجه خانگی لذیذ و اصیل ایرانی را با هم مرور کردیم. همچنین با طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ و گوشت نیز آشنا شدیم. ممکن است شما دوست داشته باشید این غذا را در خانه درست کنید اما تمام مواد اولیه لازم برای تهیه این غذا را نداشته باشید. برای حل این مشکل تنها کافی است که اپلیکیشن اسنپ مارکت را نصب و باز کنید. پس از آن می‌توانید مواد اولیه پخت این غذا و بسیاری دیگر از نیازهای خانه را سفارش دهید و در اسرع وقت جلوی در منزل تحویل بگیرید

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  لطفا کپچا را تکمیل کنید:
  + 22 = 27

  25000 تومن تخفیف تو اسنپ‎‌مارکت داری، اینجا کلیک کن خریدتو نهایی کن!

  کلیه حقوق سایت متعلق به اسنپ مارکت می باشد.

  جستجو در سایت

  دمپخت گوجه نوعی دمی پلو و یکی از انواع غذاهای سنتی پرطرفدار و خوشمزه ایرانی است که ارزش غذایی زیادی دارد و سرشار از انرژی، کربوهیدرات، پروتئین، آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز و … است. این غذای ساده و خوشمزه، بسیار سریع و راحت آماده می‌شود که در شهرهای مرکزی ایران و غرب و جنوب غرب، مصرف بسیار بالایی دارد که در دو نوع دمپخت گوجه با سیب‌زمینی یا همراه با گوشت آماده می‌شود.

  دمپخت گوجه، از لحاظ ظاهر و همچنین موادی که برای تهیه آن به کار می‌رود، شباهت زیادی به استانبولی دارد و با اسم‌هایی مثل دمی گوجه، دمپخت گوجه و کته گوجه شناخته می‌شود و همچنین در استان بوشهر با اسم شله تماته‌ای آن را می‌شناسند. ترکیبات اصلی این نوع غذا، برنج و گوجه فرنگی است که معمولا برای خوش‌طعم کردن آن، از ادویه‌های خوش‌عطر و همچنین از موادی مثل گوشت، مرغ و یا سیب‌زمینی استفاده می‌کنند. در این مقاله از بلاگ اسنپ مارکت با دستور پخت دمپخت گوجه آشنا میشویم.

  غذاهای سنتی ایران، بسیار خوشمزه و همه‌پسند هستند به گونه‌ای که مردم شهرهای دیگر این غذاها را مختص مردم یک شهر می‌دانند و در هنگام سفر به استان‌های مختلف ناخودآگاه یاد غذای آن قسمت افتاده و عطر و بوی آن را در ناخودآگاه خود استشمام می‌کنند. کته گوجه‌ای و یا دمپختک گوجه نیز از همین غذاهای سنتی است که با یک بار مزه کردن آن، تا سال‌های زیاد از ذهن انسان پاک نمی‌شود. این غذای خوش‌طعم و خوش‌عطر اگر به درستی و با صبر و همچنین به روش صحیح و اصولی تهیه شود می‌تواند یک وعده غذایی دلچسب باشد که به همراه بورانی‌های ماستی و یا سالاد شیرازی می‌توانید میل کنید.

  دمپخت گوجه، غذایی خوش عطر و خوش طعم است که اگر به صورت صحیح درست نشود، ممکن است شفته‌ای شود و حالت خمیر و وارفته‌ای به خود بگیرد که در این صورت طعم خوبی ندارد، بنابراین بهتر است به روش سنتی تهیه شود تا در نهایت یک غذای لذیذ و خوشمزه تهیه شود. در اینجا طرز تهیه این غذای خوش‌طعم را توضیح می‌دهیم.طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  مواد لازم برای تهیه دمپخت گوجه برای  چهار نفر به شرح زیر است:

  برای تهیه این نوع پلوی ساده و خوشمزه، پس از خرید برنج، ابتدا آن را شسته و 2 الی 3 مرتبه آب آن را خالی می‌کنیم تا تمیز شود و شیره اضافه آن گرفته شود و در یک ظرف می‌ریزیم، کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و با آب فراوان می‌گذاریم حدود 2 الی 3 ساعت بماند تا به اندازه کافی خیس بخورد. بعد از آن گوجه‌ها را تمیز شسته، پوست آنها را جدا کرده و رنده می‌کنیم.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه پیاز متوسط را شسته و پوست آن را جدا می‌کنیم و به صورت نگینی آن را خرد می‌کنیم، تابه‌ یا قابلمه‌ای را بر روی حرارت می‌گذاریم، مقداری روغن در آن می‌ریزیم، کمی صبر می‌کنیم تا روغن داغ شود. بعد از آن پیازهای نگینی را به روغن اضافه می‌کنیم و مرتب تفت می‌دهیم تا به رنگ طلایی درآیند سپس نمک و ادویه‌هایی مثل فلفل و زردچوبه و ادویه کاری را به پیازهای سرخ شده اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم.

  در این مرحله گوجه‌های رنده شده را به پیاز و مواد داخل قابلمه اضافه می‌کنیم  و مرتب تفت می‌دهیم تا با هم مخلوط شوند. در این مرحله باید بگذاریم گوجه و مواد مدت زمانی بر روی حرارت بپزند تا آب گوجه‌ها کاملا تبخیر شود.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه نوبت به اضافه کردن رب گوجه می‌رسد. در این مرحله، باید به مواد محتوای تابه، رب گوجه اضافه کنیم  و کمی آن را تفت دهیم تا بوی خامی آن از بین برود و بعد از آن، مواد را به هم بزنیم و  مقدار دو پیمانه آب به آن اضافه کنیم و بر روی حرارت ملایم بگذاریم تا کمی به همراه آب بپزد و مواد رنگ خوبی بگیرد و دست آخر کمی زعفران و کره به مواد اضافه می‌کنیم، حرارت را کم می‌کنیم و مدت کمی صبر می‌کنیم تا مواد رنگ زعفران را به خود جذب کند و خوش‌رنگ شود.

 • طرز تهيه چاي ماسالا با پودر
 • در مرحله آخر، برنج را به مواد اضافه می‌کنیم و خوب با هم مخلوط می‌کنیم و بر روی حرارت قرار می‌دهیم تا به همراه مواد پخته شود؛ مقداری روغن به برنج اضافه می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا آب آن کاملا تبخیر شود. بعد از آن، شعله حرارت را کم کرده و یک دمکش بر روی  قابلمه می‌گذاریم و به مدت 30 الی 45 دقیقه غذا را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا دم بکشد و آماده شود.

  دم پخت گوجه را می‌توان به همراه مرغ درست کرد تا هم خوشمزه‌ تر شود و هم بتوان آن را به عنوان غذایی برای دورهمی‌های ساده و دوستانه سرو کرد. طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با مرغ تنها لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را به خوبی بشویید. پس از آن، گوجه‌ها را با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید. توجه داشته باشید که جدا کردن پوست گوجه باعث می‌شود تا غذای شما ظاهر بهتری داشته باشد و مجلسی تر باشد.

  پیازها را به خوبی بشویید، پوست آن‌ها را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از انجام این کار، آن‌ها را به همراه اندکی روغن در ماهیتابه بریزید و تا جایی که طلایی شوند، آن‌ها را سرخ کنید.

  پس از این که پیاز طلایی شد، پوره گوجه فرنگی را به همراه اندکی نمک، زردچوبه و فلفل سیاه درون ماهیتابه بریزید و تفت دهید. پس از آن که گوجه‌ها آب انداخت، 2 لیوان آب نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید که روی شعله ملایم به آرامی بپزند.

  مرغ‌ها را در ماهیتابه به همراه اندکی روغن سرخ کنید. پس از این که مرغ‌ها به خوبی سرخ شدند، آن‌ها را به ماهیتابه دیگری که در آن پیاز، پوره گوجه فرنگی و ادویه‌ها قرار دارند، اضافه کنید. در این مرحله برای خوشرنگ ‌تر شدن غذا رب گوجه را نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید. توجه داشته باشید که بهتر است مرغ را در قطعات کوچک خرد کنید. حتی می‌توانید مرغ را پس از پختن ریش ریش کنید.

  برنج را به همراه اندکی روغن و نمک درون قابلمه ‌ای پر با میزان مناسب آب بریزید. پس از این که برنج به مرحله آبکش کردن رسید، محتویات ماهیتابه را درون قابلمه بریزید و با برنج به خوبی ترکیب کنید. اجازه دهید تا برنج دم بکشد. پس از آن غذای شما آماده است. آن را بکشید و سرو کنید.

  دمپخت گوجه را با گوشت چرخ کرده یا تکه‌ ای نیز می‌توان درست کرد. طرز تهیه و مواد لازم برای تهیه این نوع دمپخت به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با گوشت باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را بشویید و با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید.

  پیاز را بشویید، پوست آن را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از آن پیاز را درون ماهیتابه با کمی روغن تا زمان طلایی شدن تفت دهید. زمانی که پیاز طلایی شد، به آن پوره گوجه فرنگی، ادویه‌ها و آب را اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا به صورت ملایم این مواد با هم پخته شوند.

  گوشت چرخ کرده یا خرد شده را تفت دهید تا بپزد و آن را به ماهیتابه اضافه کنید و با سایر مواد هم بزنید.

  برنج را درون قابلمه با آب، روغن و نمک بریزید و اجازه دهید تا آب آن تبخیر شود. زمانی که آب برنج کاملاً تبخیر نشده بود، محتویات ماهیتابه را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. اجازه دهید تا برنج دم بکشد و غذای شما آماده شود.

  برای تهیه یک دمپخت گوجه‌ای خوشمزه و باکیفیت باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهیم که در اینجا به توضیح چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

  در این مطلب طرز تهیه دمپخت گوجه خانگی لذیذ و اصیل ایرانی را با هم مرور کردیم. همچنین با طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ و گوشت نیز آشنا شدیم. ممکن است شما دوست داشته باشید این غذا را در خانه درست کنید اما تمام مواد اولیه لازم برای تهیه این غذا را نداشته باشید. برای حل این مشکل تنها کافی است که اپلیکیشن اسنپ مارکت را نصب و باز کنید. پس از آن می‌توانید مواد اولیه پخت این غذا و بسیاری دیگر از نیازهای خانه را سفارش دهید و در اسرع وقت جلوی در منزل تحویل بگیرید

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  لطفا کپچا را تکمیل کنید:
  + 22 = 27

  25000 تومن تخفیف تو اسنپ‎‌مارکت داری، اینجا کلیک کن خریدتو نهایی کن!

  کلیه حقوق سایت متعلق به اسنپ مارکت می باشد.

  جستجو در سایت

  دمپخت گوجه نوعی دمی پلو و یکی از انواع غذاهای سنتی پرطرفدار و خوشمزه ایرانی است که ارزش غذایی زیادی دارد و سرشار از انرژی، کربوهیدرات، پروتئین، آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز و … است. این غذای ساده و خوشمزه، بسیار سریع و راحت آماده می‌شود که در شهرهای مرکزی ایران و غرب و جنوب غرب، مصرف بسیار بالایی دارد که در دو نوع دمپخت گوجه با سیب‌زمینی یا همراه با گوشت آماده می‌شود.

  دمپخت گوجه، از لحاظ ظاهر و همچنین موادی که برای تهیه آن به کار می‌رود، شباهت زیادی به استانبولی دارد و با اسم‌هایی مثل دمی گوجه، دمپخت گوجه و کته گوجه شناخته می‌شود و همچنین در استان بوشهر با اسم شله تماته‌ای آن را می‌شناسند. ترکیبات اصلی این نوع غذا، برنج و گوجه فرنگی است که معمولا برای خوش‌طعم کردن آن، از ادویه‌های خوش‌عطر و همچنین از موادی مثل گوشت، مرغ و یا سیب‌زمینی استفاده می‌کنند. در این مقاله از بلاگ اسنپ مارکت با دستور پخت دمپخت گوجه آشنا میشویم.

  غذاهای سنتی ایران، بسیار خوشمزه و همه‌پسند هستند به گونه‌ای که مردم شهرهای دیگر این غذاها را مختص مردم یک شهر می‌دانند و در هنگام سفر به استان‌های مختلف ناخودآگاه یاد غذای آن قسمت افتاده و عطر و بوی آن را در ناخودآگاه خود استشمام می‌کنند. کته گوجه‌ای و یا دمپختک گوجه نیز از همین غذاهای سنتی است که با یک بار مزه کردن آن، تا سال‌های زیاد از ذهن انسان پاک نمی‌شود. این غذای خوش‌طعم و خوش‌عطر اگر به درستی و با صبر و همچنین به روش صحیح و اصولی تهیه شود می‌تواند یک وعده غذایی دلچسب باشد که به همراه بورانی‌های ماستی و یا سالاد شیرازی می‌توانید میل کنید.

  دمپخت گوجه، غذایی خوش عطر و خوش طعم است که اگر به صورت صحیح درست نشود، ممکن است شفته‌ای شود و حالت خمیر و وارفته‌ای به خود بگیرد که در این صورت طعم خوبی ندارد، بنابراین بهتر است به روش سنتی تهیه شود تا در نهایت یک غذای لذیذ و خوشمزه تهیه شود. در اینجا طرز تهیه این غذای خوش‌طعم را توضیح می‌دهیم.طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  مواد لازم برای تهیه دمپخت گوجه برای  چهار نفر به شرح زیر است:

  برای تهیه این نوع پلوی ساده و خوشمزه، پس از خرید برنج، ابتدا آن را شسته و 2 الی 3 مرتبه آب آن را خالی می‌کنیم تا تمیز شود و شیره اضافه آن گرفته شود و در یک ظرف می‌ریزیم، کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و با آب فراوان می‌گذاریم حدود 2 الی 3 ساعت بماند تا به اندازه کافی خیس بخورد. بعد از آن گوجه‌ها را تمیز شسته، پوست آنها را جدا کرده و رنده می‌کنیم.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه پیاز متوسط را شسته و پوست آن را جدا می‌کنیم و به صورت نگینی آن را خرد می‌کنیم، تابه‌ یا قابلمه‌ای را بر روی حرارت می‌گذاریم، مقداری روغن در آن می‌ریزیم، کمی صبر می‌کنیم تا روغن داغ شود. بعد از آن پیازهای نگینی را به روغن اضافه می‌کنیم و مرتب تفت می‌دهیم تا به رنگ طلایی درآیند سپس نمک و ادویه‌هایی مثل فلفل و زردچوبه و ادویه کاری را به پیازهای سرخ شده اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم.

  در این مرحله گوجه‌های رنده شده را به پیاز و مواد داخل قابلمه اضافه می‌کنیم  و مرتب تفت می‌دهیم تا با هم مخلوط شوند. در این مرحله باید بگذاریم گوجه و مواد مدت زمانی بر روی حرارت بپزند تا آب گوجه‌ها کاملا تبخیر شود.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه نوبت به اضافه کردن رب گوجه می‌رسد. در این مرحله، باید به مواد محتوای تابه، رب گوجه اضافه کنیم  و کمی آن را تفت دهیم تا بوی خامی آن از بین برود و بعد از آن، مواد را به هم بزنیم و  مقدار دو پیمانه آب به آن اضافه کنیم و بر روی حرارت ملایم بگذاریم تا کمی به همراه آب بپزد و مواد رنگ خوبی بگیرد و دست آخر کمی زعفران و کره به مواد اضافه می‌کنیم، حرارت را کم می‌کنیم و مدت کمی صبر می‌کنیم تا مواد رنگ زعفران را به خود جذب کند و خوش‌رنگ شود.

 • طرز تهیه حلوا زعفرانی مجلسی برای ۲۰ نفر
 • در مرحله آخر، برنج را به مواد اضافه می‌کنیم و خوب با هم مخلوط می‌کنیم و بر روی حرارت قرار می‌دهیم تا به همراه مواد پخته شود؛ مقداری روغن به برنج اضافه می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا آب آن کاملا تبخیر شود. بعد از آن، شعله حرارت را کم کرده و یک دمکش بر روی  قابلمه می‌گذاریم و به مدت 30 الی 45 دقیقه غذا را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا دم بکشد و آماده شود.

  دم پخت گوجه را می‌توان به همراه مرغ درست کرد تا هم خوشمزه‌ تر شود و هم بتوان آن را به عنوان غذایی برای دورهمی‌های ساده و دوستانه سرو کرد. طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با مرغ تنها لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را به خوبی بشویید. پس از آن، گوجه‌ها را با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید. توجه داشته باشید که جدا کردن پوست گوجه باعث می‌شود تا غذای شما ظاهر بهتری داشته باشد و مجلسی تر باشد.

  پیازها را به خوبی بشویید، پوست آن‌ها را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از انجام این کار، آن‌ها را به همراه اندکی روغن در ماهیتابه بریزید و تا جایی که طلایی شوند، آن‌ها را سرخ کنید.

  پس از این که پیاز طلایی شد، پوره گوجه فرنگی را به همراه اندکی نمک، زردچوبه و فلفل سیاه درون ماهیتابه بریزید و تفت دهید. پس از آن که گوجه‌ها آب انداخت، 2 لیوان آب نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید که روی شعله ملایم به آرامی بپزند.

  مرغ‌ها را در ماهیتابه به همراه اندکی روغن سرخ کنید. پس از این که مرغ‌ها به خوبی سرخ شدند، آن‌ها را به ماهیتابه دیگری که در آن پیاز، پوره گوجه فرنگی و ادویه‌ها قرار دارند، اضافه کنید. در این مرحله برای خوشرنگ ‌تر شدن غذا رب گوجه را نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید. توجه داشته باشید که بهتر است مرغ را در قطعات کوچک خرد کنید. حتی می‌توانید مرغ را پس از پختن ریش ریش کنید.

  برنج را به همراه اندکی روغن و نمک درون قابلمه ‌ای پر با میزان مناسب آب بریزید. پس از این که برنج به مرحله آبکش کردن رسید، محتویات ماهیتابه را درون قابلمه بریزید و با برنج به خوبی ترکیب کنید. اجازه دهید تا برنج دم بکشد. پس از آن غذای شما آماده است. آن را بکشید و سرو کنید.

  دمپخت گوجه را با گوشت چرخ کرده یا تکه‌ ای نیز می‌توان درست کرد. طرز تهیه و مواد لازم برای تهیه این نوع دمپخت به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با گوشت باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را بشویید و با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید.

  پیاز را بشویید، پوست آن را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از آن پیاز را درون ماهیتابه با کمی روغن تا زمان طلایی شدن تفت دهید. زمانی که پیاز طلایی شد، به آن پوره گوجه فرنگی، ادویه‌ها و آب را اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا به صورت ملایم این مواد با هم پخته شوند.

  گوشت چرخ کرده یا خرد شده را تفت دهید تا بپزد و آن را به ماهیتابه اضافه کنید و با سایر مواد هم بزنید.

  برنج را درون قابلمه با آب، روغن و نمک بریزید و اجازه دهید تا آب آن تبخیر شود. زمانی که آب برنج کاملاً تبخیر نشده بود، محتویات ماهیتابه را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. اجازه دهید تا برنج دم بکشد و غذای شما آماده شود.

  برای تهیه یک دمپخت گوجه‌ای خوشمزه و باکیفیت باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهیم که در اینجا به توضیح چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

  در این مطلب طرز تهیه دمپخت گوجه خانگی لذیذ و اصیل ایرانی را با هم مرور کردیم. همچنین با طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ و گوشت نیز آشنا شدیم. ممکن است شما دوست داشته باشید این غذا را در خانه درست کنید اما تمام مواد اولیه لازم برای تهیه این غذا را نداشته باشید. برای حل این مشکل تنها کافی است که اپلیکیشن اسنپ مارکت را نصب و باز کنید. پس از آن می‌توانید مواد اولیه پخت این غذا و بسیاری دیگر از نیازهای خانه را سفارش دهید و در اسرع وقت جلوی در منزل تحویل بگیرید

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  لطفا کپچا را تکمیل کنید:
  + 22 = 27

  25000 تومن تخفیف تو اسنپ‎‌مارکت داری، اینجا کلیک کن خریدتو نهایی کن!

  کلیه حقوق سایت متعلق به اسنپ مارکت می باشد.

  جستجو در سایت

  دمپخت گوجه نوعی دمی پلو و یکی از انواع غذاهای سنتی پرطرفدار و خوشمزه ایرانی است که ارزش غذایی زیادی دارد و سرشار از انرژی، کربوهیدرات، پروتئین، آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز و … است. این غذای ساده و خوشمزه، بسیار سریع و راحت آماده می‌شود که در شهرهای مرکزی ایران و غرب و جنوب غرب، مصرف بسیار بالایی دارد که در دو نوع دمپخت گوجه با سیب‌زمینی یا همراه با گوشت آماده می‌شود.

  دمپخت گوجه، از لحاظ ظاهر و همچنین موادی که برای تهیه آن به کار می‌رود، شباهت زیادی به استانبولی دارد و با اسم‌هایی مثل دمی گوجه، دمپخت گوجه و کته گوجه شناخته می‌شود و همچنین در استان بوشهر با اسم شله تماته‌ای آن را می‌شناسند. ترکیبات اصلی این نوع غذا، برنج و گوجه فرنگی است که معمولا برای خوش‌طعم کردن آن، از ادویه‌های خوش‌عطر و همچنین از موادی مثل گوشت، مرغ و یا سیب‌زمینی استفاده می‌کنند. در این مقاله از بلاگ اسنپ مارکت با دستور پخت دمپخت گوجه آشنا میشویم.

  غذاهای سنتی ایران، بسیار خوشمزه و همه‌پسند هستند به گونه‌ای که مردم شهرهای دیگر این غذاها را مختص مردم یک شهر می‌دانند و در هنگام سفر به استان‌های مختلف ناخودآگاه یاد غذای آن قسمت افتاده و عطر و بوی آن را در ناخودآگاه خود استشمام می‌کنند. کته گوجه‌ای و یا دمپختک گوجه نیز از همین غذاهای سنتی است که با یک بار مزه کردن آن، تا سال‌های زیاد از ذهن انسان پاک نمی‌شود. این غذای خوش‌طعم و خوش‌عطر اگر به درستی و با صبر و همچنین به روش صحیح و اصولی تهیه شود می‌تواند یک وعده غذایی دلچسب باشد که به همراه بورانی‌های ماستی و یا سالاد شیرازی می‌توانید میل کنید.

  دمپخت گوجه، غذایی خوش عطر و خوش طعم است که اگر به صورت صحیح درست نشود، ممکن است شفته‌ای شود و حالت خمیر و وارفته‌ای به خود بگیرد که در این صورت طعم خوبی ندارد، بنابراین بهتر است به روش سنتی تهیه شود تا در نهایت یک غذای لذیذ و خوشمزه تهیه شود. در اینجا طرز تهیه این غذای خوش‌طعم را توضیح می‌دهیم.طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  مواد لازم برای تهیه دمپخت گوجه برای  چهار نفر به شرح زیر است:

  برای تهیه این نوع پلوی ساده و خوشمزه، پس از خرید برنج، ابتدا آن را شسته و 2 الی 3 مرتبه آب آن را خالی می‌کنیم تا تمیز شود و شیره اضافه آن گرفته شود و در یک ظرف می‌ریزیم، کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و با آب فراوان می‌گذاریم حدود 2 الی 3 ساعت بماند تا به اندازه کافی خیس بخورد. بعد از آن گوجه‌ها را تمیز شسته، پوست آنها را جدا کرده و رنده می‌کنیم.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه پیاز متوسط را شسته و پوست آن را جدا می‌کنیم و به صورت نگینی آن را خرد می‌کنیم، تابه‌ یا قابلمه‌ای را بر روی حرارت می‌گذاریم، مقداری روغن در آن می‌ریزیم، کمی صبر می‌کنیم تا روغن داغ شود. بعد از آن پیازهای نگینی را به روغن اضافه می‌کنیم و مرتب تفت می‌دهیم تا به رنگ طلایی درآیند سپس نمک و ادویه‌هایی مثل فلفل و زردچوبه و ادویه کاری را به پیازهای سرخ شده اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم.

  در این مرحله گوجه‌های رنده شده را به پیاز و مواد داخل قابلمه اضافه می‌کنیم  و مرتب تفت می‌دهیم تا با هم مخلوط شوند. در این مرحله باید بگذاریم گوجه و مواد مدت زمانی بر روی حرارت بپزند تا آب گوجه‌ها کاملا تبخیر شود.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه نوبت به اضافه کردن رب گوجه می‌رسد. در این مرحله، باید به مواد محتوای تابه، رب گوجه اضافه کنیم  و کمی آن را تفت دهیم تا بوی خامی آن از بین برود و بعد از آن، مواد را به هم بزنیم و  مقدار دو پیمانه آب به آن اضافه کنیم و بر روی حرارت ملایم بگذاریم تا کمی به همراه آب بپزد و مواد رنگ خوبی بگیرد و دست آخر کمی زعفران و کره به مواد اضافه می‌کنیم، حرارت را کم می‌کنیم و مدت کمی صبر می‌کنیم تا مواد رنگ زعفران را به خود جذب کند و خوش‌رنگ شود.

 • طرز تهیه جوجه کباب با استخوان جوادجوادی
 • در مرحله آخر، برنج را به مواد اضافه می‌کنیم و خوب با هم مخلوط می‌کنیم و بر روی حرارت قرار می‌دهیم تا به همراه مواد پخته شود؛ مقداری روغن به برنج اضافه می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا آب آن کاملا تبخیر شود. بعد از آن، شعله حرارت را کم کرده و یک دمکش بر روی  قابلمه می‌گذاریم و به مدت 30 الی 45 دقیقه غذا را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا دم بکشد و آماده شود.

  دم پخت گوجه را می‌توان به همراه مرغ درست کرد تا هم خوشمزه‌ تر شود و هم بتوان آن را به عنوان غذایی برای دورهمی‌های ساده و دوستانه سرو کرد. طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با مرغ تنها لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را به خوبی بشویید. پس از آن، گوجه‌ها را با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید. توجه داشته باشید که جدا کردن پوست گوجه باعث می‌شود تا غذای شما ظاهر بهتری داشته باشد و مجلسی تر باشد.

  پیازها را به خوبی بشویید، پوست آن‌ها را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از انجام این کار، آن‌ها را به همراه اندکی روغن در ماهیتابه بریزید و تا جایی که طلایی شوند، آن‌ها را سرخ کنید.

  پس از این که پیاز طلایی شد، پوره گوجه فرنگی را به همراه اندکی نمک، زردچوبه و فلفل سیاه درون ماهیتابه بریزید و تفت دهید. پس از آن که گوجه‌ها آب انداخت، 2 لیوان آب نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید که روی شعله ملایم به آرامی بپزند.

  مرغ‌ها را در ماهیتابه به همراه اندکی روغن سرخ کنید. پس از این که مرغ‌ها به خوبی سرخ شدند، آن‌ها را به ماهیتابه دیگری که در آن پیاز، پوره گوجه فرنگی و ادویه‌ها قرار دارند، اضافه کنید. در این مرحله برای خوشرنگ ‌تر شدن غذا رب گوجه را نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید. توجه داشته باشید که بهتر است مرغ را در قطعات کوچک خرد کنید. حتی می‌توانید مرغ را پس از پختن ریش ریش کنید.

  برنج را به همراه اندکی روغن و نمک درون قابلمه ‌ای پر با میزان مناسب آب بریزید. پس از این که برنج به مرحله آبکش کردن رسید، محتویات ماهیتابه را درون قابلمه بریزید و با برنج به خوبی ترکیب کنید. اجازه دهید تا برنج دم بکشد. پس از آن غذای شما آماده است. آن را بکشید و سرو کنید.

  دمپخت گوجه را با گوشت چرخ کرده یا تکه‌ ای نیز می‌توان درست کرد. طرز تهیه و مواد لازم برای تهیه این نوع دمپخت به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با گوشت باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را بشویید و با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید.

  پیاز را بشویید، پوست آن را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از آن پیاز را درون ماهیتابه با کمی روغن تا زمان طلایی شدن تفت دهید. زمانی که پیاز طلایی شد، به آن پوره گوجه فرنگی، ادویه‌ها و آب را اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا به صورت ملایم این مواد با هم پخته شوند.

  گوشت چرخ کرده یا خرد شده را تفت دهید تا بپزد و آن را به ماهیتابه اضافه کنید و با سایر مواد هم بزنید.

  برنج را درون قابلمه با آب، روغن و نمک بریزید و اجازه دهید تا آب آن تبخیر شود. زمانی که آب برنج کاملاً تبخیر نشده بود، محتویات ماهیتابه را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. اجازه دهید تا برنج دم بکشد و غذای شما آماده شود.

  برای تهیه یک دمپخت گوجه‌ای خوشمزه و باکیفیت باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهیم که در اینجا به توضیح چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

  در این مطلب طرز تهیه دمپخت گوجه خانگی لذیذ و اصیل ایرانی را با هم مرور کردیم. همچنین با طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ و گوشت نیز آشنا شدیم. ممکن است شما دوست داشته باشید این غذا را در خانه درست کنید اما تمام مواد اولیه لازم برای تهیه این غذا را نداشته باشید. برای حل این مشکل تنها کافی است که اپلیکیشن اسنپ مارکت را نصب و باز کنید. پس از آن می‌توانید مواد اولیه پخت این غذا و بسیاری دیگر از نیازهای خانه را سفارش دهید و در اسرع وقت جلوی در منزل تحویل بگیرید

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  لطفا کپچا را تکمیل کنید:
  + 22 = 27

  25000 تومن تخفیف تو اسنپ‎‌مارکت داری، اینجا کلیک کن خریدتو نهایی کن!

  کلیه حقوق سایت متعلق به اسنپ مارکت می باشد.

  جستجو در سایت

  دمپخت گوجه نوعی دمی پلو و یکی از انواع غذاهای سنتی پرطرفدار و خوشمزه ایرانی است که ارزش غذایی زیادی دارد و سرشار از انرژی، کربوهیدرات، پروتئین، آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز و … است. این غذای ساده و خوشمزه، بسیار سریع و راحت آماده می‌شود که در شهرهای مرکزی ایران و غرب و جنوب غرب، مصرف بسیار بالایی دارد که در دو نوع دمپخت گوجه با سیب‌زمینی یا همراه با گوشت آماده می‌شود.

  دمپخت گوجه، از لحاظ ظاهر و همچنین موادی که برای تهیه آن به کار می‌رود، شباهت زیادی به استانبولی دارد و با اسم‌هایی مثل دمی گوجه، دمپخت گوجه و کته گوجه شناخته می‌شود و همچنین در استان بوشهر با اسم شله تماته‌ای آن را می‌شناسند. ترکیبات اصلی این نوع غذا، برنج و گوجه فرنگی است که معمولا برای خوش‌طعم کردن آن، از ادویه‌های خوش‌عطر و همچنین از موادی مثل گوشت، مرغ و یا سیب‌زمینی استفاده می‌کنند. در این مقاله از بلاگ اسنپ مارکت با دستور پخت دمپخت گوجه آشنا میشویم.

  غذاهای سنتی ایران، بسیار خوشمزه و همه‌پسند هستند به گونه‌ای که مردم شهرهای دیگر این غذاها را مختص مردم یک شهر می‌دانند و در هنگام سفر به استان‌های مختلف ناخودآگاه یاد غذای آن قسمت افتاده و عطر و بوی آن را در ناخودآگاه خود استشمام می‌کنند. کته گوجه‌ای و یا دمپختک گوجه نیز از همین غذاهای سنتی است که با یک بار مزه کردن آن، تا سال‌های زیاد از ذهن انسان پاک نمی‌شود. این غذای خوش‌طعم و خوش‌عطر اگر به درستی و با صبر و همچنین به روش صحیح و اصولی تهیه شود می‌تواند یک وعده غذایی دلچسب باشد که به همراه بورانی‌های ماستی و یا سالاد شیرازی می‌توانید میل کنید.

  دمپخت گوجه، غذایی خوش عطر و خوش طعم است که اگر به صورت صحیح درست نشود، ممکن است شفته‌ای شود و حالت خمیر و وارفته‌ای به خود بگیرد که در این صورت طعم خوبی ندارد، بنابراین بهتر است به روش سنتی تهیه شود تا در نهایت یک غذای لذیذ و خوشمزه تهیه شود. در اینجا طرز تهیه این غذای خوش‌طعم را توضیح می‌دهیم.طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  مواد لازم برای تهیه دمپخت گوجه برای  چهار نفر به شرح زیر است:

  برای تهیه این نوع پلوی ساده و خوشمزه، پس از خرید برنج، ابتدا آن را شسته و 2 الی 3 مرتبه آب آن را خالی می‌کنیم تا تمیز شود و شیره اضافه آن گرفته شود و در یک ظرف می‌ریزیم، کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و با آب فراوان می‌گذاریم حدود 2 الی 3 ساعت بماند تا به اندازه کافی خیس بخورد. بعد از آن گوجه‌ها را تمیز شسته، پوست آنها را جدا کرده و رنده می‌کنیم.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه پیاز متوسط را شسته و پوست آن را جدا می‌کنیم و به صورت نگینی آن را خرد می‌کنیم، تابه‌ یا قابلمه‌ای را بر روی حرارت می‌گذاریم، مقداری روغن در آن می‌ریزیم، کمی صبر می‌کنیم تا روغن داغ شود. بعد از آن پیازهای نگینی را به روغن اضافه می‌کنیم و مرتب تفت می‌دهیم تا به رنگ طلایی درآیند سپس نمک و ادویه‌هایی مثل فلفل و زردچوبه و ادویه کاری را به پیازهای سرخ شده اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم.

  در این مرحله گوجه‌های رنده شده را به پیاز و مواد داخل قابلمه اضافه می‌کنیم  و مرتب تفت می‌دهیم تا با هم مخلوط شوند. در این مرحله باید بگذاریم گوجه و مواد مدت زمانی بر روی حرارت بپزند تا آب گوجه‌ها کاملا تبخیر شود.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه نوبت به اضافه کردن رب گوجه می‌رسد. در این مرحله، باید به مواد محتوای تابه، رب گوجه اضافه کنیم  و کمی آن را تفت دهیم تا بوی خامی آن از بین برود و بعد از آن، مواد را به هم بزنیم و  مقدار دو پیمانه آب به آن اضافه کنیم و بر روی حرارت ملایم بگذاریم تا کمی به همراه آب بپزد و مواد رنگ خوبی بگیرد و دست آخر کمی زعفران و کره به مواد اضافه می‌کنیم، حرارت را کم می‌کنیم و مدت کمی صبر می‌کنیم تا مواد رنگ زعفران را به خود جذب کند و خوش‌رنگ شود.

 • طرز تهیه پیتزا مخلوط فست فودی
 • در مرحله آخر، برنج را به مواد اضافه می‌کنیم و خوب با هم مخلوط می‌کنیم و بر روی حرارت قرار می‌دهیم تا به همراه مواد پخته شود؛ مقداری روغن به برنج اضافه می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا آب آن کاملا تبخیر شود. بعد از آن، شعله حرارت را کم کرده و یک دمکش بر روی  قابلمه می‌گذاریم و به مدت 30 الی 45 دقیقه غذا را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا دم بکشد و آماده شود.

  دم پخت گوجه را می‌توان به همراه مرغ درست کرد تا هم خوشمزه‌ تر شود و هم بتوان آن را به عنوان غذایی برای دورهمی‌های ساده و دوستانه سرو کرد. طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با مرغ تنها لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را به خوبی بشویید. پس از آن، گوجه‌ها را با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید. توجه داشته باشید که جدا کردن پوست گوجه باعث می‌شود تا غذای شما ظاهر بهتری داشته باشد و مجلسی تر باشد.

  پیازها را به خوبی بشویید، پوست آن‌ها را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از انجام این کار، آن‌ها را به همراه اندکی روغن در ماهیتابه بریزید و تا جایی که طلایی شوند، آن‌ها را سرخ کنید.

  پس از این که پیاز طلایی شد، پوره گوجه فرنگی را به همراه اندکی نمک، زردچوبه و فلفل سیاه درون ماهیتابه بریزید و تفت دهید. پس از آن که گوجه‌ها آب انداخت، 2 لیوان آب نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید که روی شعله ملایم به آرامی بپزند.

  مرغ‌ها را در ماهیتابه به همراه اندکی روغن سرخ کنید. پس از این که مرغ‌ها به خوبی سرخ شدند، آن‌ها را به ماهیتابه دیگری که در آن پیاز، پوره گوجه فرنگی و ادویه‌ها قرار دارند، اضافه کنید. در این مرحله برای خوشرنگ ‌تر شدن غذا رب گوجه را نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید. توجه داشته باشید که بهتر است مرغ را در قطعات کوچک خرد کنید. حتی می‌توانید مرغ را پس از پختن ریش ریش کنید.

  برنج را به همراه اندکی روغن و نمک درون قابلمه ‌ای پر با میزان مناسب آب بریزید. پس از این که برنج به مرحله آبکش کردن رسید، محتویات ماهیتابه را درون قابلمه بریزید و با برنج به خوبی ترکیب کنید. اجازه دهید تا برنج دم بکشد. پس از آن غذای شما آماده است. آن را بکشید و سرو کنید.

  دمپخت گوجه را با گوشت چرخ کرده یا تکه‌ ای نیز می‌توان درست کرد. طرز تهیه و مواد لازم برای تهیه این نوع دمپخت به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با گوشت باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را بشویید و با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید.

  پیاز را بشویید، پوست آن را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از آن پیاز را درون ماهیتابه با کمی روغن تا زمان طلایی شدن تفت دهید. زمانی که پیاز طلایی شد، به آن پوره گوجه فرنگی، ادویه‌ها و آب را اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا به صورت ملایم این مواد با هم پخته شوند.

  گوشت چرخ کرده یا خرد شده را تفت دهید تا بپزد و آن را به ماهیتابه اضافه کنید و با سایر مواد هم بزنید.

  برنج را درون قابلمه با آب، روغن و نمک بریزید و اجازه دهید تا آب آن تبخیر شود. زمانی که آب برنج کاملاً تبخیر نشده بود، محتویات ماهیتابه را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. اجازه دهید تا برنج دم بکشد و غذای شما آماده شود.

  برای تهیه یک دمپخت گوجه‌ای خوشمزه و باکیفیت باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهیم که در اینجا به توضیح چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

  در این مطلب طرز تهیه دمپخت گوجه خانگی لذیذ و اصیل ایرانی را با هم مرور کردیم. همچنین با طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ و گوشت نیز آشنا شدیم. ممکن است شما دوست داشته باشید این غذا را در خانه درست کنید اما تمام مواد اولیه لازم برای تهیه این غذا را نداشته باشید. برای حل این مشکل تنها کافی است که اپلیکیشن اسنپ مارکت را نصب و باز کنید. پس از آن می‌توانید مواد اولیه پخت این غذا و بسیاری دیگر از نیازهای خانه را سفارش دهید و در اسرع وقت جلوی در منزل تحویل بگیرید

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  لطفا کپچا را تکمیل کنید:
  + 22 = 27

  25000 تومن تخفیف تو اسنپ‎‌مارکت داری، اینجا کلیک کن خریدتو نهایی کن!

  کلیه حقوق سایت متعلق به اسنپ مارکت می باشد.

  جستجو در سایت

  دمپخت گوجه نوعی دمی پلو و یکی از انواع غذاهای سنتی پرطرفدار و خوشمزه ایرانی است که ارزش غذایی زیادی دارد و سرشار از انرژی، کربوهیدرات، پروتئین، آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز و … است. این غذای ساده و خوشمزه، بسیار سریع و راحت آماده می‌شود که در شهرهای مرکزی ایران و غرب و جنوب غرب، مصرف بسیار بالایی دارد که در دو نوع دمپخت گوجه با سیب‌زمینی یا همراه با گوشت آماده می‌شود.

  دمپخت گوجه، از لحاظ ظاهر و همچنین موادی که برای تهیه آن به کار می‌رود، شباهت زیادی به استانبولی دارد و با اسم‌هایی مثل دمی گوجه، دمپخت گوجه و کته گوجه شناخته می‌شود و همچنین در استان بوشهر با اسم شله تماته‌ای آن را می‌شناسند. ترکیبات اصلی این نوع غذا، برنج و گوجه فرنگی است که معمولا برای خوش‌طعم کردن آن، از ادویه‌های خوش‌عطر و همچنین از موادی مثل گوشت، مرغ و یا سیب‌زمینی استفاده می‌کنند. در این مقاله از بلاگ اسنپ مارکت با دستور پخت دمپخت گوجه آشنا میشویم.

  غذاهای سنتی ایران، بسیار خوشمزه و همه‌پسند هستند به گونه‌ای که مردم شهرهای دیگر این غذاها را مختص مردم یک شهر می‌دانند و در هنگام سفر به استان‌های مختلف ناخودآگاه یاد غذای آن قسمت افتاده و عطر و بوی آن را در ناخودآگاه خود استشمام می‌کنند. کته گوجه‌ای و یا دمپختک گوجه نیز از همین غذاهای سنتی است که با یک بار مزه کردن آن، تا سال‌های زیاد از ذهن انسان پاک نمی‌شود. این غذای خوش‌طعم و خوش‌عطر اگر به درستی و با صبر و همچنین به روش صحیح و اصولی تهیه شود می‌تواند یک وعده غذایی دلچسب باشد که به همراه بورانی‌های ماستی و یا سالاد شیرازی می‌توانید میل کنید.

  دمپخت گوجه، غذایی خوش عطر و خوش طعم است که اگر به صورت صحیح درست نشود، ممکن است شفته‌ای شود و حالت خمیر و وارفته‌ای به خود بگیرد که در این صورت طعم خوبی ندارد، بنابراین بهتر است به روش سنتی تهیه شود تا در نهایت یک غذای لذیذ و خوشمزه تهیه شود. در اینجا طرز تهیه این غذای خوش‌طعم را توضیح می‌دهیم.طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  مواد لازم برای تهیه دمپخت گوجه برای  چهار نفر به شرح زیر است:

  برای تهیه این نوع پلوی ساده و خوشمزه، پس از خرید برنج، ابتدا آن را شسته و 2 الی 3 مرتبه آب آن را خالی می‌کنیم تا تمیز شود و شیره اضافه آن گرفته شود و در یک ظرف می‌ریزیم، کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و با آب فراوان می‌گذاریم حدود 2 الی 3 ساعت بماند تا به اندازه کافی خیس بخورد. بعد از آن گوجه‌ها را تمیز شسته، پوست آنها را جدا کرده و رنده می‌کنیم.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه پیاز متوسط را شسته و پوست آن را جدا می‌کنیم و به صورت نگینی آن را خرد می‌کنیم، تابه‌ یا قابلمه‌ای را بر روی حرارت می‌گذاریم، مقداری روغن در آن می‌ریزیم، کمی صبر می‌کنیم تا روغن داغ شود. بعد از آن پیازهای نگینی را به روغن اضافه می‌کنیم و مرتب تفت می‌دهیم تا به رنگ طلایی درآیند سپس نمک و ادویه‌هایی مثل فلفل و زردچوبه و ادویه کاری را به پیازهای سرخ شده اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم.

  در این مرحله گوجه‌های رنده شده را به پیاز و مواد داخل قابلمه اضافه می‌کنیم  و مرتب تفت می‌دهیم تا با هم مخلوط شوند. در این مرحله باید بگذاریم گوجه و مواد مدت زمانی بر روی حرارت بپزند تا آب گوجه‌ها کاملا تبخیر شود.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه نوبت به اضافه کردن رب گوجه می‌رسد. در این مرحله، باید به مواد محتوای تابه، رب گوجه اضافه کنیم  و کمی آن را تفت دهیم تا بوی خامی آن از بین برود و بعد از آن، مواد را به هم بزنیم و  مقدار دو پیمانه آب به آن اضافه کنیم و بر روی حرارت ملایم بگذاریم تا کمی به همراه آب بپزد و مواد رنگ خوبی بگیرد و دست آخر کمی زعفران و کره به مواد اضافه می‌کنیم، حرارت را کم می‌کنیم و مدت کمی صبر می‌کنیم تا مواد رنگ زعفران را به خود جذب کند و خوش‌رنگ شود.

 • طرز تهیه حلوای مجلسی ختم
 • در مرحله آخر، برنج را به مواد اضافه می‌کنیم و خوب با هم مخلوط می‌کنیم و بر روی حرارت قرار می‌دهیم تا به همراه مواد پخته شود؛ مقداری روغن به برنج اضافه می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا آب آن کاملا تبخیر شود. بعد از آن، شعله حرارت را کم کرده و یک دمکش بر روی  قابلمه می‌گذاریم و به مدت 30 الی 45 دقیقه غذا را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا دم بکشد و آماده شود.

  دم پخت گوجه را می‌توان به همراه مرغ درست کرد تا هم خوشمزه‌ تر شود و هم بتوان آن را به عنوان غذایی برای دورهمی‌های ساده و دوستانه سرو کرد. طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با مرغ تنها لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را به خوبی بشویید. پس از آن، گوجه‌ها را با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید. توجه داشته باشید که جدا کردن پوست گوجه باعث می‌شود تا غذای شما ظاهر بهتری داشته باشد و مجلسی تر باشد.

  پیازها را به خوبی بشویید، پوست آن‌ها را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از انجام این کار، آن‌ها را به همراه اندکی روغن در ماهیتابه بریزید و تا جایی که طلایی شوند، آن‌ها را سرخ کنید.

  پس از این که پیاز طلایی شد، پوره گوجه فرنگی را به همراه اندکی نمک، زردچوبه و فلفل سیاه درون ماهیتابه بریزید و تفت دهید. پس از آن که گوجه‌ها آب انداخت، 2 لیوان آب نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید که روی شعله ملایم به آرامی بپزند.

  مرغ‌ها را در ماهیتابه به همراه اندکی روغن سرخ کنید. پس از این که مرغ‌ها به خوبی سرخ شدند، آن‌ها را به ماهیتابه دیگری که در آن پیاز، پوره گوجه فرنگی و ادویه‌ها قرار دارند، اضافه کنید. در این مرحله برای خوشرنگ ‌تر شدن غذا رب گوجه را نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید. توجه داشته باشید که بهتر است مرغ را در قطعات کوچک خرد کنید. حتی می‌توانید مرغ را پس از پختن ریش ریش کنید.

  برنج را به همراه اندکی روغن و نمک درون قابلمه ‌ای پر با میزان مناسب آب بریزید. پس از این که برنج به مرحله آبکش کردن رسید، محتویات ماهیتابه را درون قابلمه بریزید و با برنج به خوبی ترکیب کنید. اجازه دهید تا برنج دم بکشد. پس از آن غذای شما آماده است. آن را بکشید و سرو کنید.

  دمپخت گوجه را با گوشت چرخ کرده یا تکه‌ ای نیز می‌توان درست کرد. طرز تهیه و مواد لازم برای تهیه این نوع دمپخت به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با گوشت باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را بشویید و با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید.

  پیاز را بشویید، پوست آن را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از آن پیاز را درون ماهیتابه با کمی روغن تا زمان طلایی شدن تفت دهید. زمانی که پیاز طلایی شد، به آن پوره گوجه فرنگی، ادویه‌ها و آب را اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا به صورت ملایم این مواد با هم پخته شوند.

  گوشت چرخ کرده یا خرد شده را تفت دهید تا بپزد و آن را به ماهیتابه اضافه کنید و با سایر مواد هم بزنید.

  برنج را درون قابلمه با آب، روغن و نمک بریزید و اجازه دهید تا آب آن تبخیر شود. زمانی که آب برنج کاملاً تبخیر نشده بود، محتویات ماهیتابه را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. اجازه دهید تا برنج دم بکشد و غذای شما آماده شود.

  برای تهیه یک دمپخت گوجه‌ای خوشمزه و باکیفیت باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهیم که در اینجا به توضیح چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

  در این مطلب طرز تهیه دمپخت گوجه خانگی لذیذ و اصیل ایرانی را با هم مرور کردیم. همچنین با طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ و گوشت نیز آشنا شدیم. ممکن است شما دوست داشته باشید این غذا را در خانه درست کنید اما تمام مواد اولیه لازم برای تهیه این غذا را نداشته باشید. برای حل این مشکل تنها کافی است که اپلیکیشن اسنپ مارکت را نصب و باز کنید. پس از آن می‌توانید مواد اولیه پخت این غذا و بسیاری دیگر از نیازهای خانه را سفارش دهید و در اسرع وقت جلوی در منزل تحویل بگیرید

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  لطفا کپچا را تکمیل کنید:
  + 22 = 27

  25000 تومن تخفیف تو اسنپ‎‌مارکت داری، اینجا کلیک کن خریدتو نهایی کن!

  کلیه حقوق سایت متعلق به اسنپ مارکت می باشد.

  جستجو در سایت

  دمپخت گوجه نوعی دمی پلو و یکی از انواع غذاهای سنتی پرطرفدار و خوشمزه ایرانی است که ارزش غذایی زیادی دارد و سرشار از انرژی، کربوهیدرات، پروتئین، آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز و … است. این غذای ساده و خوشمزه، بسیار سریع و راحت آماده می‌شود که در شهرهای مرکزی ایران و غرب و جنوب غرب، مصرف بسیار بالایی دارد که در دو نوع دمپخت گوجه با سیب‌زمینی یا همراه با گوشت آماده می‌شود.

  دمپخت گوجه، از لحاظ ظاهر و همچنین موادی که برای تهیه آن به کار می‌رود، شباهت زیادی به استانبولی دارد و با اسم‌هایی مثل دمی گوجه، دمپخت گوجه و کته گوجه شناخته می‌شود و همچنین در استان بوشهر با اسم شله تماته‌ای آن را می‌شناسند. ترکیبات اصلی این نوع غذا، برنج و گوجه فرنگی است که معمولا برای خوش‌طعم کردن آن، از ادویه‌های خوش‌عطر و همچنین از موادی مثل گوشت، مرغ و یا سیب‌زمینی استفاده می‌کنند. در این مقاله از بلاگ اسنپ مارکت با دستور پخت دمپخت گوجه آشنا میشویم.

  غذاهای سنتی ایران، بسیار خوشمزه و همه‌پسند هستند به گونه‌ای که مردم شهرهای دیگر این غذاها را مختص مردم یک شهر می‌دانند و در هنگام سفر به استان‌های مختلف ناخودآگاه یاد غذای آن قسمت افتاده و عطر و بوی آن را در ناخودآگاه خود استشمام می‌کنند. کته گوجه‌ای و یا دمپختک گوجه نیز از همین غذاهای سنتی است که با یک بار مزه کردن آن، تا سال‌های زیاد از ذهن انسان پاک نمی‌شود. این غذای خوش‌طعم و خوش‌عطر اگر به درستی و با صبر و همچنین به روش صحیح و اصولی تهیه شود می‌تواند یک وعده غذایی دلچسب باشد که به همراه بورانی‌های ماستی و یا سالاد شیرازی می‌توانید میل کنید.

  دمپخت گوجه، غذایی خوش عطر و خوش طعم است که اگر به صورت صحیح درست نشود، ممکن است شفته‌ای شود و حالت خمیر و وارفته‌ای به خود بگیرد که در این صورت طعم خوبی ندارد، بنابراین بهتر است به روش سنتی تهیه شود تا در نهایت یک غذای لذیذ و خوشمزه تهیه شود. در اینجا طرز تهیه این غذای خوش‌طعم را توضیح می‌دهیم.طرز پخت دمی گوجه با گوشت

  مواد لازم برای تهیه دمپخت گوجه برای  چهار نفر به شرح زیر است:

  برای تهیه این نوع پلوی ساده و خوشمزه، پس از خرید برنج، ابتدا آن را شسته و 2 الی 3 مرتبه آب آن را خالی می‌کنیم تا تمیز شود و شیره اضافه آن گرفته شود و در یک ظرف می‌ریزیم، کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم و با آب فراوان می‌گذاریم حدود 2 الی 3 ساعت بماند تا به اندازه کافی خیس بخورد. بعد از آن گوجه‌ها را تمیز شسته، پوست آنها را جدا کرده و رنده می‌کنیم.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه پیاز متوسط را شسته و پوست آن را جدا می‌کنیم و به صورت نگینی آن را خرد می‌کنیم، تابه‌ یا قابلمه‌ای را بر روی حرارت می‌گذاریم، مقداری روغن در آن می‌ریزیم، کمی صبر می‌کنیم تا روغن داغ شود. بعد از آن پیازهای نگینی را به روغن اضافه می‌کنیم و مرتب تفت می‌دهیم تا به رنگ طلایی درآیند سپس نمک و ادویه‌هایی مثل فلفل و زردچوبه و ادویه کاری را به پیازهای سرخ شده اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم.

  در این مرحله گوجه‌های رنده شده را به پیاز و مواد داخل قابلمه اضافه می‌کنیم  و مرتب تفت می‌دهیم تا با هم مخلوط شوند. در این مرحله باید بگذاریم گوجه و مواد مدت زمانی بر روی حرارت بپزند تا آب گوجه‌ها کاملا تبخیر شود.

  در این مرحله از دستور پخت دمپخت گوجه نوبت به اضافه کردن رب گوجه می‌رسد. در این مرحله، باید به مواد محتوای تابه، رب گوجه اضافه کنیم  و کمی آن را تفت دهیم تا بوی خامی آن از بین برود و بعد از آن، مواد را به هم بزنیم و  مقدار دو پیمانه آب به آن اضافه کنیم و بر روی حرارت ملایم بگذاریم تا کمی به همراه آب بپزد و مواد رنگ خوبی بگیرد و دست آخر کمی زعفران و کره به مواد اضافه می‌کنیم، حرارت را کم می‌کنیم و مدت کمی صبر می‌کنیم تا مواد رنگ زعفران را به خود جذب کند و خوش‌رنگ شود.

 • طرز تهیه سوپ جو با شیر و مرغ و قارچ
 • در مرحله آخر، برنج را به مواد اضافه می‌کنیم و خوب با هم مخلوط می‌کنیم و بر روی حرارت قرار می‌دهیم تا به همراه مواد پخته شود؛ مقداری روغن به برنج اضافه می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا آب آن کاملا تبخیر شود. بعد از آن، شعله حرارت را کم کرده و یک دمکش بر روی  قابلمه می‌گذاریم و به مدت 30 الی 45 دقیقه غذا را بر روی حرارت ملایم قرار داده تا دم بکشد و آماده شود.

  دم پخت گوجه را می‌توان به همراه مرغ درست کرد تا هم خوشمزه‌ تر شود و هم بتوان آن را به عنوان غذایی برای دورهمی‌های ساده و دوستانه سرو کرد. طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با مرغ تنها لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را به خوبی بشویید. پس از آن، گوجه‌ها را با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید. توجه داشته باشید که جدا کردن پوست گوجه باعث می‌شود تا غذای شما ظاهر بهتری داشته باشد و مجلسی تر باشد.

  پیازها را به خوبی بشویید، پوست آن‌ها را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از انجام این کار، آن‌ها را به همراه اندکی روغن در ماهیتابه بریزید و تا جایی که طلایی شوند، آن‌ها را سرخ کنید.

  پس از این که پیاز طلایی شد، پوره گوجه فرنگی را به همراه اندکی نمک، زردچوبه و فلفل سیاه درون ماهیتابه بریزید و تفت دهید. پس از آن که گوجه‌ها آب انداخت، 2 لیوان آب نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید که روی شعله ملایم به آرامی بپزند.

  مرغ‌ها را در ماهیتابه به همراه اندکی روغن سرخ کنید. پس از این که مرغ‌ها به خوبی سرخ شدند، آن‌ها را به ماهیتابه دیگری که در آن پیاز، پوره گوجه فرنگی و ادویه‌ها قرار دارند، اضافه کنید. در این مرحله برای خوشرنگ ‌تر شدن غذا رب گوجه را نیز به محتویات ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید. توجه داشته باشید که بهتر است مرغ را در قطعات کوچک خرد کنید. حتی می‌توانید مرغ را پس از پختن ریش ریش کنید.

  برنج را به همراه اندکی روغن و نمک درون قابلمه ‌ای پر با میزان مناسب آب بریزید. پس از این که برنج به مرحله آبکش کردن رسید، محتویات ماهیتابه را درون قابلمه بریزید و با برنج به خوبی ترکیب کنید. اجازه دهید تا برنج دم بکشد. پس از آن غذای شما آماده است. آن را بکشید و سرو کنید.

  دمپخت گوجه را با گوشت چرخ کرده یا تکه‌ ای نیز می‌توان درست کرد. طرز تهیه و مواد لازم برای تهیه این نوع دمپخت به شرح زیر است.

  برای درست کردن دمپخت گوجه با گوشت باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  گوجه‌ها را بشویید و با استفاده از مخلوط کن یا رنده به صورت پوره در بیاورید.

  پیاز را بشویید، پوست آن را جدا کنید و به صورت نگینی خرد کنید. پس از آن پیاز را درون ماهیتابه با کمی روغن تا زمان طلایی شدن تفت دهید. زمانی که پیاز طلایی شد، به آن پوره گوجه فرنگی، ادویه‌ها و آب را اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا به صورت ملایم این مواد با هم پخته شوند.

  گوشت چرخ کرده یا خرد شده را تفت دهید تا بپزد و آن را به ماهیتابه اضافه کنید و با سایر مواد هم بزنید.

  برنج را درون قابلمه با آب، روغن و نمک بریزید و اجازه دهید تا آب آن تبخیر شود. زمانی که آب برنج کاملاً تبخیر نشده بود، محتویات ماهیتابه را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. اجازه دهید تا برنج دم بکشد و غذای شما آماده شود.

  برای تهیه یک دمپخت گوجه‌ای خوشمزه و باکیفیت باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهیم که در اینجا به توضیح چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

  در این مطلب طرز تهیه دمپخت گوجه خانگی لذیذ و اصیل ایرانی را با هم مرور کردیم. همچنین با طرز تهیه دمپخت گوجه با مرغ و گوشت نیز آشنا شدیم. ممکن است شما دوست داشته باشید این غذا را در خانه درست کنید اما تمام مواد اولیه لازم برای تهیه این غذا را نداشته باشید. برای حل این مشکل تنها کافی است که اپلیکیشن اسنپ مارکت را نصب و باز کنید. پس از آن می‌توانید مواد اولیه پخت این غذا و بسیاری دیگر از نیازهای خانه را سفارش دهید و در اسرع وقت جلوی در منزل تحویل بگیرید

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


  لطفا کپچا را تکمیل کنید:
  + 22 = 27

  25000 تومن تخفیف تو اسنپ‎‌مارکت داری، اینجا کلیک کن خریدتو نهایی کن!

  کلیه حقوق سایت متعلق به اسنپ مارکت می باشد.


  منتشر شده

  در

  توسط

  برچسب‌ها:

  دیدگاه‌ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *